2019 3. Çeyrek Strateji Raporu / Bizim Menkul

2019 3. Çeyrek Strateji Raporu ve Varlık Dağılım Modeli

Yılın ikinci çeyreğinde ABD-Çin arasındaki ticaret savaşına dair gelişmeler odakta kalmayı sürdürürken, ABD-İran arasındaki gerginlik, İngiltere’de devam eden Brexit süreci, Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve ABD Merkez Bankası (Fed) kararları piyasalar üzerinde etkili olan ana unsurlar arasında yer aldı.

2019 yılı ilk çeyrek sonlarında ABD ve Çin tarafından ticaret müzakerelerine dair olumlu sinyaller verilirken ikinci çeyrekte ABD Başkanı Trump’ın, 200 milyar dolarlık Çin ürününe uyguladığı vergi oranını %10’dan %25’e yükseltmesi, Çinli telekomünikasyon şirketi Huawei ile ilgili aldığı kararlara karşılık Çin’in, 60 milyar dolar değerindeki 5 binden fazla ABD ürününe %5-25 aralığında değişen oranlarda ek gümrük vergisi uygulayacağını açıklaması ve birçok alanda kullanılan nadir madenlerle ilgili olarak ABD’ye misilleme yapabileceğine dair sinyaller vermesi ticaret savaşlarını tekrar gündeme getirdi. Sonrasında G-20 Zirvesi’nde bir araya gelen ABD Başkanı Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi-Jinping yaptıkları görüşmede ticaret müzakerelerini sürdürecekleri ve bu dönemde ek gümrük vergileri uygulanmayacağı açıklamaları endişeleri yatıştırdı.

İngiltere’de Brexit sürecine dair gelişmeler ikinci çeyrek boyunca da gündemdeki yerini korudu. İngiltere Başbakanı Theresa May tarafından İngiltere Parlamentosu’na sunulan birçok farklı senaryonun kabul görmemesi sürece dair belirsizliği artırırken Avrupa Birliği’nden Brexit’in ertelenmesi talep edildi. AB, Brexit’i 31 Ekim tarihine erteleme kararı alırken May, 7 Haziran’da istifa edeceğini açıkladı. May’in istifası sonrası İngiltere Başbakan koltuğuna Boris Johnson oturdu.

Amerika Merkez Bankası (Fed), Temmuz ayı FOMC toplantısında faizlerde 25 baz puanlık indirime giderek fonlama oranını %2,00-2,25 aralığına çekti. Böylece Banka 11 yıl aranın ardından ilk kez faiz indirimi yapmış oldu. Ancak Fed Başkanı Jerome Powell’ın faiz kararının ardından gerçekleştirdiği basın toplantısında faiz indirim döngüsüne girmediklerini faiz indiriminin devam edebileceği gibi ekonominin iyi gitmesi durumunda faiz artışı da yapabilecekleri şeklindeki açıklamaları şahin olarak yorumlanırken küresel piyasalardaki risk iştahını olumsuz etkiledi.

Avrupa Merkez Bankası (AMB), Temmuz ayı toplantısında faizlerde değişikliğe gitmeyip mevduat faizini -%0,40 ve marjinal fonlama faizini %0,25 seviyesinde sabit bırakırken politika dilini değiştirerek faiz indirimi sinyali verdi.

Türkiye ekonomisi, 2019 yılının ilk çeyreğinde %2,6 daraldı.

2019 yılı ikinci çeyreğinde yurt içinde yaşanan gelişmeler arasında S-400 alımı nedeniyle ABD ile gerilen ilişkiler, Merkez Bankası rezervlerindeki azalış, 31 Mart’ta gerçekleştirilen yerel seçimlerde YSK’nın İstanbul seçimini iptal etmesi ile uzayan seçim süreci ve TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınması Türk varlıkları üzerinde baskı unsuru oldu.

G-20 Zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump’ın gerçekleştiği ikili görüşme sonrası yapılan olumlu açıklamalar Rusya’dan alınan S-400 teslimatının Temmuz ayında başlanması sonrası ABD’nin Türkiye’nin F-35 programından çıkarılacağını açıklamasına rağmen başka bir yaptırım uygulanmaması ise Türk varlıklarına destek oldu.

TCMB, Murat Uysal başkanlığındaki ilk toplantısında TL’de yaşanan kısmen olumlu seyir, enflasyonda görülen düşüş eğilimi, makroekonomik verilerde görülen hafif toparlanma ve gelişmiş ülke merkez bankalarından gelen para politikasında genişleme sinyallerinin etkisiyle 25 Temmuz toplantısında 425 baz puan indirime giderek politika faizini %19,75 seviyesine çekti.

İkinci çeyrek ortalarında tekrar 500 seviyesinin üzerine yükselen Türkiye risk primini gösteren Türkiye 5 yıllık dolar bazlı CDS oranı Türk varlıklarında görülen iyimser havanın etkisiyle Temmuz ayı sonlarında 345 seviyesine kadar geriledi.

Ağustos ayı başında ABD Başkanı Trump’ın 300 milyar dolarlık Çin ürününe 1 Eylül tarihinden itibaren %10 ek gümrük vergisi uygulayacağını açıklamasının ardından Çin kamu alıcılarının ABD’den tarım ürünleri alımının durdurduğunu açıkladı. ABD-Çin ticaret savaşlarına yönelik endişelerin artmasıyla Dolar/Yuan paritesi 11 yıl sonra ilk kez 7 seviyesinin üzerine yükseldi. Bunun akabinde ABD’nin, Çin’i kur manipülatörü ilan ederken, Çin Merkez Bankası Yuan’daki düşüşü sınırlamak için günlük Yuan referans kurunu beklenenden daha güçlü bir seviyede belirlemesi piyasaları bir miktar rahatlattı. Ancak ABD-Çin ticaret savaşının kur savaşına dönüşebileceği endişeleri küresel piyasalardaki risk iştahını olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN