2018 Kasım Strateji Raporu / Şeker Yatırım

Global piyasalar Ekim ayında riskten kaçışa sahne oldu…

Ticaret savaşı endişeleri, İtalya’ya ilişkin bütçe açığı hedefi tartışmaları ve Çin’den gelen düşük büyüme verilerinin Global büyümeye ilişkin endişelere neden olması piyasalarda güçlü satışlara neden oldu. Başta ABD olmak üzere gelişmiş ve gelişmekte olan ülke borsalarında ay içinde %10’lara varan sert satışlar yaşandı. BIST ise Eylül ayındaki toparlanma sonrası yurtdışındaki satışların da etkisiyle Ekim ayına satışlarla başlarken, Ekim ayı ortasına kadar ABD ile ilişkilerin düzeleceği beklentisiyle yurtdışına göre daha güçlü bir görünüm sergiledi. Ancak Rahip Brunson davası sonrası yurtiçine yönelik önemli bir beklenti kalmaması ve büyümeye ilişkin negatif beklentiler ve bunun sanayi şirketlerindeki karlılıkları düşüreceği beklentisi nedeniyle BIST’te de yurtdışına paralel güçlü satışlarla karşılaşarak ayı %9.76 düşüşle 90.201 seviyesinden kapatırken, bankacılık endeksi rölatif olarak sınırlı pozitif ayrışmaya devam etti. ABD ile ilişkilerin düzelme yoluna girmesiyle TL Ekim ayında EM grubu içinde Brezilya Real’iyle birlikte güçlü pozitif ayrışarak Dolar’a karşı %10’a yaklaşan değer kazandı.

TCMB Ekim toplantında piyasa beklentisine paralel faizleri %24’te sabit bıraktı. TCMB Eylül ayında 625 baz puanlık rekor artışla 1 haftalık fonlama faizini kullanmaya başladığı 2010’dan beri en yüksek seviyeye yükseltmişti. PPK metninde Eylül ayından farklı olarak iç talebe ilişkin “yavaşlama hızlanmaktadır” ifadesi yerine “finansal koşullardaki sıkılaştırmanın etkisiyle yavaşlama devam etmektedir” ifadesi eklenmiştir. TCMB gerekli olması durumunda ilave parasal sıkılaştırmaya gidileceğini bir kez daha ifade ederek enflasyonla mücadelede şahin tutumunu korumuştur.

Fed ise faizleri 25 baz puan artırarak %2,00-2,25 aralığına yükselttiği Eylül tutanaklarını açıkladı. Tutanaklar üyelerin kademeli faiz artışlarının devam etmesini desteklediklerini gösterdi. Ancak ekonomideki aşırı ısınmayı engellemek için faizlerin hangi seviyeye kadar yükseltilmesi konusunda üyelerin görüş ayrıldığında olduğu görüldü. Tutanaklar Fed’in Aralık ayında bir faiz artışına gideceğine işaret ederken, 2019 yılı için 3 faiz artışı beklentisi ise korundu. Tutanaklar kısmen şahin bir ton olarak algılandı.

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan 2018 Kasım Ayı Strateji Raporu için tıklayın.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN…

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin