2019 1.Ç Strateji Raporu / Bizim Menkul

2019 1.Ç Strateji Raporu ve Varlık Dağılım Modeli

İyimser başladığımız 2018 yılı, ABD’nin Çin başta olmak üzere birçok ülkeye getirdiği ek gümrük vergileri ile ortaya çıkan ticaret savaşları, Türkiye-ABD arasında yaşanan gerilimler, erken seçim kararı, Ağustos ayında yaşanan kur şoku ve bunun sonunca enflasyon başta olmak üzere makroekonomik verilerimizde görülen bozulmayla birlikte beklenenden çok farklı bir yıl oldu.

Türkiye ekonomisi 2018 yılının ilk 6 aylık döneminde beklentilerin üzerinde bir büyüme gerçekleştirirken üçüncü çeyrekte TL’de görülen sert değer kaybıyla birlikte 3. çeyrek GSYH büyümesi %1,6 oldu.

2018 yılının ilk iki çeyreğinde büyümenin beklentileri aşmasına paralel olarak cari açıkta yaşanan artış, döviz kurlarında yaşanan sert yükselişle birlikte reel sektör şirketlerinin karşılaştığı zor durumlar ve makroekonomik verilerdeki bozulma dikkat çekti.

2018 yılı 4. çeyreği yurtiçi piyasalar için toparlanma dönemi olurken Ağustos ayında TL’de yaşanan sert değer kaybının ardından TCMB’nin aldığı önlemler, Yeni Ekonomi Programı(YEP)’in açıklanması, ABD ile ilişkilerin normalleşmeye başlaması ve Ağustos ayından bu yana cari fazla veriliyor olması bu duruma destek oldu.

Enflasyon, Ekim ayında %25,24 seviyesine kadar yükselirken Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı ve TL’deki toparlanmayla birlikte 2018 yılsonunda %20,30 seviyesinde gerçekleşti.

2018 yılı ilk üç çeyreğinde toplam 1.125 baz puanlık faiz artırımı yaparak para politikasında sadeleşmeye giden TCMB, yılın 4. Çeyreğinde TL’de görülen toparlanmanın etkisiyle faizlerde değişikliğe gitmeyerek politika faizini %24 seviyesinde sabit tuttu.

2019 1.Ç Strateji Raporu ve Varlık Dağılım Modeli

Önceki çeyrekte 500 seviyesinin üzerine kadar yükselen Türkiye 5 yıllık CDS oranı Türk varlıklarında görülen toparlanmanın da etkisiyle 300’lü seviyelere kadar geriledi.

ABD-Çin arasındaki ticaret gerilimi 2018 yılı boyunca piyasaların odak noktası olurken Aralık ayında iki ülkenin uzlaşabilmesi için 90 gün boyunca yeni gümrük vergisi getirilmemesi konusunda anlaşmaya varıldı.

ABD ile Çin arasında hala devam eden ticaret müzakereleri, Çin’den gelen ekonomik verilerin ülkede yavaşlamaya işaret etmesi, İngiltere’de bir türlü sonuca bağlanamayan Brexit süreci ve gelişmekte olan ülkelerde yaşanan sıkıntılar 2019 yılında küresel büyümeye dair endişeleri arttırdı.

Fed yılın son toplantısında politika faizini piyasa beklentisine paralel olarak 25 baz puan artırarak %2,25-2,5 aralığına çekerken 2018 yılını toplamda 4 faiz artırımıyla tamamladı.

TCMB’nin sıkı para politikasına devam etmesi, mali politikada sıkı duruş, Suriye’den çekilme kararı alan ABD ile ilişkilerin iyileşmesi ve yerel seçim sonuçları Türk varlıklarının yönü üzerinde etkili olabilir.

Bizim Menkul Değerler tarafından hazırlanan 2019 1.Ç Strateji Raporu için tıklayın.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN…

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin