2018 Kasım Strateji Raporu / Gedik Yatırım

Aylık Strateji Bülteni – 2018 Kasım

Aylık Piyasa Stratejisi…

Hisse portföylerinde çeşitlendirilmeye gidilmeli
Bu aya 4 Kasım ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının devreye girmesi, 5 Kasım Türkiye’de enflasyon rakamı ve 6 Kasım ABD ara seçimleri ile başlayacağız. Sonrasında 11-12 Kasım’da Fransa’da yapılacak Paris Barış Konferansına gidecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Trump ile bir araya gelmesi bekleniyor. Bu dönem piyasalarımız açısından da oldukça kritik olacak. Geçtiğimiz haftalarda görülen sert fiyat hareketleri bu dönemde de devam edebilir. Sektörel ve şirket bazlı ayrışmaların ve gün içi yüksek volatilitelerin bu dönemde tekrarlamasını bekliyoruz. Bu nedenle portföylerde özellikle hisse senetlerinde çeşitlendirmelerin artırılması gerektiği kanaatindeyiz.

Dolar/TL’de 5,50 civarında dipler oluşuyor
Açıklanan son FOMC tutanaklarının risk iştahını baskıladığı izlenirken, ABD’de güçlü gelen veriler doları destekleyen gelişmeler oldu. Aynı zamanda Suudi gazeteci Cemal Kaşık ile ilgili gelişmeler ve İtalya kaynaklı risklerin gündemde kalmaya devam etmesi risk iştahı üzerinde baskı oluştururken baskılanan risk iştahına bağlı olarak gelişen ülke para birimleri üzerindeki satış baskısı artış kaydetti. Buna karşın TL’nin emsallerinden bariz bir şekilde pozitif ayrıştığı bir ayı geride bıraktık. Üstelik geçtiğimiz hafta Salı günü gerçekleştirilen partilerin grup toplantılarında mahalli seçimlerde ittifakın olmayacağına yönelik verilen mesajlar da Türk Lirası’nın bu pozitif ayrışmasını gölgelemedi. Emsallerine karşı pozitif fiyatlamasını ayın son gününe kadar devam ettiren TL’de günün son saatlerinde bazı sektörlere getirilen vergi teşviklerinin kamu maliyesini bozabileceği endişesi ve TCMB’nin Merkez Bankası bünyesinde döviz karşılığı Türk lirası swap piyasasında işlemlere 1 Kasım’dan itibaren başlanacağını duyurması da TCMB’nin TL’nin aşırı değer kazanmasını istemediği şeklinde algılandı. Bu açıklamaların etkisi ile 5,46’ya kadar gerilen Dolar/TL’nin günün son saatlerinde 5,60’ın üzerine çıktığı görüldü. Yükselişin devamında 5,69 TL ve devamında son düşüş trendin bulunduğu 5,75 civarı önemli hale gelecektir. Bu seviyeler aşılacak olur ise daha önceki konsolidasyonun oluştuğu 5,90-6,20 aralığı yeniden gündeme gelecektir. Önümüzdeki süreçte ABD –Türkiye ilişkilerine dair gelişmeler ve haber akışları takip edilecek olup Türk Lirası’nda son dönemde etkili olan olumlu havada ABD – Türkiye ilişkilerinin iyileşeceğine yönelik olumlu beklentilerin etkili olduğu ve bu kapsamdaki gelişmelerin TL’deki fiyatlamayı etkilemeye devam edeceği göz önünde bulundurulmalı.

BIST 100’de hacimsiz düşüşler görüldü
Endeksin son dönemde oldukça volatil bir şekilde aşağı yönlü bir seyir izlediğini gördük. Son günlerde güne pozitif başlayan endekste pozitif açılış sonrasında gerçekleşen yükselişlerin satış fırsatı olarak değerlendirildi. İşlem hacminin bu satışlarda düşük bir seyir izlediği görülmektedir. Düşüş olmasına rağmen işlem hacminin düşük seyrediyor olması ve saatlik grafikte teknik indikatörlerin pozitif uyuşmazlıklar göstermeye başlaması bu seviyelerden yukarı yönde bir toparlanma beklentisini oluşturmaktadır. Sağlıklı bir toparlanmanın başlayabilmesi için ise yukarı yönlü hareketlere işlem hacminin eşlik etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Kısa vadede satış baskısının hafiflediğinden bahsedebilmemiz için 92.500 biraz daha orta vade içinse 95.000 seviyesi üzerinde kapanışlara ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz. İşlem hacminin eşlik etmediği bir yükselişte ise yukarı yönlü hareketler kısa vadeli tepkiden öteye gidemeyecektir. Aşağı yönlü hareketin ivme kazanarak satıcılı seyrin devam etmesi durumunda ise destek olarak 89.600 – 88.550 ve 84.650 seviyeleri önemli hale gelecektir.

Aylık Teknik Öneriler…

Gedik Yatırım tarafından hazırlanan 2018 Kasım Ayı Strateji Raporu için tıklayın.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin