2019 Ağustos Strateji Raporu / Şeker Yatırım

Strateji – Ağustos

TL varlıklar Temmuz ayında güçlü pozitif ayrıştı…

Temmuz ayında başta Fed olmak üzere merkez bankalarının genişleyici para politikalarına geçeceği beklentisiyle global risk alma iştahı güçlü kalmaya devam etti. BIST ve TL varlıklar ise güçlü pozitif ayrışma gösterdi. BIST ay içinde 104.000’ler üzerini test ederken, ayı %5,8 yükselişe 102.082’den kapatırken, bankacılık endeksi pozitif ayrışmaya devam ederek ayı %9 yükselişle ayı kapattı. BIST Temmuz ayında belli başlı borsalar içinde dolar bazında en iyi performans gösteren borsa olurken, TL’de EM içinde en fazla değer kazanan para birimi oldu. TL sepeti ay içinde %5’e yakın değer kazanırken, 10 yıllık tahvil faizleri 126 baz puan düşerek Mart ayı seviyeleri olan %15,52’lere geriledi. Fed faiz indirimi beklentileri TL varlıklardaki pozitif ayrışmada ana itici güç olurken, TCMB’nin faiz indirimi, seçim riskinin sona ermesi ve S-400 konusundaki pozitif gelişmeler de TL varlıkların pozitif ayrışmasındaki diğer etkenler oldu. CDS’ler ay içinde 420’lere kadar yükselse de TL varlıklara yönelik risk iştahının güçlenmesiyle 350’li seviyelere kadar geriledi.

Fed piyasa beklentilerine paralel 10 yıl aradan sonra faizleri 25 baz puan indirerek %2,00-%2,25 aralığına düşürdü. Karar 2 üyenin karşı oyuna karşılık 8 üyenin oy çokluğu ile alındı. Fed gelecek dönem için faiz indirimlerine ilişkin net bir sinyal vermedi. Faiz indirimine gerekçe olarak küresel gelişmeler ve enflasyondaki durgunluk gösterildi. Fed başkanı Powell faiz oranlarının ekonomiyi desteklemesi için indirildiğini ve sonraki dönemlerde ABD ile global ekonomik verilerin izlemeye devam edeceklerini söyledi. Powell uzun dönemli bir faiz indirimi döngüsünün başlangıcı değiliz açıklaması yaparken, bu açıklama piyasalarda kafa karışıklığına neden oldu. Ayrıca faizlerin çok daha indirilmesi için ciddi anlamda aşağı bir risk görmediklerini söyledi. Bu açıklamalar sonrası borsalarda sert satışlar yaşanırken, TL ve EM para birimlerinde değer kayıpları oluştu. Powelll’in açıklamaları kısa vadede global risk iştahını bir miktar zayıflatabilir.

TCMB Temmuz ayı toplantısında piyasa beklentisi olan 250 baz puanın üzerinde 425 baz puan indirime giderek politika faizini 24,00’den, %19,75’e düşürdü. TCMB 4,5 yıl sonra ilk kez faiz indirimine gitti. PPK metninde iktisadi faaliyetteki görünüm “ılımlı toparlanma” olarak daha iyimser bir tona çekilirken, enflasyondaki düşüş eğilimi ve finansal koşullardaki iyileşmenin ekonomideki kademeli toparlanmayı desteleyeceği ifade edildi. Faiz indirimine gerekçe olarak enflasyon eğilimindeki iyileşme gösterilirken, gelişmiş ülke merkez bankalarının genişleyici para politikası duruşları da faiz indirimi konusunda TCMB’yi cesaretlendirmiş görünüyor. TCMB enflasyonun tahminin biraz altında kalabileceğine işaret ederken, Temmuz ayı enflasyon raporunda 2019 yılsonu hedefini %14,60’dan, %13,90’a çekti. Enflasyondaki gerileme ve küresel risk iştahının desteğiyle, TCMB’nin 12 Eylül’deki toplantıda faiz indirimine devam etmesi beklenmektedir. Yeni TCMB başkanı Murat Uysal faiz indirimlerinde makul reel getirinin gözetileceğini ifade etmiştir.

Yurtdışı piyasaların ana gündemi Fed faiz kararı sonrası Fed üyelerinden gelecek açıklamalar ve diğer merkez bankalarının nasıl hareket edeceği olacak. ABD’den ve diğer majör ekonomilerden gelecek ekonomik veriler yakından izlenecek. Zayıf verilerin gelmeye devam etmesi durumunda Fed’in faiz indirimlerine devam edeceği beklentisiyle risk iştahının tekrar güçlenmesi beklenir. Piyasalar Aralık ayında kadar bir faiz indirimi daha fiyatlıyor. Bu beklentinin ötelenmesi piyasaların moralini bozabilir. Piyasaların diğer gündemi ise ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerinin ne yönde ilerlediği olacak. Ticaret anlaşması konusunda olumlu gelişmeler piyasalara pozitif yansıyacaktır. Ancak Trump’ın son açıklamaları bu konuda kısa vadede bir anlaşma zemini olmadığına işaret ediyor.

Yurtiçi piyasalar için ABD’den gelebilecek olası bir yaptırım kararı ve Fırat’ın doğusuna yönelik olası bir askeri operasyon önemli riskler olacaktır. Fed’in genişleyici politikasına geçmesi sonrası TL varlıklardaki pozitif ayrışma Powell’in karışık açıklamaları sonrası momentum kaybetmesi beklense de Ağustos ayında da devam edebilir. TL varlıklar Fed’in para politikasını sıkılaştırdığı dönemde EM içinde en fazla negatif ayrışan grupta yer almıştı. Fed’in tekrar genişleyici politikalara geçmesiyle TL varlıkların bundan en fazla pozitif etkilenen grupta yer alması ve EM içinde pozitif ayrışmaya devam etmesi beklenmektedir. Son dönemde güçlü performans gösteren başta banka hisseleri olmak üzere Ağustos ayı içinde BIST’te kar satışları yaşanma olasılığının yükseldiğini düşünüyoruz. Ancak olası satışların kar satışı ya da düzeltme şeklinde gerçekleşmesi ve yeni alım fırsatı olarak kullanılması beklenmektedir.

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %60, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını %20 olarak koruyoruz.

Rapor için tıklayın.

FİNNET 2000 İLE “ÜCRETSİZ” HİSSE ANALİZİ YAPMAK İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin