2018 Temmuz Strateji Raporu / Gedik Yatırım

Aylık Strateji Bülteni – 2018 Temmuz

Aylık Piyasa Stratejisi…

Zaman zaman ayrışsak da yurtdışını gözden kaçırmamak gerekiyor

Yurtiçinde siyasi gündemdeki yoğunluk nedeniyle ortaya çıkacak haber akışı zaman zaman yurtdışından çok farklı fiyatlamalar görmemize neden olabilir. Bu nedenle bu ayrışmaları hafife almamak ve teknik seviyelere daha fazla önem vermek gerektiğini düşünüyoruz. Buna karşın yurtdışında tersten esmeye başlayan rüzgarlar da son günlerde tedirginlik oluşturmaya başlamış durumda. Yurtiçinde siyasi gündemin hafiflediği haber akışının durduğu dönemlerde geriden de gelse TL varlıklarda yurtdışı fiyatlaması görülebilir. Ayrıştırıcı iç haber akışı ve gecikmeli yansıyabilecek dış etki nedeniyle yurtiçi piyasalarda bu ay günlük bazda diğer varlık sınıfları ile korelasyon kurmak zorlaşabilir. Bu nedenle TL varlıkları kendi özelinde ve teknik dinamiklerine göre değerlendirmenin daha sağlıklı olacağı bir ay yaşayacağımızı düşünüyoruz.

Borsa İstanbul konsolidasyon içinde

TL varlıklarda görülen pozitif ayrışmayı en net gördüğümüz yerlerden biri Borsa İstanbul oldu. Küresel ölçüde hisse senetleri piyasalarında görülen satışlara karşın Borsa İstanbul’un göreceli olarak güçlü kaldığını söylemek mümkün. Seçim gibi güçlü bir haber akışına bağlı kısa vadede görülen bu ayrışmanın orta ve uzun vade için önemli bir işaret olmadığını hatırlatmakta fayda var. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere piyasa henüz seçimin geri kalmış olmasına rağmen, bir risk bitti fiyatlaması içine girmiş değil. Bu nedenle gelecek iki haftanın kritik olmaya devam edeceğini, bu dönemde volatilitenin yüksek seyretmeye devam edeceğini düşünüyoruz. Endekste önceki haftadan başlayarak toparlanma eğilimine giren göstergeler fiyat hareketleri tarafından da desteleniyor. Kısa vadede 95.700 ve hemen altında 94.800 oldukça güçlü destekler konumunda. Bu seviyelerin altına yeniden sarkılması teknik baskının artmasına neden olacaktır. Bu nedenle kabineye ve verilecek mesajlara yönelik pozitif beklenti içinde olarak pozisyon almış ya da alacak olanların bu seviyeleri kısa vadeli stop loss seviyeleri olarak takip etmeleri faydalı olabilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise haftanın kapanışının hemen üzerinde gerçekleştiği 22 ve 500 günlük ortalamanın bulunduğu 96.500 üzerinde 97.750 ve 101.000 seviyeleri hedef olacaktır. 101.000 seviyesinin üzerine geçilmesi endekste düşüş trendin sonlandığı algısını kuvvetlendirebileceği için oldukça kritik olacaktır. Bu seviyenin aşılması için oldukça kuvvetli bir katalizöre ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.

Dolar/TL’de kabine ve enflasyon bekleniyor

Türkiye’de önceki hafta sonu gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinde; Cumhurbaşkanı Erdoğan yeniden seçilirken Ak Parti öncülüğündeki ittifak da mecliste çoğunluğu sağladı. Seçimlerin sona ermesi ile birlikte piyasalar üzerindeki seçim belirsizliğinin ortadan kalkmış olmasının etkisiyle TL varlıklardaki ilk fiyatlama pozitif oldu. Dolar/TL kurunda aşağı yönlü sert hareketler yaşanırken, 25 Haziran Pazartesi günü 4,5369 seviyesi test edildi. Ancak TL varlıklar özelinde yaşanan hızlı değer kazancının korunamadığı görüldü. Kazançların geri verilmesinde yeni kabineye ve uygulanacak olan ekonomi politikalarına ilişkin belirsizlik etkili oldu. Seçim sonrasında açıklanacak olan ekonomi politikalarına yönelik beklentilerin ön plana çıkması ve küresel piyasalarda gelişen ülke para birimlerindeki değer kayıplarının etkisiyle Dolar/TL tekrar 4,72’li seviyeleri test etti. Haziran ayının son haftasındaki fiyatlamalarda kurun 4,72’li seviyelerden yönünü tekrar aşağı çevirdiği ve 4,60’lı seviyelerin bir süre destek olarak çalıştığı izlendi. Haftanın ve haziran ayının son işlem günlerinde ise TL varlıklardaki toparlanma eğilimi göstererek pozitif ayrıştı. Yaşanan bu pozitif ayrışmada, seçim belirsizliğinin sona ermesinin yanında OHAL’in tekrar uzatılmayacağı beklentisinin yükselmesi ve ekonomi kurmaylarına dair iyimser beklentiler etkili oldu. Dolar/TL kuru haziran ayının son işlem günü 4,60 seviyesinin altından işlem gördü.

Dolar/TL kurunda aşağı yönlü hareketlerin devam etmesi durumunda kısa vadede 4,54 seviyesi destek olarak ön plana çıkmaktadır. Özellikle seçim sonuçlarının ardından gerçekleşen ilk fiyatlamalarda kurun test ettiği en düşük seviye olması nedeniyle 4,54 seviyesi önemini korumaktadır. 4,54 desteğinin kırılması ve kurun 4,50’nin altına gerilemesi durumunda ise takip edilecek en önemli destek 4,45 seviyesinde bulunmaktır. Kur tarafında yukarı yönlü hareketlerde ise 4,65 – 4,72 aralığı direnç bölgesi olarak izlenebilir. Her ne kadar son günlerde TL varlıkların pozitif ayrıştığı izlense de, ilerleyen süreçte Dolar/TL kurundaki yön üzerinde küresel piyasalarda doların seyri ile 8 Temmuz’dan sonra açıklanması beklenen yeni kabine ve ekonomi yönetimi belirleyici olacaktır. Ekonomi yönetiminin netlik kazanmasının ardından ortaya konacak ekonomi politikaları ile makro hedefler piyasaların takibindeki önemli veri akışları arasında yer alacaktır. Ayrıca Temmuz ayının ilk haftasında 3 Temmuz Salı günü açıklanacak olan haziran ayına ait enflasyon verisi TL taraflı işlemler üzerinde etkili olacaktır.

Gedik Yatırım tarafından hazırlanan 2018 Temmuz Ayı Strateji Raporu için tıklayın.

ÜCRETSİZ YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin