2018 Aralık Strateji Raporu / Şeker Yatırım

Kasım ayında TL varlıklar güçlü pozitif ayrıştı…

Ekim ayında piyasalarda yaşanan riskten kaçış sonrası Kasım ayı Global piyasalar için toparlanma ve dengelenme ayı oldu. TL varlıklardaki pozitif ayrışmada petrol fiyatlarındaki sert düşüşün yanında Türkiye’nin ABD’nin İran ambargosundan muaf tutulan sekiz ülkeden biri olması etkili oldu. TL Kasım ayında Dolar karşısında %6,2 değer kazanırken, yurtiçi tahvil faizleri de 200 baz puana yakın düşüş gerçekleştirerek Temmuz ayı dip seviyelerini test etti. Hazine’nin ay içindeki yüklü itfaya rağmen yurtdışından yaptığı Euro Bond ihracı sonrası yurtiçi tahvil ihalelerini iptal etmesi ve piyasada kalan yüklü nakdin ikinci el tahvillere yönelmesi tahvil faizlerindeki düşüşte etkili olan ana faktörden birisi oldu. BIST Kasım ayında TL bazında %5,8 yükselişle ayı 95.416 seviyesinden kapatırken, bankacılık endeksi pozitif ayrışarak ayı %15,2 yükselişle kapattı. Sınai endeksi ise negatif ayrışarak ayı %2,6 düşüşle kapatırken, BIST’teki yükselişin sınırlı kalmasına neden oldu.

Fed Kasım toplantısında faizleri sabit tutarken, karar 9 üyenin oy birliğiyle alındı. Fed, faizlerin kademeli şekilde devam ettirileceği şeklindeki vurgusunu devam ettirdi. Ancak ay sonuna doğru Fed başkanı Powell, son Fed toplantısındaki nötr faize uzağız açıklamasının aksine faizlerin nötr seviyenin biraz altında olduğu şeklinde açıklama yaptı. Bu açıklama Fed’in 2019’da faiz artırımlarına ara verebileceği ya da beklenenden daha yavaş faiz artışı yapılabileceği beklentilerini güçlendirdi.

Aralık ayında piyasaların en önemli gündemi Fed faiz kararı olacak. Aralık ayında Fed’in faizleri 25 baz puan attırması beklenirken, Fed üyelerinin 2019’a ilişkin faiz artırım beklentileri yakından takip edilecek. Kararı sonrası açıklamaların yavaşlama sinyali vermesi durumunda başta Türkiye gibi EM içinde kırılgan grupta yer alan ülkelere yönelik fon girişlerini güçlendirmesi beklenmektedir. Ticaret savaşı, Brexit görüşmeleri ve İtalya’ya yönelik endişeler Aralık ayında da önemli riskler olamaya devam edecek. Ayrıca Aralık ayında da petrol fiyatları yakından takip edilmeye devam edilecek. Ekim ve Kasım ayındaki sert düşüş sonrası petrol fiyatlarında sınırlı tepki yükselişleri oluşabilir. Petrol fiyatlarındaki düşüşle birlikte gelişmiş ülke borsaları endekslerinin zayıf kalmaya devam etmesi, EM içinde ise Türkiye ve Aysa borsaları gibi petrol ithalatçısı ülke borsalarının ise pozitif ayrışmaya devam etmesi beklenmektedir. Ancak petrol fiyatlarındaki düşüşün güçlü şekilde devam etmesinin bir seviyeden sonra Global büyüme ve resesyon endişelerine neden olabileceğini de unutmamak gerekir.

Yurt içinde Aralık ayında Merkez Bankası’nın faiz kararı, makroekonomik tarafta ise enflasyon, kur, faiz ve 3. çeyrek büyüme verileri önemli olacak. Beklentilerden iyi gelen Kasım enflasyon verisi sonrası TL varlıklardaki güçlenme devam edebilir. Büyümenin zayıf gelmesi beklenirken, beklentilerin çok altında gelmesi piyasaların moralini bozabilir. TCMB’nin Eylül ayındaki 625 baz puanlık faiz artışı sonrası Aralık ayında faizlerde bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor. Enflasyondaki yükselişin momentum kaybetmesi ve kurlardaki gerileme de bu beklentiyi destekleyecektir. Ancak TCMB’nin enflasyondaki yüksek seyir nedeniyle sıkı duruşunu korumaya devam edeceğini düşünüyoruz. Ayrıca, Aralık ayında Fitch’in kredi notu değerlendirmesi izlenecek. Fitch Türkiye’yi BB kredi notu ve negatif görünümle takip ediyor. Mevcut kredi notu yatırım yapılabilir seviyenin iki kademe altında yer alıyor. Fitch negatif izlemede olduğu için kredi notunu bir basamak düşürme riski var. Bu yönde bir kararın sınırlı da olsa TL varlıklarda kısa süreli negatif baskı oluşturması beklenir. Ancak mevcut ekonomik gelişmeler sonrası Fitch’in kredi notunu değiştirmesini beklemiyoruz. Bununla beraber ABD ve AB ile ilişkiler önemli olmaya devam edecek. Son dönemde ABD ile ilişkilerin düzelmesi TL varlıkların pozitif ayrışmasında ana etken oldu. Düşük petrol fiyatlarının desteğiyle TL varlıkların Aralık ayında da pozitif ayrışmasını devam ettirmesini bekliyoruz.

BIST’in Aralık ayında genellikle geniş batta hareket ettiği görülüyor. Bu nedenle Aralık ayında da BIST’in 88.000-101.000 bin aralığında geniş bir bantta dalgalanması beklenmektedir. Son iki yılda BIST Aralık ayında güçlü performans gösterdiği görülüyor. Bu yılda son iki yılda olduğu gibi BIST’in Aralık ayını güçlü yükselişle kapatma olasılığının yüksek olduğunu düşünüyoruz.

Bu beklentilerin ışığında portföyümüzdeki tahvilin ağırlığını %60, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını %20 olarak koruyoruz.

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan 2018 Aralık Ayı Strateji Raporu için tıklayın.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN…

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin