2018 Ağustos Strateji Raporu / Şeker Yatırım

S t r a t e j i – A ğ u s t o s

TL varlıklar Temmuz’da negatif ayrışmaya devam etti…

BIST Temmuz ayına tepki alımlarıyla başlamasına rağmen yeni kabinenin açıklanmasıyla birlikte bankacılık hisselerindeki güçlü satışların genele yayılmasıyla 88.000’li seviyelere kadar sert geriledi. Ay içinde 88.168-100.807 aralığında işlem gören BIST-100 endeksi ay sonuna doğru gelen tepki alımlarıyla ayı %0,45 yükselişle 96.952’den hafif artıda kapatmayı başardı. Bankacılık endeksi, Temmuz ayında %10,11 düşüşle güçlü negatif ayrıştı. Kabinede piyasa beklentisindeki kişilerin yer almaması satışları tetiklerken, ikinci çeyrek bilançolarının güçlü gelmesiyle ay sonuna doğru sanayi hisselerine gelen tepki alımlarıyla BIST ayı artıda kapattı. TL Temmuz ayında %7’nin üzerinde değer kaybederken, 10 yıllık tahvil faizleri 200 baz puan üzerinde yükseliş gerçekleştirdi. CDS risk primi ise ay içinde 328 seviyesi ile son yılların en yüksek seviyelerine yükselirken, TL varlıklar için orta vadeli risk algısının yükseldiğine işaret etti. Temmuz ayında BIST’teki yabancı çıkışı devam ederken, Temmuz ayının ilk üç haftasında 500 milyon dolar civarı yabancı çıkışı yaşandı. BIST yabancı payı ay içinde %61,38’le 2014’den beri en düşük seviyesine gerilerken, DİBS yabancı payı son yılların en düşük seviyesi olan %17,20’ye kadar geriledi. Temmuz ayında gelişmekte olan ülkeler (EM) son aylardaki negatif ayrışmasını sonlandırarak toparlanma eğilimine girdi. Fitch Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin iki kademe altı olan BB’ye düşürürken, görünümünü ise “Negatif” olarak belirledi.

TCMB Temmuz ayı PPK toplantısında haftalık repo faizlerini %17,75’de sabit bıraktı. Piyasalar TCMB’den ortalama 100 baz puanlık faiz artışı bekliyordu. Faiz kararı sonrası TL negatif ayrışmaya devam ederken, değer kayıpları hız kazandı. Tahvil faizleri de sert yükseldi. TCMB PPK notunda, enflasyon görünümü ile ilgili olumsuz bir görünüm çizdi. Ayrıca, enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyelerin fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam ettiğini vurguladı. Ancak TCMB iç talepteki yavaşlama sinyallerinin arttığını belirterek, iç talep koşullarındaki bozulmaya dikkat çekti. Bu nedenle de TCMB’nin büyüme ve talep koşullarında daha fazla bozulmaya neden olmamak için faiz artışı yapmaktan imtina ettiğini düşünüyoruz.

Ağustos ayında Fed faiz kararı takip edilecek. Fed’den bir faiz artışı beklenmiyor. Ancak Trump’ın Fed’in faiz artışına yönelik eleştirileri sonrası Eylül ayındaki toplantıya ilişkin verilecek sinyal önemli olacak. Piyasalar Eylül ayında Fed’in faiz artışına gitmesini %90 olasılıkla fiyatlıyor. ABD ile AB’nin ticaret anlaşması sonrası ticaret savaşı endişeleri azalsa da Ağustos ayında bu konu piyasalar için önemli risk unsuru olmaya devam edecek. Piyasalar için bir diğer önemli gündem ise her yıl Ağustos ayında yapılan ve merkez bankası başkanlarının para politikalarına ilişkin sinyal verdiği Jackson Hole toplantısı olacak. Ticaret savaşı tartışmalarının geri plana düşmesiyle birlikte Ağustos ayında global piyasalarda genel olarak pozitif bir seyir görebiliriz. Ancak Global tahvil faizlerindeki yükseliş eğiliminin devam etmesi borsalara üzerinde negatif baskıya neden olabilir. EM’ler Temmuz ayındaki toparlanma eğilimini Ağustos ayında da sınırlı şekilde devam ettirmesini bekliyoruz. EM’lere yönelik risk alma iştahındaki artış TL varlıkların toparlanmasını destekleyebilir.

Makroekonomik verilerdeki bozulma sonrası yurtiçinde önem derecesi yükselen enflasyon ve ödemeler dengesi Ağustos ayında takip edilecek önemi veriler olacak. Verilerdeki sapmalar faiz ve kurlarda volatiliteye neden olabilir. ABD ile siyasi ilişkiler önemli gündem maddesi olacak. ABD ile Türkiye arasındaki gerginliğin yükselmesi TL varlıklardaki negatif ayrışmayı devam ettirebilir. Aksine ilişkilerin düzelme yoluna girmesiyle TL varlıklarda kısa vadeli bir rahatlama ve güçlü tepki alımları gelmesi beklenmektedir. Ay içinde S&P’nin Türkiye kredi notu değerlendirmesi takip edilecek. S&P şuan için Türkiye’yi yatırım yapılabilir seviyenin üç kademe altı olan BB- ve “Durağan” görünümle değerlendiriyor. Ağustos ayında EM’lere yönelik risk iştahındaki artışla birlikte BIST’te tepki alımları güç kazanabilir. BIST değerleme olarak oldukça cazip seviyelerde ve ikinci çeyrek bilançolarının güçlü gelmeye devam etmesi Ağustos ayında BIST’teki tepki alımlarını destekleyecektir. Geçmiş yıllar Ağustos ayı performansları incelendiğinde endeksin genel olarak pozitif seyir izlediğini görüyoruz. Ancak Bilanço döneminin sonra ermesiyle tekrar satışların yaşandığını görebiliriz.

Bu beklentilerin ışığında portföyümüzdeki tahvilin ağırlığını %60, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını %20 olarak koruyoruz.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN…

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin