2018 Hisse Senedi Piyasaları Stratejisi Raporu / Yatırım Finansman

HİSSE SENEDİ PİYASALARI STRATEJİSİ 2018 GÖRÜNÜMÜ

Yatırım Tezi Özeti

Ana temamız: Hisse senedi piyasasındaki olumlu ivmenin, 2018 yılında da genel olarak devam etmesini bekliyoruz.

Piyasa hakkındaki ‘temkinli olumlu’ görüşümüzü destekleyen en önemli nedenler ise şunlardır: 1) Gelişmekte olan ülkeler (GoÜ) rallisi 2018 süresince devam edecek gibi duruyor, 2) Hükümetin 2019 seçimleri öncesi büyüme yanlısı politikalara öncelik verme ihtimali, 3) AB ve komşu ülkelerde toparlanma, 4) Türkiye hisse senedi piyasasının cazip değerlemesi, 5) Piyasanın 2018 kar beklentilerinde yukarı yönlü revizyon beklentimiz.

Diğer yandan 2018 yılında da bankacılık hisseleri endeksin üzerinde getiri getiremeyebilir. Bunun nedeni 2018 yılı hisse başı kar varsayımlarımızda, bankaların hala banka dışı sektörlere göre daha düşük performans göstermesi ve Türkiye piyasası için öngörülen hemen hemen bütün risklerin de (gayrimenkul piyasasının gerilemesi, Zarrab davasıyla ilgili olabilecek riskler, şirketlerin döviz açık pozisyonları, TCMB para politikası hataları vb.) bankacılık sektörü ile ilgisinin olması diyebiliriz.

Yeni makroekonomik tahminlerimiz, risksiz faiz oranı varsayımlarımız (TL bazlı risksiz faiz beklentimizi %10.5’dan %12’ye çıkarıyoruz; USD faizini ise %5.5’den %6.0’ya çıkarıyoruz) ve model güncellemelerimiz neticesinde 12 aylık BIST-100 hedefimizi 116bin seviyesinden 132bin seviyesine çıkarıyoruz.

Ayrıca bu raporla birlikte güncellediğimiz tavsiye değişiklikleri:

YF Model Portföy hisseleri: PGSUS, AKBNK, VAKBN, PETKM, EREGL, TOASO, ZOREN Bu raporla Turkcell, Aksa Enerji, Yapi Kredi Bank, Kardemir ve Garanti’yi model portföyümüzden çıkarırken Akbank, Erdemir, Pegasus, Petkim, ve Vakifbank’ı ise listeye ekliyoruz. Şu anda Model Portföyümüz Akbank, Erdemir, Petkim, Pegasus, Tofas, Vakifbank ve Zorlu Enerji’den oluşmaktadır: Akbank (Endeks Üzeri Performans tavsiyesine yükseltiyoruz. Güçlü bilanço yapısı ve cazip değerleme nedeni ile tercih ediyoruz); Erdemir (Güçlü 4Ç sonuçları ve yüksek temettü verimi ile öne çıkıyor); Pegasus (Piyasanın kar beklentileri hala çok düşük); Petkim (Artan entegrasyon ile güçlenen operasyon); Tofas (İhracatta iyileşme hisseyi yukarı çekecektir); Vakıfbank (%16 seviyesindeki özkaynak karlılığına karşılık cazip değerlemesi); Zorlu Enerji (Yenilenebilir enerjiye yapılan yatırımların dönüşü).

Beğendiğimiz hisseler

Model Portföyümüz 2017 senesinde mutlak olarak %51 kazanmakla birlikte BIST-100 göreceli olarak %1,8 oranında değer kaybetmiştir. Şu anda Model Portföyümüz Akbank, Erdemir, Petkim, Pegasus, Tofas, Vakifbank ve Zorlu Enerji’den oluşmaktadır.

Kısaca hisseleri Model Portföy’de tutma nedenlerimiz:

Akbank: Endeks Üzeri Performans tavsiyesine yükseltiyoruz. Güçlü bilanço yapısı ve cazip değerleme nedeni ile tercih ediyoruz.
Erdemir: Güçlü 4Ç sonuçları ve yüksek temettü verimi ile öne çıkıyor
Pegasus: Piyasanın kar beklentileri hala çok düşük
Petkim: Artan entegrasyon ile güçlenen operasyon
Tofas: İhracatta iyileşme hisseyi yukarı çekecektir
Vakıfbank: %16 seviyesindeki özkaynak karlılığına karşılık cazip değerlemesi
Zorlu Enerji: Yenilenebilir enerjiye yapılan yatırımların dönüşü

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN