2018 Yılının Dördüncü Çeyreğinde Gerçekleşen Kur Hareketlerinin Olası Etkileri / Gedik Yatırım

2018 Yılının Dördüncü Çeyreğinde Gerçekleşen Kur Hareketlerinin Olası Etkileri

2018 yılının dördüncü çeyreğinde (Ekim – Kasım – Aralık) TL’deki fiyatlamanın bir önceki çeyreğe kıyasla terse döndüğü ve Türk Lirası’nın değer kazandığı izlendi. Türk Lirası’nda gözlenen değer kazanımlarının 2018/4Ç finansallarına olası etkisi çalışmamızda hesaplanmıştır. Değerlendirme şirketlerin 2018/09 dönemi finansal sonuçlarındaki döviz pozisyonlarının korunduğu varsayımı altında yapılmıştır. Bu nedenle 2018 yılının Ekim – Kasım – Aralık dönemi içerisinde döviz pozisyonlarındaki olası değişimler bu hesaplamada yer almamaktadır.

Bir hissenin ya da sektörün cazip olup olmadığı konusunda döviz varlık/yükümlülük pozisyonlarına bakarak bir tercih yapılması tek başına yeterli olmamaktadır. Şirketlerin finansal sonuçlarında yer alan kur etkisi tablosu şirketin yabancı para varlık ve yükümlülüklerine göre hazırlanmaktadır. Hesaplanan olası kur etkisinde esas faaliyet dışı kur gelir/giderleri dikkate alınmaktadır. Şirketin esas faaliyetleri sonucunda oluşabilecek kur gelir/giderleri hesaplamanın içinde yer almamaktadır. Örneğin şirketin Euro üzerinden yükümlülüklerinin bulunması durumunda Euro’daki değer kazançları şirketin finansallarını olumsuz etkileyebilecek ve bu etki finansman gelir/gider dengesi kaleminde görülecektir. Ancak aynı zamanda şirketin satış gelirlerinin Euro ağırlıklı olması bu olumsuz etkiyi ortadan kaldırabilecek ve hatta kur etkisi projeksiyonunda sunulanın aksine şirket kârlılık rakamlarını olumlu etkileyebilecektir. Bu sebeple yalnızca olası kur etkisine göre bir şirkete yatırım kararı verilmemelidir.

Kur Tarafındaki Değişimler
· 30 Eylül 2018 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında Dolar Türk Lirası karşısında %12,52; Euro Türk Lirası karşısında %13,75; İngiliz Sterlini Türk Lirası karşısında %14,52 ve Japon Yeni ise Türk Lirası karşısında %9,30 oranında değer kaybetmiştir.

· Türk Lirası’nın diğer para birimleri karşısında değişiminin yanında Euro/Dolar, Dolar/Japon Yeni gibi önemli paritelere de bakmak gerekmektedir. 30 Eylül 2018 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında Dolar; Euro karşısında %1,28 oranında değer kazanırken Japon Yeni karşısında %3,60 oranında değer kaybetmiştir.

· Fonksiyonel para birimi Türk Lirası olan şirketler için olası etki hesaplanırken yukarıda yazılan ve aşağıdaki tabloda gösterilen kur değişimleri dikkate alınmıştır.

· 2018 yılının son çeyreğinde bir önceki çeyreğin aksine TL’nin Dolar ve Euro karşısında değer kazanmasından Euro ve Dolar yükümlülüğü olan şirketler olumlu etkilenirken, Euro ve Dolar varlığı olan şirketler olumsuz etkilenmektedir.

Fonksiyonel Para Birimi Türk Lirası Olan BIST-100 Şirketleri

Esas Faaliyet Dışı Gelir Gider Kaleminde Kur Değişimlerinden Olumlu Etkilenmesi Beklenen BIST-100 Şirketleri

Esas Faaliyet Dışı Gelir Gider Kaleminde Kur Değişimlerinden Olumsuz Etkilenmesi Beklenen BIST-100 Şirketleri

* ile gösterilen şirketlere ilişkin açıklamalar en alt sayfada yer alan “Tablolara İlişkin Açıklamalar” bölümünde yer almaktadır.

Fonksiyonel para birimi farklı olan BIST-100 şirketlerinin olası kur etkileri aşağıdaki sayfada yer almaktadır.

Raporun tamamı için tıklayın.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA EKRANI İÇİN HEMEN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin