2018 Temmuz Strateji Raporu / Şeker Yatırım

Negatif ayrışma Haziran’da da devam etti…

Borsa İstanbul Haziran ayında 92.288-100.792 aralığında geniş bir bantta dalgalanırken, 92.288’le Nisan 2017’den beri en düşük seviyesini test etti. BIST-100 endeksi ayı bankacılık endeksi öncülüğünde %4’e yakın bir kayıp ile 97.000 seviyesinden kapatırken, seçim öncesi gelişmekte olan ülkeler (EM) içinde negatif ayrışmasını devam ettirdi. Seçim belirsizliğinin sona ermesiyle birlikte BIST ve TL varlıklar negatif ayrışmasını sonlandırırken, BIST sınırlı tepki yükselişi gerçekleştirdi. Ancak seçim belirsizliği bitse de ekonomi yönetiminde kimlerin olacağı ve politikalara ilişkin yol haritası belirlenmedikçe BIST’te tepki yükselişleri satış fırsatı olarak kullanılabilir. ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı tekrar alevlenirken, ticaret savaşı endişeleriyle Haziran ayında global risk alma iştahı düştü. Seçim sonrası BIST yurtdışı piyasalarla daha yüksek korelasyonla hareket ettiği için global risk alma iştahı düşük kaldıkça BIST’te tepki yükselişi devam etse de sınırlı kalması beklenir. Haziran ayında Fed’in 2018 için toplam faiz artırımı tahminini üçten, dörde yükseltmesi sonrası EM’lerden fon çıkışı devam ederken, EM’ler negatif ayrışmaya devam etti. MSCI EM endeksinde zirveden düşüş %20’ye yaklaşırken, teknik olarak MSCI EM endeksi yükseliş trendini aşağı kırarak düşüş trendine (ayı piyasası) girdi.

TL’deki değer kayıplarının devam etmesiyle TCMB 7 Haziran’daki PPK toplantısında bir hafta vadeli repo faiz oranının 125 baz puan artırarak %17,75’e yükseltti. PPK özetinde talep koşullarındaki ılımlı görünüme rağmen, enflasyondaki bozulmaya dikkat çekilerek sıkılaştırmaya gidildiği açıklandı. TCMB’den gelen güçlü faiz artışları sonrası TL’deki değer kaybı momentum kaybetti. TCMB piyasa koşullarına göre gereken hamleyi yapmasına karşın seçim belirsizliği, enflasyondaki yükseliş ve EM’lere yönelik risk iştahındaki düşüşle birlikte TL varlıklara ilişkin risk algısı yüksek kalmaya devam etti. Haziran ayında 5 yıllık CDS’ler 325 baz puan seviyesini görerek son yılların en yüksek seviyesini test ederken, 2 yıllıkgösterge tahvil faizleri %19,55 ile 2008’den beri yüksek seviyesini test ederken seçim sonrası CDS’lerin 305 puana ve 2 yıllık göstergenin ise %19,0 seviyelerine gerilediği görüldü.

Fed Haziran toplantısında faizleri oybirliğiyle 25 baz puan artırarak %1,75-2,00 aralığına yükseltti. Fed üyeleri 2018 geneli için üç olan toplam faiz artışı tahminini ise dörde yükselterek kısmen şahin tonda bir sinyal verdi. Fed faiz kararı sonrası DXY dolar endeksinde güçlenme yaşanırken, EM para birimlerinde ise değer kayıpları güç kazandı.

Temmuz ayında yurtdışında piyasaların ana gündemi ticaret savaşları olacak. ABD ile Çin arasındaki karşılıklı vergi koyma savaşı AB ile ABD arasında devam edebilir. Temmuz ayında Fed toplantısı olmadığı için Fed üyelerinin yapacağı açıklamalar ve başta Enflasyon olmak üzere ABD’den gelecek veriler takip edilmeye devam edilecek. Temmuz ayında Aralık ayında varlık alımlarını sonlandıracağını açıklayan ECB’nin (Avrupa) ve BoJ’un (Japonya) faiz kararları ekonomik tarafta izlenecek önemli gelişmelerden olacak. Temmuz ayı global piyasalarda genel olarak riskten kaçışın devam ettiği bir ay olabilir. EM’lerdeki negatif ayrışmasının devam etmesi ve MSCI EM Endeksinin ayı piyasasına girmesi beklenmektedir. Bu beklentilerin BIST ve TL varlıklar için Temmuz ayının çok güçlü bir ay olmayacağına işaret etmektedir. Ancak son dönemde aşırı negatif ayrışan TL varlıklar seçim belirsizliğinin bitmesiyle Temmuz ayındakısmen de olsa pozitif ayrışabilir.

Temmuz ayında yurtiçi piyasaların ana gündemi ise ekonomi yönetiminde kimlerin olacağı ve yeni siyasi sistemle birlikte nasıl bir ekonomi politikası izleneceğine yönelik yol haritası olacak. Ekonomi yönetiminde piyasa dostu ya da piyasaların benimseyeceği isimlerin yer alması ve mali disiplin ile yapısal reformlara öncelik verileceği sinyali TL varlıklar üzerindeki negatif ayrışmaya tamamen ortadan kaldıracaktır. OHAL’in de kalkmasıyla Temmuz ayında TL varlıklarda sınırlı da olsa bir toparlanma çabası ve pozitif ayrışma görebiliriz. Ekonomik tarafta Türkiye’yi BB+ ve “Durağan” görünümle takip eden, Fitch’in kredi notu değerlendirmesi izlenecek. Fitch’in kredi notunu ya da görünümü Negatife çekmesini yüksek olasılık olarak görülüyor. Not indiriminin gerçekleşmesi durumunda TL varlıklarda kısa süreli ekstra satış baskısı oluşabilir. TCMB faiz kararı ekonomik tarafta enflasyonla birlikte izlenecek en önemli veri olacak.

Bu beklentilerin ışığında portföyümüzdeki tahvilin ağırlığını %60, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını %20 olarak koruyoruz.

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan 2018 Temmuz Ayı Strateji Raporu için tıklayın.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN…

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin