2019 2. Çeyrek Strateji Raporu / Bizim Menkul

2019 2. Çeyrek Strateji Raporu ve Varlık Dağılım Modeli

Yılın ilk çeyreğinde küresel olarak ABD-Çin arasında devam eden ticaret müzakerelerine dair gelişmeler, İngiltere’de hala devam eden Brexit süreci ve ABD Merkez Bankası (Fed) kararları piyasaları etkileyen başlıca unsurlar oldu.

2018 üçüncü çeyrekte TL’de görülen sert değer kaybı sonrası Türkiye ekonomisi 2018 yılı son çeyreğinde %3 daraldı. 2018 yılı büyümesi ise %2,6 oldu.

2019 yılı ilk çeyrek genelinde TL’de kısmen olumlu bir seyir izlenmesine rağmen Mart ayında ABD ile S-400 alımı, F-35 uçaklarının teslimi ve Golan Tepeleri üzerinden yaşanan gerilimin yanı sıra Merkez Bankası rezervlerindeki azalış, Nisan ayında açıklanan reform paketinde yeterince ayrıntıya yer verilmemesi ve 31 Mart’ta gerçekleştirilen yerel seçime dair belirsizliğin hala devam etmesi TL üzerinde baskıyı artırdı.

Mart ayında kurlarda yaşanan sert yükseliş sonrası, döviz karşılığı TL swap piyasasında vadesi gelmemiş toplam swap satışı sınırını önce%10’dan %20’ye çıkaran Merkez Bankası, daha sonra bu oranı %30’a çekti. Ayrıca 22 Mart’ta kurlardaki sert yükseliş sonrası haftalık repo ihalelerine bir süre ara verdiğini açıkladı. TCMB tarafından alınan önlemler yurtdışında TL swap faizlerinin rekor seviyelere yükselmesine neden olurken yatırımcıların TL sıkışıklığını tahvil ve hisse senedi satarak gidermeye çalışması Türk varlıklarının sert değer kaybetmesine neden oldu.

Birinci çeyrek başlarında 300 seviyesinin altına kadar gerileyen Türkiye risk primini gösteren Türkiye 5 yıllık dolar bazlı CDS oranı Türk varlıklarında yaşanan değer kayıplarının etkisiyle tekrar 468 seviyesine kadar yükseldi.

İngiltere’de ilk çeyrek boyunca Brexit sürecine dair gelişmeler ön plana çıktı. İngiltere Başbakanı Theresa May’in anlaşması İngiltere Parlamentosu tarafından reddedilmesi ve oylanan 8 farklı senaryodan hiçbirinin yeterli desteği alamaması sonrası süreç çıkmaza girdi. Brexit’i erteleme oylamasının parlamento tarafından kabul edilmesinin ardından Avrupa Birliği liderleri ile İngiltere, Brexit’in 31 Ekim tarihine ertelenmesi konusunda anlaştı.

ABD Merkez Bankası (Fed) faizlerde değişikliğe gitmeyerek %2,25-2,50 aralığında sabit bırakırken faiz artışı konusunda sabırlı olacaklarına yönelik açıklama yaparken sonraki toplantıda 2019 yılında hiç faiz artışı yapmayacağını açıklaması gelişmekte olan ülke para birimlerini bir miktar rahatlattı.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) 2019 yılı ilk çeyreğinde faiz oranlarında değişikliğe gitmeyerek politika faizini %0’da sabit tutarken, faizlere ilişkin yönlendirmesini değiştirdi. Faiz artışını en erken gelecek yıla erteleyen banka, Eylül 2019’da başlayıp Mart 2021’de sona erecek şekilde her çeyrek dönem iki yıl vade hedefli uzun vadeli refinansman imkânı TLTRO3 programı başlatılacağını açıkladı.

Petrol fiyatları, OPEC ve ortaklarının Aralık ayı toplantısında günlük petrol üretiminde 1,2 milyon varil kesinti kararı alması, Libya‘da artan gerilim, ABD’nin İran ve Venezuela’ya uyguladığı yaptırımlarının etkisiyle çeyrek boyunca kademeli olarak yükselişini sürdürdü.

Geçtiğimiz haftalarda ABD, İran yaptırımlarından muaf tutulan Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 8 ülkenin 2 Mayıs tarihinde son bulan muafiyeti uzatmayacağını açıklamasıyla birlikte Brent tipi petrolün varili 2019 yılının en yüksek seviyesi olan 75,59 dolara kadar yükseldi.

ABD-Çin arasında devam eden ticaret müzakerelerinde iki taraftan gelen olumlu açıklamalar ve sona gelindiği haberleri küresel piyasalara destek oluyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı “Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları” kapsamında yılın geri kalanında ilgili bakanlıklar tarafından başta eğitim, yargı, tarım, ticaret ve turizm olmak üzere birçok alanda açıklanacak olan plan ve projeler Türk varlıkların yönü üzerinde etkili olabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN