2019 büyümesi yüzde 1’i dahi yakalayabilir

2019 yılının 3. çeyreğindeki yüzde 0,9’luk pozitif büyüme performansı, 2018’in son çeyreğindeki yüzde -2,8’lik gerileme dikkate alındığında, bu yılın son çeyreğine yönelik büyüme beklentisini yüzde 4 ile 5 aralığına taşımış durumda. Yüzde 4’lük bir büyüme ile son çeyreği tamamlamamız halinde, yüzde 0,3 ile 0,5 arası bir büyüme ile 2019’u kapatmamız söz konusu olacak. Bununla birlikte, son çeyreği yüzde 5 ve üzerinde kapatırsak, tüm 2019 için yüzde 0,8 ile 1 arası bir büyüme ile yılı kapatmış olacağız. Her ne olursa olsun, 3. çeyrekte yakalanan yüzde 0,9’luk pozitif büyüme, şimdiden kimi uluslararası kurumların yıl sonu için revize ettikleri yüzde 0,3’lük pozitif büyümeden daha yüksek bir oranla 2019’u tamamlama olasılığımızın hayli yüksek olduğuna işaret ediyor.

Ekonomistlerin tahminleri de, yüzde 0,5; hatta yüzde 0,6’lık bir GSYH büyümesi yakalamanın tüm 2019 için artık hayli güçlendiğine işaret etmekte. Kasım ayı reel kesim güven endeksi ve imalat sanayii kapasite kullanım oranlarındaki performans, öncü göstergeler olarak, son çeyrekteki büyüme için yüzde 5 ve üzerini yakalamanın zor olmadığına işaret etmekte.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

ÜCRETSİZ FİNANS EĞİTİMİ, HEMEN KAYIT OLUN; WEBİNAR VE CANLI YAYINLARDAN HABERDAR OLUN.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin