2019 Ekim Strateji Raporu / Şeker Yatırım

Eylül ayında TL varlıklar pozitif ayrışmaya devam etti…

TL varlıklar Ağustos ayındaki duraksamadan sonra Eylül ayında da güçlü pozitif ayrışma gösterdi. Global risk iştahı, Eylül ayında Fed’in faiz indirimlerine devam etmesi, AMB’nin faiz indirmesi ve varlık alım programını açıklaması, ve ABD ile Çin’in ticaret savaşına ara vererek Ekim ayında yeniden görüşme masasına dönmeye karar vermesi ile güçlendi. Bununla beraber, TCMB’nin faiz indirim kararı, beklentilerden iyi gelen Ağustos ayı enflasyon verisi ve Türkiye’nin ABD ile politik-ticari ilişkilerinin gelişmesi ile ilgili beklentilerin etkisiyle TL varlıklarda pozitif fiyatlama güç kazandı.

BIST-100 endeksi ay içinde 105.834 seviyesi ile Mart ayı zirve seviyelerini test ederken, Eylül ayını %8,6 yükselişle seçilmiş borsalar içinde en iyi performansı gösterenlerden birisi olarak kapattı. Bankacılık endeksi ise 10 yıllık tahvil faizlerinin 268 baz puan düşerek %13,58 ile Mayıs 2018 seviyelerine gerilmesinin desteğiyle pozitif ayrışarak ayı %14,8’lik güçlü yükselişle kapattı. TL, Eylül ayında %3 değer kazancı ile EM para birimleri içinde Ruble ile birlikte pozitif ayrışan para birimi oldu. Eylül ayında TL varlıklara ilişkin risk iştahı oldukça güçlü şekilde yükselirken, aya 430 seviyesi üzerinden başlayan CDS’ler 358’lere kadar gerileyerek TL varlıklara ilişkin orta vadeli risk algısının dağılmaya başladığının sinyalini verdi. Ay içinde petrol fiyatları Suudi Arabistan’ın petrol şirketi Aramco tesislerine yapılan saldırıyla sert yükselirken, üretimin kısa sürede normale döneceğinin açıklanmasıyla fiyatlar yükselişin büyük kısmını geri verdi.

TCMB Eylül toplantısında 325 baz puanlık faiz indirimine giderek politika faizini %16,50’ye indirdi. Piyasa beklentisi 275 baz puan indirime işaret ederken, TCMB beklentilerin üzerinde bir indirim yaptı. TCMB son iki toplantıda toplam 750 baz puanlık faz indirim yapmış oldu. TCMB PPK metnin de gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikalarının genişleyici yönde şekillendiği ifade edilirken, enflasyona ilişkin görünümdeki iyileşmenin devam ettiği belirtildi. TCMB yılsonu enflasyon tahmini (%13,9) için aşağı yönlü risklerin olduğunu belirtirken, faiz indiriminin nedenlerinden biri olarak gösterdi.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

Fed Eylül ayında piyasa beklentisine paralel faizleri 25 baz puan indirerek %1,75-%2,00 aralığına düşürdü. Karar 3 üyenin karşı oyu ve 7 üyenin oy çokluğu ile alındı. Fed üyeleri 2019 sonu için ortalama faiz beklentisi %2,4’den, %1,9’a geriledi. Bu tahmine göre üyeler yılsonuna kadar faiz indirimi beklemiyor. Fed’in açıklamaları bir sonraki toplantı için faiz indirimine kapıyı kapatmasa da net bir sinyal vermedi. Ekim ayı için 25 baz puanlık bir faiz indirimi olasılığı %41 (1 Ekim) , Aralık ayı dahil bir faiz indirimi olasılığı ise %66 olasılıkla fiyatlanıyor.

Ekim ayında ABD ile Çin arasında yapılacak olan ticaret görüşmeleri piyasalarına ana gündemi olacak. Görüşmelerin olumlu geçmesi global risk iştahını güçlendirecektir. Görüşmeler öncesi iki ülkenin birbirine yaptığı jestler, Eylül ayında risk iştahının geri dönmesini sağladı. Görüşmelerin tekrar çıkmaza girmesi ya da Trump’tan gelebilecek olumsuz açıklamalar piyasalarda satışları yeniden tetikleyebilir. Ancak Fed ve ECB’nin gevşek para politikasına geçmesi, ticaret savaşının negatif etkilerini azaltacaktır. Piyasaların diğer gündemi ise Fed faiz kararı ve üyelerin ay içinde yapacağı açıklamalar olacaktır. Fed’in faizleri indirmeye devam edeceğine yönelik olasılık azaldıkça başta TL varlıklara karşı olmak üzere risk iştahı zayıflayabilir. Aksine faiz indirimi beklentisinin kuvvetlenmesi risk iştahını güçlendirecektir. Global piyasalarda merkez bankalarından gelen genişleyici ve gevşek para politikası adımları sonrası resesyon kaygıları azalsa da özellikle Avrupa ekonomilerinden gelen zayıf verilerle büyüme endişeleri devam ediyor.

Yurtiçinde ise enflasyon verileri ve sonrasında TCMB’nin faiz kararı önemli olacaktır. ABD ile olası bir ticaret anlaşması yapılması veya bu yönde adımlar atılması TL varlıklardaki pozitif ayrışmayı Ekim ayında da destekleyecektir. Başta Fed olmak üzere merkez bankalarından gelen genişleyici adımlar ve petrol fiyatlarının da gerilemeye devam etmesiyle birlikte TL varlıkların Ekim ayında pozitif ayrışmasını düşük momentumla da olsa sürdürmesi beklenmektedir. TL varlıklar ve BIST halen benzerlerine göre makul fiyatlarda işlem görüyor olması bu beklentiyi destekliyor. Ekim ayında yurtiçi piyasalar için en büyük risk ise Suriye’ye yönelik bir operasyon ve jeopolitik risklerin tekrar gündeme gelmesi olacaktır. Ay içinde BIST-100 endeksinin 102.000-111.000 arasında hareket etmesi ve ayı yükselişle kapatması beklenmektedir.

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %60, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını %20 olarak koruyoruz.

Rapor için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin