2018 Ekim Strateji Raporu / Gedik Yatırım

Aylık Strateji Bülteni – 2018 Ekim

Ayın ilk yarısında 3 Ekim’de açıklanacak olan enflasyon rakamları ve 12 Ekim’de görülecek Rahip Brunson davası, TL varlıklarda çok sert dalgalanmalara neden olabilir. Bu ayın ilk yarısında bu iki başlık nedeniyle küresel piyasalardan ayrışmalar dikkat çekebilir. Ayın ikinci yarısında ise küresel piyasalarla entegrasyon artabilir. BIST özelinde en büyük risk ise geçtiğimiz ay yaşanan yükselişlerin zaman zaman kar realizasyonlarına bağlı satışlar görülmesi olacak.

Dolar/TL’de 5,95 altında 5,60-5,70 aralığı hedef olur

TCMB’nin beklentiler aşan faiz artırımı sonrası TL’de başlayan güçlenme eğilimi, Yeni Ekonomi Programı ve diplomasi trafiğinin desteğiyle devam etti. Geçtiğimiz hafta da ifade ettiğimiz gibi teknik olarak en güçlü desteğin 5,95’te bulunduğunu düşünüyoruz. Dolar/TL için 6,35 ve devamında 6,50 ise kritik dirençlerimiz olacak. Enflasyon rakamı ve Brunson kararı önemli olmakla birlikte, 5,95 altında 5,60-5,70 aralığına kadar geri çekilme potansiyeli bulunduğunu düşünüyoruz. Buna karşın bu tür bir geri çekilmenin oluşturacağı ek talep bu bölgede kalınma süresini kısaltabilir. Bu tür bir geri çekilmenin alım fırsatı olarak değerlendirilebileceğini düşünüyoruz. 6,35 ilk önemli dirençken bu seviyenin üzerinde 6,50 önemli bir referans noktası olacaktır. 6,50 üzerinde olacak bir hareket kurda yeni bir dalga daha yaşanmasına neden olabilir.

BIST 100’de güçlü tepkinin ardından

TL varlıklarda yaşanan değer kayıplarının ardından yurt içinde alınan önlemler, ABD – Türkiye arasında eylül ayı içerisinde gerginliği artıracak yeni gelişmelerin yaşanmaması, TCMB’den gelen sert faiz artırımı, ekonomi yönetiminden gelen olumlu mesajlar, Yeni Ekonomi Programı’nda ele alınan öncelikler ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyareti ve ABD Dışişleri Bakanı’ndan Brunson’ın yakında bırakılabileceğine ilişkin açıklamalar sonrasında ABD – Türkiye ilişkilerinin düzeleceğine ilişkin oluşan olumlu beklentiler TL varlıkları destekleyen etkenler oldu. BIST-100 Endeksi’nde yukarı yönlü bir seyir izlenirken Türk Lirası da önceki ay yaşadığı değer kayıplarını belirli ölçüde geri aldı. Yaşanan gelişmelere bağlı olarak dolar bazlı BIST-100 Endeksi 7 aylık düşüşünü sona erdirerek eylül ayını dolar bazında %17,06’lık güçlü bir yükselişle 1,65 cent seviyesinden kapattı.

Geçtiğimiz haftaya baktığımızda ise Pazartesi günü başlayan yukarı yönlü hareket salı ve çarşamba günü görülen kar satışları ile baskılandı fakat düşüşlerin hacimsiz olması ve 98.150 desteğinden gelen toparlanma ile perşembe günü son dönemdeki yeni en yüksek seviye olan 100.600 direnç bölgesini test etti. Bu seviye orta vadede kuvvetli direnç bölgesi olması dolayısıyla önemlidir. Cuma günü endeks pozitif açılış yaptı fakat açılış sonrasında yükselişlerin satış fırsatı olarak değerlendirildiğini gördük. Öğlene kadar yatay seyreden endeks öğleden sonra gelen satışlarla 99.200 destek bölgesine kadar gerileme gösterdi. Kapanışa yakın yukarı bir atak gelse de alımların zayıf işlem hacmi ile gerçekleştiği görüldü.

Hafta içerisinde teknik indikatörlerde görülen yorulmalar devam ederken orta vadeli hareketli ortalamaların yukarı yönlü ivmelerini devam ettiriyor olması direnç seviyelerinin önemini artırmaktadır. Hafta içerisinde direnç olarak 100.800-101.900 ve 102.900 seviyeleri takip edilebilir. Destek olarak ise 99.500-98.150 ve 97.400 seviyeleri önemli görülmektedir.

Gedik Yatırım tarafından hazırlanan 2018 Ekim Ayı Strateji Raporu için tıklayın.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin