2018 Haziran Strateji Raporu / Şeker Yatırım

S t r a t e j i – H a z i r a n

BIST Mayıs ayında dalgalı seyrini sürdürdü…

Borsa İstanbul Mayıs ayında 97.800-106.500 aralığında geniş bir bantta hareket ederken ayı%3,48’lik düşüşle 100.652’den kapattı. TL güçlü spekülatif atakla ay içinde %20’lere varan sert değer kaybına maruz kalırken, TCMB’nin aldığı faiz artışı ve sadeleştirme adımları ile kayıplarının bir kısmını geri alarak ayı %10’a yakın değer kaybı ile kapattı. TL’deki sert değer kayıplarıyla birlikte 288 seviyesine yükselen 5 yıllık Türkiye CDS’leri bu adımlar sonrası 255 seviyelerine gerilerken %15,30’ları test eden 10yy tahvil faizleri %14 seviyelerine geriledi. Mayıs ayında gelişmekte olan ülke (EM) borsaları negatif ayrışma devam etti. Son üç ayda gelişmekte olan ülkelerden oluşan fon çıkışı Haziran ayında da devam ederken, hem EM’lere yönelik hem de global risk alma iştahı düşmeye devam etti.

TL’deki yüksek değer kayıpları sonrası TCMB ROM, Depo ihaleleri ve sözel yönlendirme gibi bir dizi önlem aldı. Ancak bu önlemlerin yeterli olmaması sonrasında 23 Mayıs’ta GLP faiz oranını 300 baz puan artırarak %16,50’ye yükseltti ve 28 Mayıs’ta para politikasında sadeleşmeye giderek fonlama oranı olan %16,50’yi politika faizi olarak belirlerken, faiz koridorunun alt bandını %15,00, üst bandı ise %18,00 olarak belirledi. Üst bandın %18,00’e yükseltilmesi TCMB’ye küçükte olsa ek sıkılaştırma için bir alankazandırırken, karar sonrası TL kayıplarının bir kısmını geri aldı.

Fed Mayıs toplantısında faizleri oybirliğiyle %1,50-1,75 aralığında sabit tutarken, faiz artırımlarında kademeli artış politikasının devam edeceğini vurgulamaya devam etti. Fed enflasyonun %2 hedefine yakın olduğunu belirtti. Toplantıya ilişkin açıklanan Fed tutanakları bir sonraki faiz artırımının yakın zamanda olmasının uygun olabileceğine işaret ederek, Haziran toplantısı için faiz artırımı sinyali verdi. Ayrıca tutanaklarda enflasyon hedefinin hafif geçilmesinin sorun teşkil etmeyeceği ve agresif faiz artırımına gerek olmadığı belirtildi. Fed’in Haziran toplantısında faiz artırması %91 olasılıkla fiyatlanıyor.

Haziran ayında yurtdışında piyasaların gözü Fed faiz kararında olacak. Fed’in faizleri 25 baz puan artırması beklenirken, yeni ekonomik ve faiz projeksiyonları ile bir sonraki faiz artışına ilişkin vereceği sinyal önemli olacak. Fed’in 2018 için toplam üç faiz artışı öngörüsünü koruması ve ılımlı mesaj vermesi durumunda son üç aydır gelişmekte olan ülkelerden başlayan fon çıkışları durabilir. Haziran ortasından itibaren EM’lerde bir toparlanma çabası oluşması beklenir. Piyasaların takip edebileceği bir diğer önemli gündem ise ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşına ilişkin görüşmeler ve ABD’nin uygulamaya koyabileceği yeni ticaret verileri olacak. Ticaret savaşı endişelerinin devam etmesi piyasalarda negatif fiyatlamaları güçlendirebilir. Bu nedenle Haziran ayında özellikle gelişmiş ülke borsalarında satışların yaşanma olasılığının yüksek olduğunu düşünüyoruz. Piyasalar açısından Jeopolitik risk olarak ise ABD ile Kuzey Kore arasındaki görüşmeler ve ABD’nin İran’a yönelik olası yatırım uygulamaları takip edilecek. ABD’nin uygulayacağı yaptırımların Türkiye ile İran ticaretini de olumsuz etkilemesi beklenmektedir. Son üç ayda EM’lerden fon çıkış yaşanırken, bu çıkış Haziran ayında da devam edebilir. Ancak Fed’den ılımlı mesajlar gelmesi bu fon çıkışlarının durmasını ve Haziran ayının ikinci yarısında EM’lerin toparlanmasını sağlayabilir.

Haziran ayında yurtiçi piyasaların ana gündemi 24 Haziran’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri olacak. Seçim öncesi gelecek anketler piyasalar üzerinde dalgalanmaya neden olabilir. TL’deki seyir piyasaların ana gündemi olacaktır. Bunun dışında ay içerisinde gelecek başta enflasyon verisi olmak üzere makro veriler ve faizlerde oluşacak seyir de piyasaların ana gündemi olacaktır. Bu gelişmeler Haziran’da yapılacak TCMB faiz kararı üzerinde de etkili olacaktır. Bu nedenle 7 Haziran’da yapılacak TCMB faiz kararı önemli olacak. Seçimler öncesi BIST’te dalgalanmanın devam etmesi beklenmektedir. TL’deki güçlenme ve petrol fiyatlarında yaşanabilecek düşüşler Haziran ayında BIST’in yurtdışı borsalardan pozitif ayrışmasını sağlayabilir. Ancak global tarafta riskten kaçışın devam etmesi ve EM’lere yönelik fon çıkışlarının devamı durumunda BIST’te tepki yükselişi denemeleri oluşsa da sınırlı kalması ve satış baskısının devam etmesi beklenir. Seçim belirsizliğin bitmesi ve Cumhurbaşkanlığının ilk turda belirlenmesi durumunda TL varlıklar ile BIST’te ayın son haftasında güçlü pozitif fiyatlama görebiliriz.

Bu beklentilerin ışığında portföyümüzdeki tahvilin ağırlığını %60, dövizin ağırlığını %20 ve hisse senedinin ağırlığını ise %20 olarak koruyoruz.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin