2018 Bankacılık Sektörü Raporu / Yapı Kredi Yatırım – (19.01.2018)

2018 Bankacılık Sektörü Görünümü

Karlılık büyümesinde yavaşlamaya rağmen değerlemeler halen cazip

Bankalar için pozitif duruşumuzu koruyoruz. Pozitif görüşümüzün en temel sebepleri, cazip bulduğumuz değerleme çarpanları ve sektörün karlılığında 2018’de sağlıklı büyüme beklentimiz. 2018’de takibimizdeki bankaların net karının %11 büyümesini bekliyoruz (2017’de %25). 12-ay ileri dönük F/DD ve F/K çarpanları sırasıyla 0.7x ve 5.2x seviyesinde. Gelişmekte olan ülke bankalarına göre iskontolar F/DD ve F/K çarpanlarında %37 ve %43 seviyelerine ulaştı (son 3 yıl ortalama iskontolar %18 ve %21 seviyesinde). Çarpanların son 1 yıllık ortalamalarına göre ise yaklaşık %10 iskonto bulunmaktadır.

2018’de fonlama faizlerinin yüksek kalmasını bekliyoruz. 2017 Aralık’ta TL mevduat faizlerinde yaklaşık 40baz puan artış gözlemledik ve bu artış 2018’in ilk çeyreğinde marjlarda bir miktar düşüşe sebep olacak. TL marjlarda iyileşmenin 2018’nin 2.çeyreğinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Kredi Garanti Fonu (KGF), 2017’deki gibi yüksek tutarda olmamakla birlikte 2018’de de bankaların aktif kalitesi ve sermaye yeterliliklerini desteklemeye devam edecek. Bankalar, kredi geri ödemeleri için 90 milyar TL, yeni kredi olarak ise 50 milyar TL KGF kullandırmaya devam edecekler. KGF kullanımındaki yavaşlamanın bankaların TL kredi-mevduat marjlarını desteklemesini bekliyoruz. 2017’de yüksek kredi büyümesi nedeni ile TL kredi-mevduat marjları ortalamada 20 baz puan düşüş göstermişti.

2018’de takip listemizdeki bankalar için %11 net kar büyümesi bekliyoruz. Bu 2017’deki %25 net kar büyümesi beklentimize göre yavaşlamaya işaret etmektedir. Yavaşlamanın temel sebepleri: i) daha düşük kredi büyümesi ii) TÜFE’ye endeksli tahvillerin düşen gelirleri iii) ekonomik büyümedeki yavaşlama nedeni ile sınırlı artış göstermesini beklediğimiz takipteki krediler. Olumlu olarak ise yavaşlama beklediğimiz kredi büyümesi sayesinde bankaların fonlama maliyetlerini 2017’ye göre daha iyi yönetmelerini bekliyoruz. Ayrıca yukarı yönlü kredi fiyatlamaları, normalleşen swap giderleri ve yavaşlayan faaliyet giderleri büyümesinin de karlılığı desteklemesini bekliyoruz. Özel bankaların net kar gelişimlerinin devlet bankalarından daha olumlu ayrışmasını bekliyoruz. Özel bankaların net faiz marjlarını daha iyi korumalarını bekliyoruz. Piyasanın 2018’de 5 büyük banka için net kar büyümesi beklentisi %8 seviyesinde. Tahminlerimize göre takip listemizdeki 5 büyük banka 0.7x 2018T F/DD ve 5.2x 2018T F/K ile işlem görmekte.

İş Bankası, Garanti ve TSKB için AL tavsiyesi veriyoruz. İş Bankası’nın TÜFE’ye endeksli tahvil getirilerindeki düşüşten rakiplerine göre daha az etkilenmesini bekliyoruz. Ayrıca ihtiyatlı toplam karşılık oranı ve iskontolu çarpanları olumlu görüşümüzü destekliyor. Garanti ise 2018’de net karını en yüksek arttırmasını beklediğimiz banka ve bu sayede özsermaye karlılığında artış beklediğimiz tek büyük banka. Garanti’nin en yüksek sermaye oranları sayesinde 2019 ve sonrasında rakiplerinin üzerinde temettü dağıtım oranı ile temettü ödemesini bekliyoruz.

Raporun devamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN