2019 Aralık Strateji Raporu / Şeker Yatırım

Kasım ayında BIST güçlü pozitif ayrıştı…

Kasım ayında global risk alma iştahı ticaret görüşmelerine yönelik pozitif beklentilerle güçlenmeye devam etti. Gelişmekte olan ülkeler Fed’in faiz indirimlerine ara vereceği sinyali ile negatif ayrışırken, BIST-100 endeksi majör borsa endeksleri arasında iyi performansı göstererek güçlü pozitif ayrıştı. BIST-100 ayı %8,5 yükselişle 106.904 puandan kapatırken, ay içinde 108.142 puan ile Nisan 2018’den beri en yüksek seviyesini gördü. Bankacılık endeksi ise %10 yükselişle pozitif ayrıştı. Jeopolitik risklerin azalması, Fitch’in Türkiye’nin kredi notu görünümünü “Negatif”ten, “Durağan”a çekmesi ve ABD ile ilişkilerin negatif eksenden uzaklaşması pozitif ayrışmayı destekledi. TL Kasım ayında EM para birimlerindeki karışık seyre karşın kısmen pozitif ayrışarak ayı yatay seyirle kapatırken, döviz kurlarındaki oynaklık düşmeye devam etti. CDS’ler ay içinde 300 seviyesi altına test ederek Mart 2018’de sert yükselişe başladığı seviyelere gerilerken, ayı 322 seviyelerinden kapattı. CDS’lerdeki düşüş TL varlıklara yönelik risk alma iştahının güçlenmeye başladığına işaret ediyor.

Son üç toplantısında politika faizini %24’ten %14’e indiren TCMB’nin Aralık toplantısında global piyasaların uygun koşulda olması ve baz etkisi ile yükselmesi beklenen enflasyonun tahminleri altında kalması durumunda faiz indirimlerine ölçülü bir şekilde devam edeceğini düşünüyoruz. Piyasalar Aralık toplantısında TCMB’den 100-150 puan arasında indirim bekliyor. Ancak Fed’in faiz indirimlerine ara vermesi sonrası faiz indirimlerinin piyasaları rahatsız edecek yükseklikte devam etmesi TL üzerinde tekrardan negatif baskıya neden olabilir.

Fed tutanakları faiz indirimlerine ara verileceğine işaret etti. Fed başkanı Powell para politikasının mevcut duruşunun uygun kalmaya devam edeceğini söyleyerek faiz indirimlerine ara verileceği mesajı verdi. Fed faiz indirimi beklentileri çok düşük olasılıkla fiyatlanırken, 2020 Temmuz toplantısı dâhil önümüzdeki 6 toplantı için bir faiz indirimi olasılığı %50’den daha düşük ihtimal olarak fiyatlanıyor.

Yurtdışı piyasalarda Aralık ayında ABD ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmeleri ana gündem olmaya devam edecek. Ticaret görüşmelerine ilişkin pozitif beklentilerle global risk iştahı Aralık ayında da güçlü kalmaya devam edebilir. Ancak son dönemde güçlü performans gösteren yurtdışı borsalarda ara ara kar satışları yaşanabilir. Aralık ayında gelişmiş ülkelerin güçlü görünümünü devam ettirmesi beklenirken, Fed’in faiz indirimlerine ara vermesiyle EM’lerin kısmen negatif ayrışmaya devam etmesi beklenmektedir. TL varlıklar EM’lerdeki negatif ayrışmadan etkilenebilir. Ticaret görüşmelerinin tıkanması kısa vadede yurtdışı piyasalar için en önemli risk olması ve piyasalarda satışları tetiklemesi beklenir. ECB’nin tahvil alımlarına devam etmesi global risk iştahını destekleyecektir.

Yurtiçine yönelik Jeopolitik riskler büyük oranda ortadan kalksa da Suriye’deki gelişmeler önemini koruyacak. Ekonomik tarafta TCMB faiz kararı önemli olacak. TCMB’nin ölçülü bir şekilde faiz indirimlerine devam edeceğini düşünüyoruz. Yurtiçi piyasalar için kısa vadeli en büyük risk ise ABD senatosundan S400’ler nedeniyle Türkiye’ye bir yaptırım kararı çıkması olacaktır. Diğer bir risk ise kısa vadede sonuçlanması beklenmeyen Halkbank’a ilişkin devam eden dava süreci olacaktır. Erdoğan -Trump arasında Kasım ayında gerçekleşen ikili görüşme sonrası iki ülke arasındaki ilişkiler negatif eksenden uzaklaşırken, diyaloğun devam etmesi piyasalar tarafında pozitif algılandı. Kısa vadede yurtdışı piyasalardaki risk iştahı devam ettikçe TL varlıklarda pozitif seyir devam edebilir. Ancak BIST Nisan 2018’den beri en yüksek seviyesini test etmesine rağmen yabancı girişinin düşük kaldığı görülüyor. Bu nedenle BIST’te Aralık ayı içinde kar satışları yaşanma riskinin yüksek olduğunu düşünüyoruz. Ancak global risk iştahında ciddi bir bozulma yaşanmadıkça ve ABD’den yaptırımlar konusunda negatif haber akışı gelmedikçe satışlarının kar satışı şeklinde gerçekleşmesi ve son yükselişte düşük katılım sağlayan yabancılar tarafından yeni alım fırsatı olarak kullanılması beklenmektedir. BIST’in Aralık ayında geçmiş dönemlerde genellikle negatif performans sergilediği görülüyor. Bu beklentiler ışığında BIST-100 endeksinin Aralık ayında 99.000-112.000 aralığında geniş bir bantta dalgalanması, endeksin 50-200 GHO’nın geçtiği 99.000-102.500 aralığına gerilemelerin alım fırsatı, kısa vadeli güçlü direnç olarak gördüğümüz 111.000-112.000 aralığına yükselişlerin ise kar satışı fırsatı olarak kullanılması beklenmektedir.

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %60, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını %20 olarak koruyoruz.

ÜCRETSİZ VİOP’A BAŞVURUN, 100 BİN TL SANAL PARA İLE YATIRIM ARAÇLARINI TEST EDİN.

Rapor için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin