2018 Ekim Strateji Raporu / Şeker Yatırım

Eylül ayında TL varlıklar güçlü pozitif ayrıştı…

Ağustos ayındaki volatilite ve güçlü değer kayıpları sonrası TL varlıkları Eylül ayında güçlü toparlanma ile pozitif ayrıştı. Eylül ayında 92.000 seviyelerden başlayan BIST-100 endeksi, TCMB’nin güçlü faiz artışı sonrası bankalara gelen güçlü alımlarının etkisiyle başlayan yükselişin desteği ile 100.637 seviyesini test ederek ayı %7.8 yükselişle 99.956 puandan kapattı. Bankacılık endeksi %19.2 yükselişle güçlü pozitif ayrışırken, Sınai endeksi uzun süre sonra sadece %1.9 artarak negatif ayrıştı. Bankaların güçlü pozitif ayrışmasında TCMB faiz artışıyla kurda ve faizlerde yaşanan güçlü düşüş, zorunlu karşılıklara uygulana faizin %7’den, %13’e yükseltilmesi, bankaların mali yapılarının güçlendirilmesine ilişkin yapılan çalışma ve gerek görülmesi durumunda bankalara her türlü yardımın yapılacağına ilişkin açıklamalar etkili oldu. Bununla birlikte açıklanan yeni ekonomik program hedeflerinin piyasalar tarafından gerçekçi bulunması ve pozitif algılanması da yurtiçi piyasalardaki toparlanmada etkili oldu. Diğer taraftan ABD ile ilişkilerin düzelebileceğine yönelik beklentiler ve AB ile tekrar yakınlaşan ilişkiler de pozitif fiyatlamanın devam etmesine katkı sağladı.

TCMB Eylül toplantısında bozulan büyüme görünümüne rağmen piyasa beklentisinin üzerinde 625 puan faiz artışına giderek politika faizini %17,75’den, %24,0’e yükseltti. TCMB’den gelen güçlü faiz artışı sonrası TL değer kazanmaya başlarken, oynaklık da düşmeye başladı. TCMB PPK özetinde diğer aylardan farklı olarak iç talebe ilişkin “yavaşlama sinyalleri” ifadesi yerine daha güçlü bir ifade olan “yavaşlama hızlanmaktadır” ifadesi kullanıldı. TCMB’nin bu kararı almasında enflasyondaki yükselişin devam edeceği beklentisi ve TL’nin en aşırı değersiz konuma gelmesinin etkili olduğunu düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemde negatif haber akışları olmadıkça TL’deki değer kazanma eğiliminin devam etmesi beklenmektedir. ABD ile ilişkilerin düzelmeye başlaması durumunda TL’deki güçlenmenin momentum kazanması beklenir. TCMB ay içinde TL zorunlu karşılıklara ödediği faiz oranı %7’den, %13’e yükselti. Bu karar sınırlı da olsa banka karlarına pozitif katkı yapacağı için Eylül ayında bank hisselerinde yaşanan güçlü pozitif fiyatlamayı destekledi.

Fed ise Eylül toplantısında faizleri 9 üyenin oybirliğiyle 25 baz puan artırarak %2,00-2,25 aralığına yükseltti. Fed üyeleri 2018 için ortalama faiz tahmini %2,4, 2019 için ise %3,1 olarak tahmin ederken, Fed Aralık ayı bir faiz artışına daha gideceği sinyali verdi. Fed 2018 ve 2019 büyüme tahminlerini ise yukarı revize etti. Fed kararı ve açıklamalar beklentilere paralel olduğu için piyasalara etkisi sınırlı kaldı.

Yurtdışı piyasalarda ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşına ilişkin gelişmeler Global piyasaların ana gündemi olmaya devam edecek. ABD’den diğer ülkeleri de kapsayacak yeni vergi uygulamaları gelmesi Global piyasalardaki risk iştahını düşürebilir. Trump’ın Birleşmiş Milletler toplantısında “küreselleşme doktrinini reddediyoruz” açıklaması ABD’nin fitilini ateşlediği ticaret savaşlarının önümüzdeki dönemde devam edeceğine işaret ediyor. Fed tutanakları ve Fed üyelerinden gelecek açıklamalar piyasalar için önemli olmaya devam edecek. Petrol fiyatlarındaki yükselişin Ekim ayında da devam etmesi beklenmektedir. EM içinde Türkiye gibi petrol ithalatçısı ülke piyasaları bundan negatif, Rusya gibi petrol üretici ülkelerin ise pozitif etkilenmesi beklenir.

Yurtiçinde ise Ekim ayının en önemli gündemi ABD ile ilişkilerin gerilmesine neden olan 12 Ekim’deki rahip davası olacak. Ekonomi tarafında ise enflasyon verileri ve TCMB faiz kararı takip edilecek. AB ile ilişkilerin tekrar pozitif yönde ilerlemesi TL varlıklardaki toparlanmayı destekleyecektir. Ancak Eylül ayında görülen TL varlıklardaki güçlenme Ekim ayında momentum kaybedebilir. Son altı yılda BIST’in Ekim ayında güçlü pozitif performans sergiledi. Bu yılda değerleme olarak halen makul seviyelerde olan BIST’in bankacılık hisseleri öncülüğünde bu eğilimini devam ettirmesi beklenmektedir. Endeksin ay içinde 95.000-107.000 arasında dalgalanması, kar satışlarının yeni alım fırsatı olarak değerlendirilmesi beklenmektedir. Ancak ay içinde görülecek rahip davasından sonra ABD ile ilişkilerde gerginliğin devam etmesi ve diğer beklenmedik politik riskler Eylül ayı kazanımlarının geri verilmesine neden olabilir.

Bu beklentilerin ışığında portföyümüzdeki tahvilin ağırlığını %60, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını %20 olarak koruyoruz.

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan 2018 Ekim Ayı Strateji Raporu için tıklayın.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN…

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin