2018 Aralık Strateji Raporu / Gedik Yatırım

Aylık Strateji Bülteni – 2018 Aralık

Başlarken
Kasım ayının ardından aralık ayına da TL varlıklar için pozitif bir atmosferle başlanıyor olsa da ilerleyen günlerde yurt dışındaki ortaya çıkabilecek belirsizlikler dikkat çekmeye devam ediyor. Bu dönemde TL varlıklarda ayrışmalar görülebilir. Başta da ifade ettiğimiz gibi aralık ayına yönelik içeriden önemli bir olumsuzluk beklentimiz olmasa da aralık ayı sonrası için bahsettiğimiz endişeler yukarı yönlü marjları sınırlamaktadır. Bu nedenle TL varlıklarda pozitif fiyatlamalarda zaman zaman kar realizasyonu yapmanın faydalı olabileceği kanaatindeyiz.

Piyasalarda Son Durum
ABD ve Türkiye arasındaki yaptırımların karşılıklı olarak kaldırılması ve ABD’nin İran yaptırımları konusunda Türkiye’ye geçici muafiyet tanıması kasım ayı içerisinde takip edilen önemli konu başlıkları oldu. ABD – Türkiye ilişkilerindeki normalleşme TL varlıklardaki pozitif fiyatlamanın devam etmesine katkı sağladı. Yeni Ekonomi Programı ve Enflasyonla Mücadele Programı’nda açıklanan önlemler, cari açık tarafındaki iyileşme ve kasım ayı enflasyonuna yönelik olumlu beklentiler TL varlıkları destekleyen diğer gelişmeler olarak sıralanabilir. BIST-100 Endeksi kasım ayını %5,78’şil bir yükselişle 95.416 puandan tamamlarken Dolar/TL kuru kasım ayını %6,64’lük bir düşüşle 5,21 seviyesinden kapattı.

Yeni Ayda Piyasaları Bekleyenler
Aralık ayında ekonomik veri akışı ve siyasi gelişmeler yönünden yoğun bir takvim söz konusu. Yeni aya yurt içinde kasım ayı enflasyon verileri ile başlıyoruz. Aynı zamanda yurt içinde 5 Aralık Çarşamba günü TCMB’nin 2019 Yılı Para ve Kur Politikası raporu açıklanacak. Aralık ayında ilk haftasında küresel piyasalarda ise kasım ayı PMI verileri ve ABD’de tarım dışı istihdam verileri takip edilecek. Aralık ayının ilerleyen günlerinde ise merkez bankası toplantıları küresel piyasaların gündemini oluşturacak.

Aylık Piyasa Stratejisi
Bu haftaya, ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi Cinping, Arjantin’de yaptıkları görüşmede, iki ülke arasında 90 gün boyunca yeni gümrük vergisi getirilmemesi konusunda mutabık kaldığı haberi ile başlıyoruz. Ateşkes kararı ile birlikte küresel piyasalarda risk iştahı artış kaydederken hisse senedi piyasalarında alımların etkili olduğu izleniyor. Bu haberin getirdiği küresel risk iştahındaki artış, bir süredir küresel piyasalarla uyumlu hareket eden TL varlıklar üzerinde pozitif etki oluşturacaktır. Bununla birlikte içeride de alınan önlemler, KDV indirimleri ile emtia fiyatları ve kurlardaki sert düşüşlerle kasım ayı enflasyonunun negatif gelmesini bekliyoruz, aralık ayında da düşüş trendin devam etmesi oldukça olası. Noel nedeniyle yurtdışında ve buradan gelecek etkiyle yurtiçinde ayın son bölümünde likiditenin ve volatilitenin düşme olasılığı yüksek olsa da öncesinde yoğun gündem piyasaları hareketlendirecektir.

Aylık Hisse Önerileri
Bu ay teknik takibimizdeki hisseler: CCOLA, GARAN, MGROS, SAHOL, SODA Finans Kürsüsü Bu ayki Finans Kürsüsü köşemizde “Olası Kur Etkisi” konusunu ele aldık.

Gedik Yatırım tarafından hazırlanan 2018 Aralık Ayı Strateji Raporu için tıklayın.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin