2019 Eylül Hisse Önerileri / Şeker Yatırım

Aylık Yatırım Stratejisi

Eylül’de, ABD ile Çin arasındaki ticaret gerginliği piyasaların ana gündemi olmaya devam edecek. Mevcut görünüm ticaret savaşının kısa vadede çözülemeyeceğine ve diğer ülkelere de yayılma riski olduğunu gösteriyor. Bu nedenle global büyüme endişeleri ve resesyon kaygıları artarken, global riskten kaçış devam ediyor. Trump’tan ticaret görüşmelerine ilişkin gelebilecek ılımlı açıklamalar risk iştahında toparlanmayı sağlayabilir. Piyasaların diğer ana gündemi ise Fed kararı ve Fed’in yeni projeksiyonları olacak. Fed faiz indirim belirsizliği Türkiye gibi EM piyasalarından Ağustos ayında fon çıkış yaşanmasına neden oldu. Resesyon kaygılarıyla birlikte EM’lerden fon çıkışları Eylül ayında da devam edebilir.

Fed’in faiz indirimine gitmemesi durumunda EM’lerin negatif ayrışması ve EM içinde TL varlıkların da negatif ayrışan grupta olması beklenir. ABD ve Çin’den gelecek zayıf veriler global büyüme endişelerini derinleştirerek piyasalardaki paniği daha da artırabilir.

Yurtdışı piyasaların Eylül’de dalgalı bir seyir izlemesi ve volatilitenin devam etmesi beklenmektedir. Yurtiçi piyasalar için Eylül’de TCMB faiz kararı ve sonrasında piyasaların vereceği tepki önemli olacak. Piyasalar TCMB’den 100-300 baz puan arasında geniş bantta bir faiz indirimi bekliyor.

Yurtiçi piyasalar için Eylül’de en büyük risklerden biri Suriye’de yükselen tansiyon ve Jeopolitik riskler olacak. Negatif gelişmeler BIST ve TL’de değer kayıplarının güçlenmesine neden olabilir. BIST’in ay içinde global piyasalardaki ve yurt içindeki gelişmelere paralel dalgalı ve geniş bir bantta 91.000-101.000 arasında dalgalanması beklenmektedir. Ancak Fed’in faiz indirimine gitmesi ya da projeksiyonlarda daha fazla faiz indirimine işaret etmesi kısa vadede TL varlıkların ve BIST’in tekrar güçlenmesini sağlayacaktır.

6 Hisseden Oluşan Hisse Portföy Önerileri

Portföyümüzdeki tahvilin ağırlığını %60, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını da %20 olarak koruyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.