2018 Eylül Strateji Raporu / Gedik Yatırım

Aylık Strateji Bülteni – 2018 Eylül

Aylık Piyasa Stratejisi…

TL varlıklar için zor bir aya daha giriyoruz TL varlıklar için hareketli ayların geride kaldığını söylemek zor. Bu hafta hem dış politikadaki hareketlilik hem jeopolitik gelişmeler hem de başta enflasyon olmak üzere açıklanacak veriler ön plana çıkacak. Tüm bu sürecin eylül ayında da volatiliten yüksek seyretmesine neden olacağını düşünüyoruz. Haber akışının yoğun olduğu bu tür zamanlarda kısa vadeli destek ve direnç seviyeleri anlamını yitirebilmektedir. Bu nedenle TL varlıklarda kısa vadeli strateji oluşturulurken, haber akışının seyrine bağlı ters yönde ani ve sert fiyat hareketlerine karşı aktif zarar kes emirleri ile ilerlemenin daha doğru olacağı kanaatindeyiz.

Borsa İstanbul güçlü kaldı ama

Kurban Bayramı öncesinde yükselişe başlayan Borsa İstanbul’da yükseliş isteği bayram sonrasına da taşındı. Bayram öncesinde en düşük 84.654 seviyesini gören BIST 100’de geçtiğimiz hafta en yüksek 94.279 görüldü ve ağustos ayının kapanışı 92.723 seviyesinden gerçekleşti. BIST 100’ün kurdaki sert yükselişlere karşın güçlü kalmasındaki temel nedenin artan kurların BIST’i daha iskontolu hale getirmesi olduğunu düşünüyoruz. Bu durum bayram öncesinde olduğu gibi bir süre daha kurlar ve BIST arasında alışık olduğumuz korelasyonun çalışmasını engelleyebilir. Yani artan kurların makul sınırlar içinde kaldıkça BIST’te alımları desteklediği yine benzer şekilde kurlardaki ani düşüşlerin de BIST’te de satışlara neden olduğu görülecek olursa şaşırılmamalıdır. Bayram öncesinde de olduğu gibi dolar bazında getiriyi takip eden yabancı fon ya da fonların bu dönemde bu tür kısa vadeli hareketlerini görme olasılığımız göz ardı edilmemeli. Bu nedenle de içinde ulunduğumuz dönemde alışılagelmiş korelasyonlara bağlı kalınmamalı.

Her ne kadar dolar bazlı seviyelerin ön plana çıktığını düşünsek de BIST 100’de TL bazından 93.300-94.300 aralığındaki güçlü direnç bölgesinin geçtiğimiz hafta çalıştığını gördük. Bu bölge kısa vadede en önemli direnci oluşturuyor. Bu nedenle bu bölge geçilmeden yeni alım yapmayı riskli görüyoruz. Buna karşın endeks herhangi bir sebeple 94.300 üzerinde bir kapanış potansiyeli yakalayacak olursa da temel dayanak göremesek de teknik açıdan makul bir stop loss seviyesi belirlemek kaydıyla 98.500-99.000 hedefli alım düşünülebilir. 94.300 üzerinde kapanış görmediğimiz sürece bu bölgeye yakın yerlerin alım için riskli seviyeler olduğunu düşünüyoruz. Olası bir geri çekilmede ise 90.500’e kadar olacak hareketi teknik düzeltme olarak izleyeceğiz. 90.500 altında olası bir kapanışın endeksteki görünümü tamamen tersine çevireceğini ve son düşüş dalgasında gördüğümüz dip seviyelerin de altının test edilme ihtimalinin artacağını düşünüyoruz.

Dolar/TL’de sular durulmuyor

Bayram öncesinde panik ortamı nedeniyle fiyatlama davranışları bozulan TL, ekonomi yönetimi tarafından açıklanan önlemlerin etkisiyle bir süre sonra daha istikrarlı bir seyir izlemeye başlamış olsa da tansiyonun düştüğünü söylemek zor. Dolar/TL bayram öncesi haftanın ilk saatlerinde gördüğü 7,20’li seviyelerden 5,6985 seviyesine kadar geri çekilmiş olsa da buralarda tutunmakta zorlandı. ABD – Türkiye ilişkilerine dair devam endişeler ve genel olarak gelişmekte olan ülkelerden kaçış ile bayram sonrası TL’deki kayıpların yeniden hız kazandığını gördük. Bu dönemde kur yeniden 6,84’e kadar çıkarken ayın kapanışı TL’nin yaklaşık %35’lik değer kaybı ile 6,60 civarından gerçekleşti.

Başta ABD ile ilişkiler ve içeride enflasyon olmak üzere yoğun haber akışının devam ediyor olması ve oluşan yüksek volatilitenin oluşturduğu algı her iki yönde de ani sert fiyat hareketlerine neden olabiliyor. Bu nedenle Dolar/TL tarafında kısa vadeli destek direnç vermek ya da yön konusunda bir öngörüde bulunabilmenin çok mümkün olmadığını düşünüyoruz. Bu dönemde ihtiyatlılık adına öngörü yapmanın zor olduğu TL’nin taraf olduğu işlemlerde spekülatif pozisyon alımını da riskli bir yaklaşım olduğu görüşümüzü korumaya devam ediyoruz.

Aylık Teknik Öneriler

Gedik Yatırım tarafından hazırlanan 2018 Eylül Ayı Strateji Raporu için tıklayın.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin