2019 Mart Strateji Raporu / Şeker Yatırım

BIST Şubat ayında yatay bir seyir izledi…

BIST-100 endeksi Ocak ayındaki güçlü pozitif ayrışma ve yükseliş sonrası Şubat ayında 100.713-105.269 arasında dar bir bantta dalgalanırken ayı %0,44’lük sınırlı yükselişe 104.530’dan kapattı. Bankacılık endeksi -%0,1 sınırlı negatif ayrışırken, Sınai endeks %3,3 yükselişle pozitif ayrıştı. TL ise Dolar karşısında %3,4 değer kaybederken, EM kurları içinde negatif ayrıştı. Ay içinde S&P Türkiye’nin BB- “durağan” görünümünü değiştirmezken, yapısal reformlara dikkat çekti. Gelişmiş ülke endeksleri Çin-ABD ticaret görüşmelerinin pozitif devam etmesinin etkisiyle Şubat ayında pozitif ayrışırken, gelişmekte olan ülke piyasaları Fed’in daha ılımlı bir para politikasına geçmesine rağmen Çin hariç hafif negatif kapandı. Petrol fiyatları Şubat ayında %8’e yakın yükseliş gerçekleştirirken, BIST’in negatif ayrışmasında etkili faktörlerden biri oldu.

Fed tutanakları faiz artırımlarında “sabırlı” olunacağına teyit etti. Fed büyümeye yönelik risklerin faiz artırımlarına ara verilmesini teşvik ettiğini ve 2019 yılında bilanço küçültme programını sonlandırılabileceğine işaret ederek, güvercin bir tona geçtiğini teyit etti. Fed üyelerinin tahminleri 2019 için iki faiz artışına işaret etse de piyasa fiyatlaması 2019’da bir faiz artışı beklemiyor. Bu nedenle Mart toplantısında Fed’in yeni projeksiyonları önemli olacak. Piyasa ile Fed arasındaki bu uyumsuzluğun 2019 için faiz artırım beklentisinin bire düşürülerek kapanması beklenmektedir. Daha güvercin Fed politikasıyla birlikte EM’lere fon akımlarının devam etmesi ve Fed’in sıkılaşmaya gittiği dönemde en fazla negatif etkilenen grupta yer alan TL varlıkların bundan en fazla yararlanan grupta yer alması beklenmektedir.

TCMB sıkı para politikası duruşunu, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar devam ettireceği mesajını her fırsatta vermeye devam ediyor. TCMB’den bir faiz indirim hamlesi gelmedikçe TL’deki volatilitenin düşmeye devam ederek dengelenme sürecinin devam etmesi beklenmektedir. TCMB’nin Mart toplantısında faizleri sabit bırakarak sıkı duruşunu devam ettirmesini bekliyoruz.

Mart ayında piyasaların ana gündemi ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmeleri olmaya devam edecek. Görüşmeler olumlu yönde ilerlerken, 1 Mart’a kadar olan ek sürenin uzatılması bekleniyor. Anlaşma zemini oluşması durumunda Çin ve ABD ile birlikte Global piyasalarda pozitif fiyatlama Mart ayında güç kazanacaktır. Mart ayında bir diğer önemli konusu ise Fed faiz kararı ve üyelerin 2019 yılına ilişkin yeni projeksiyonları olacak. Fed’in piyasaya yaklaşarak 2019 için faiz artırım beklentisini ikiden bire düşürmesi piyasalar için pozitif algılanacaktır. Bu olasılığın yüksek olduğunu düşünüyoruz. Ancak büyüme beklentilerinin önemli oranda aşağı revize edilmesi büyüme endişeleriyle piyasaların moraliniz bozabilir. Avrupa tarafında Brexit gelişmeleri, İtalya’daki durgunluk süreci ve büyümeye ilişkin endişeler takip edilecek. Çok zayıf ekonomik verilerin gelmesi büyüme endişeleriyle güvercin Fed politikası iyimserliğini gölgeleyebilir. Global büyümeye ilişkin veriler Mart ayının piyasa teması olacak. ABD, Çin ve AB gibi majör ekonomilerden gelebilecek negatif veriler büyüme endişeleriyle borsalarda satışları tetikleyebilir. Mart ayı içinde özellikle gelişmiş ülke borsalarında bir miktar kar satışı yaşanırken, gelişmekte olan ülke piyasalarının Fed desteğiyle pozitif ayrıştığını görebiliriz.

Yurtiçinde Mart ayının ana gündemi yerel seçimler ve gelecek seçim anketleri olacak. Makro tarafta ise enflasyon verileri ve TCMB faiz kararı takip edilecek. ABD ve AB ile ilişkilerin seyri önemini korurken Suriye konusundaki gelişmeler risk unsuru olmaya devam edecektir. Şubat ayında sınırlı negatif ayrışan BIST’in, EM içinde halen makul değerlemeye sahip olması ve güvercin Fed desteğiyle Mart ayında pozitif ayrışarak yükseliş trendini devam ettirmesi bekliyoruz. Fed’in güvercin tonunun netleştirmesiyle EM’lere fon akımlarının düşük momentumla da devam etmesi ve TL varlıkların da bundan en fazla yararlanan grupta olması beklenmektedir. Petrol fiyatlarında oluşabilecek düşüşlerin BIST’te pozitif ayrışmayı desteklemesi beklenirken, tersi durumda kar satışlarının yaşanması beklenir. Ocak ayındaki kadar güçlü olmasa da BIST’e yabancı ilgisinin ilerleyen dönemde devam etmesi beklenir. BIST-100 endeksin Mart ayında 101.000-111.000 arasında geniş bir bantta dalgalanması ve ay içinde yaşanabilecek kar satışlarının alım fırsatı olarak değerlendirilmesi beklenmektedir. Geçmiş yıllarda BIST’in Mart aylarında genel olarak güçlü performans göstermesini de göz önünde bulundurarak ayı tatmin edici yükselişle tamamlaması beklenmektedir.

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %60, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını %20 olarak koruyoruz.

Rapor için tıklayın.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN…

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin