2019 Mart Strateji Raporu / Gedik Yatırım

Başlarken

Enflasyonla başlayıp seçimle bitireceğimiz mart ayına giriş yaptık. Ayın ilk önemli verisi olan enflasyon rakamlarını bugün saat 10:00’da göreceğiz. Enflasyondan iki gün sonra da TCMB Para Politikası Kurulu toplantısını takip edeceğiz. Enflasyonda son dönemde yaşanan düşüşe karşın şuana kadar faiz indirimi konusunda net bir yönlendirme gelmemiş olması ve piyasanın da psikolojik olarak bu karara hazırlanmamış olması nedeniyle faizlerde bir değişiklik beklemiyoruz. Enflasyon ve TCMB ile başladığımız ayı mahalli seçimler ile tamamlayacağız.

Piyasalarda Son Durum

Risk iştahındaki toparlanma, jeopolitik risklere dair endişelerin belirli ölçüde sindirilmesi ile para ve maliye politikalarında sıkı duruşun sürdürüleceğine ilişkin verilen mesajlar ocak ayının ikinci haftasından itibaren TL varlıklar genelinde toparlanmayı beraberinde getirmiş ve TL varlıklar yeni yıla güçlü bir başlangıç yapmıştı. Şubat ayında ise TL varlıkların genelinde kâr satışları etkili oldu. Enflasyonda tekrar yükselişin görülmesi ve ekonomiye ilişkin açıklanan verilerin ekonomideki yavaşlamanın beklentilerin üzerinde olduğuna işaret etmesi de TL varlıklar üzerinde baskı yaratan diğer etkenler olarak sıralanabilir.

Yeni Ayda Piyasaları Bekleyenler

Mart ayına başlamamızla birlikte ekonomi gündeminde en fazla merak edilen konularda ilk sırada Türkiye yerel seçimleri geliyor. Önceki seçimlere baktığımızda seçim öncesi ve sonrasında yerel varlıklarda oynaklığın arttığına şahit oluyoruz. Sıralamada ikinci olarak merkez bankalarının toplantıları yer alıyor. Bunlar arasında en ön planda olan ise ABD Merkez Bankası’nın mart ayı toplantısı. Diğer bir karar ise TCMB’den gelecek. Sıkı para politikasını devam ettiren TCMB’den faiz indirimi beklenmezken, ileriye yönelik vereceği mesajlar kurlar başta olmak üzere yurtiçi piyasalar üzerinde oldukça etkili oluyor. Merkez bankalarının yanı sıra dünya gündemini uzun bir süredir meşgul eden diğer iki önemli konu ise Brexit süreci ve ABD-Çin arasındaki ticaret anlaşmazlıklarının nasıl bir sonuca bağlanacağı olacak.

Aylık Piyasa Stratejisi

Bu ay TL varlıklar volatilitenin artabileceği göz önünde bulundurularak strateji kurgulamakta fayda olduğunu düşünüyoruz. Şu ana kadar zaman zaman ayrışmalar görülse de yurtiçi piyasaların küresel piyasaları takip ettiğini söylemek mümkünken, seçim sürecinde ayrışmalar olabileceği göz önünde bulundurulmalı. Borsa İstanbul’da yukarı yönlü denemeler dikkat çekse de açıklanan mali sonuçlara ve yurtdışındaki genel olarak olumlu olan atmosfere rağmen bu yükselişin devam ettirilerek yıl içi zirvelerin geçilememesi biraz temkinli olmayı gerektiriyor. TL tarafında ise son aylardaki değer kazanımlarının ardından negatif haber akışına karşı hassasiyetin arttığını görüyoruz. Bu nedenle TL varlıklar için bu ay içeride seçim gündemini de göz önünde bulundurarak yönden bağımsız volatilitenin artma ihtimalini göz önünde bulundurmak gerektiğini düşünüyoruz.

Aylık Hisse Önerileri

Bu ay teknik takibimizdeki hisseler: ANACM, BIMAS, ENJSA, TSKB, ZOREN

Rapor için tıklayın.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin