2019 Aralık Strateji Raporu / Gedik Yatırım

Aylık Piyasa Stratejisi…

Aralık ayının ilk iki haftası yoğun

BIST-100 endeksinin Kasım 2019’da önceki yıl ortalamalarının üzerinde bir performans gösterdiği ve tarihsel olarak Aralık aylarında borsanın güçlü bir performans gösterme eğiliminde olduğu söylenebilir. Piyasalarda yerleşen deyim hâliyle Noel Baba rallisi olarak adlandırılan, yeni bir yıla kısa bir zaman kala ve hemen akabinde küresel piyasaların genelinde görülen yükselişi tetikleyen takvimsel/mevsimsel etkinin de bu durumun tetikleyen unsurlardan biri olduğu söylenebilir. Yakın dönemde borsada gözlenen olumlu performansa karşın BİST’in iskontosu devam etmekte. Ayrıca, tarihsel ortalamalar genel olarak Aralık aylarının olumlu geçtiğini işaret ediyor. Ancak, kur oynaklığının son 2 yılın dip seviyelerine gerilemiş olması ve son derece kritik birçok gelişmenin önümüzdeki 2 haftaya sıkışmış olması, kısa vadede piyasalarda oynaklığın artma riskini öne çıkarıyor.

BIST 100’de yükseliş devam edebilir

Ankara’da S400 tatbikatı yapıldığına yönelik haber akışlarının etkisi ile haftaya satışlarla başlayan Borsa İstanbul, özellikle Perşembe günü ABD piyasalarının kapalı olduğu günde pozitif ayrışarak, hafta başındaki kayıplarını telafi etti. Hafta içinde gelen satışların ardından tepki alımlarının gelmesi dikkat çekerken haftanın kapanışının son yükselen trendin üzerinde 106.900 civarında gerçekleşmesi olumlu oldu. 106.000-105.500 aralığının ilk güçlü destek bölgesi olduğu endekste geçtiğimiz hafta yaşanan geri çekilmelerde görülen 104.700 oldukça kritik olacaktır. Bu seviyeye kadar olacak geri çekilmeleri teknik düzeltme olarak takip edeceğiz. Teknik göstergelerdeki yorulma ve oluşan negatif aykırılıklara rağmen bu seviye üzerinde kalındığı sürece endeksin önceki hafta gördüğü zirve olan 108.150 civarını aşarak 112.000 civarına kadar yükselişini devam ettirmesi beklenebilir.

Dolar/TL’de volatilite düşük seyrediyor

Dolar/TL kuru geçtiğimiz hafta ana hatlarıyla 5,70-5,79 seviyeleri arasında dalgalandı. Veri akışının sakin olduğu haftada S400 tatbikatı yapıldığına yönelik haber akışları ve doların küresel ölçüde değer kazanıyor olmasının etkisi ile kur 5,79’a kadar yükselirken, hafta sonuna doğru yaşanan düzeltme ile hafta 5,7450 civarından tamamlandı. Bu hafta içeride büyüme ve enflasyon rakamları ile 2020 TCMB Para ve Kur Politikası metni dışarıda ise NATO zirvesi ve Çin ile ABD arasındaki devam eden ticaret görüşmelerinin seyri ön planda olacak. Kurda bu hafta 5,73 seviyesinin üzerinde 5,76 ve 5,79 seviyeleri güçlü direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağıda ise önceki haftanın en düşüğü 5,68’in altında 200 günlük üssel ortalamanın bulunduğu 5,66 ve 30 Eylül’den bu yan test edilmeyen 5,63 yatay trendi destek seviyeleri olarak takip edilebilir. Kurda 5,70 altında bahsettiğimiz bu destek seviyelerine doğru olacak geri çekilmelerin kısa vade için kademeli alım fırsatı oluşturabileceğini düşünüyoruz.

Aylık Teknik Öneriler

ÜCRETSİZ CANLI BORSA EKRANI İÇİN HEMEN TIKLAYIN!

Rapor için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin