2019 Kasım Strateji Raporu / Gedik Yatırım

Aylık Piyasa Stratejisi…

Haber bazlı sert dalgalanmalar devam ediyor

Bu hafta ABD’de görüşülmeye devam edilen Halkbank davası ile ilgili süreç takip edilecek. 5 Kasım’da gerçekleşecek duruşma ve devamında yaşanacak gelişmeler, ABD – Türkiye ilişkilerinin seyri TL varlıklardaki fiyatlamalar üzerinde etkili olacaktır. Devamında ise 13 Kasım olarak duyurulan ancak henüz netlik kazanmayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olası ABD ziyareti ve Trump’la görüşmesi izlenecek. Son aylarda olduğu gibi piyasalar üzerinde ekonomik verilerden ziyade siyasi ve jeopolitik gelişmeler etkili olmaya devam ediyor. Bu çerçevede temel açıdan özellikle BIST için ıskontolu olma durumu devam ediyor olsa da haber bazlı hareketliliklerin kısa vadede ön planda olmaya devam edeceğini düşünüyoruz.

BIST 100’de kritik bir haftaya giriyoruz

Geçtiğimiz haftanın her günü sınırlı da olsa BIST 100’de düşüşle tamamlandı. Önceki hafta 101 bin civarında bulunan 500 günlük ortalamayı test eden endeks bu satışlara birlikte haftayı 98.462’den tamamladı. Teknik göstergelerin kararsız bir görünüm sergilediği endekste bu hafta için en önemli destek bölgesi 97.000-98.000 aralığı. Endeksin herhangi bir sebeple 97.000’in altına sarkması durumunda ekim ayı ortalarında oluşan boşluğun doldurulması gündeme gelebilir. Bu durumunda boşluğun dolacağı 95.000 ile ekim ortalarında görülen diplerin bulunduğu 93.000 aralığı en güçlü destek bölgesi konumunda bulunacaktır. Bu bölgeye doğru olası geri çekilmelerin orta vadeli alım fırsatı oluşturacağını düşünüyoruz. Yukarıda ise son düşüş trendinin bulunduğu 99.750 ve devamında 500 günlük ortalamanın bulunduğu 100.800 civarı ilk güçlü dirençler. Orta vade için pozitif görüşümüzü devam ettirdiğimiz endeks için haber kaynaklı kısa vadeli geri çekilmelerin alım fırsatı oluşturmaya devam edeceğini, özellikle de 500 günlük ortalamanın geçilmesinin yıl içi zirvelerin test edilme ihtimalini kuvvetlendireceğini düşünüyoruz.

Dolar/TL’de 5,65-5,79 bandına dikkat

ABD’de Türkiye aleyhine hazırlanan yasa tasarısı, Fed toplantısı ve açıklanan birçok veriye rağmen TL’nin göreceli olarak istikrarlı seyrini koruduğunu söylemek mümkün. Zaman zaman ihlaller olsa da haftanın genelinde kur 5,70-5,75 gibi dar bir bant içinde hareket etti ve haftanın kapanışı da 5,70’e yakın gerçekleşti. Dolar/TL’de bu hafta izleyeceğimiz en önemli destek bölgesi 5,65-5,70 aralığında bulunuyor. Bu bölgeye doğru olacak geri çekilmelerin kısa vadeli alım fırsatı oluşturacağı kanaatindeyiz. Önceki haftalardaki yoğun gündeme rağmen volatilitenin görece düşük seyretmiş olması TL’ye olan güveni destekleyen bir unsur olarak, yukarı yönlü hareketleri sınırlayacaktır. Yukarı yönlü hareketlerde ise ilk direnç 5,75’te iken 5,79 en güçlü direnç konumunda olacaktır. Bu nedenle hafta içinde yapılacak kısa vadeli işlemlerde 5,65 – 5,79 bandı takip edilebilir. Bu bandın dışına çıkılması durumunda hareketlerin sertleşebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Aylık Teknik Öneriler…

Rapor için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin