2018 Ağustos Strateji Raporu / Gedik Yatırım

Aylık Strateji Bülteni – 2018 Ağustos

Aylık Piyasa Stratejisi…

Haber akışına bağlı yüksek volatilite devam ediyor

Başta ABD ile ile ilişkiler konusunda olmak üzere haber akışına göre TL varlıklarda her iki yön içinde ani yön değişimleri ve sert hareketler olabileceği göz önünde bulundurularak, risklerin taşınabilecek ölçülerle sınırlandırılmasının faydalı olacağını düşünüyoruz. Geçtiğimiz haftalarda görülen kurlar ve faizlerdeki artışa karşın Borsa İstanbul’daki yükselişlerin bir anomali oluşturduğunu, kurlar ve faizlerdeki yükselişin devam etmesi durumunda BIST’teki bu yükselişin sürdürülmesinin zor olacağını düşünüyoruz. Bu nedenle kısa vadede ayrışmalar olsa da orta ve uzun vade için bu üçlü arasındaki korelasyonu takip etmenin faydalı olacağı kanaatindeyiz.

BIST 100’de referansımız geçtiğimiz ayın dip zirve seviyeleri

Haziran ayındaki seçimlerin ardından temmuz ayının başlarında açıklanan kabine, TCMB Para Politikası Kurulu toplantısı ve Rahip Brunson davası başta olmak üzere ABD ile gerilen ilişkilerin ön plana çıktığı bir ayı geride bıraktık. En düşük 88.168’i gören endeksin ay içinde gördüğü en yüksek seviye 100.807 oldu ve ayın kapanışı bir önceki aya göre 432 puan yukarıdan 96.952 seviyesinden gerçekleşti. Böylece ay içinde görülen dip zirve marjı 12.639 puan olarak gerçekleşti. Ay içinde gördüğü dip seviyelerin ardından ayın ikinci yarısında başlayan yükselişi 97.000 civarına kadar taşıyan endekste, kısa vadede 96.000-97.000 ilk güçlü direnç bölgesi olarak izleniyor. Burası geçilecek ve üzerinde kapanışlar gerçekleşecek olursa geçtiğimiz ayın zirveleri olan 100.000-101.000 aralığı yeniden gündeme gelebilir. Teknik olarak bu tür bir yükselişi destekleyebilecek bir görünüm olsa da haber akışı ve başta döviz ve kur gerçekleşmeleri olmak üzere temel verilerin bu yükselişi desteklediğini söylemek zor. Özellikle kurlar ve faizler tarafındaki yükselişi de göz önünde bulundurduğumuzda yukarı yönlü hareketlere karşı temkinli yaklaşarak, olası bir dönüşe karşı hazırlıklı olmak gerektiğini düşünüyoruz. Teknik olarak 94.000 altındaki kapanış olasılığının satış baskısının artmasına neden olabileceğini düşünüyoruz. Bu nedenle kısa vadede bu seviyeyi takip ediyoruz. Orta vadede ise 92.000 altındaki kapanışlarda geçtiğimiz ay test ettiğimiz dip seviyeleri de kapsayacak şekilde 86.000-88.750 aralığındaki güçlü destek bölgesinin yeniden gündeme geçeceğini düşünüyoruz. Özetle endekste geçtiğimiz ay hareket edilen alan ağustos ayı için de referans oluşturuyor. Henüz volatilitenin azalışı yönünde önemli bir işaret alabilmiş değiliz. Bu nedenle ay içinde ani dönüşlere ve sert fiyat hareketlerine karşı hazırlıklı olmak gerekiyor.

Dolar/TL’de 4,88 kritik olmaya devam ediyor

Geçtiğimiz haftalarda yoğun haber akışıyla oldukça dalgalı bir seyir izleyen Dolar/TL’de 4,88 uzun süre kapanış bazında direnç oluşturmaya devam etse de bu haftanın başında bu seviyenin geçildiğini gördük. TCMB’nin faiz kararı ve ardından ABD ile yaşanan gerginliklerin damga vurduğu geçtiğimiz hafta 4,7350 ile 4,9290 aralığında dalgalanan Dolar/TL’de bu aya başlarken 4,93’e yakın seviyelerdeyiz. Geçtiğimiz ay güçlü direnç konumunda bulunan 4,88’i bu ay ilk önemli destek seviyesi olarak takip etmeye devam ediyoruz. Bu seviye altında kapanışlar göremediğimiz sürece aşağı yönlü hareketler gün içi düzeltmeler olarak izlenebilir. Yoğun haber akışının devam ediyor olması ve başta ABD ile ilişkiler olmak üzere piyasa için pozitif olarak değerlendirebileceğimiz haber akışlarına bağlı olarak 4,88’in altında kapanışlar olması durumunda bu ay içinde yeniden 4,76’ya kadar bir düzeltme olasılığı göz önünde bulundurulmalıdır. Günlük haber akışına bağlı gün içi volatilitenin çok yüksek seyretmeye devam ettiği kurda, bu ay ABD ile ilişkiler, 3 Ağustos Cuma günü açıklanacak olan temmuz ayı enflasyon rakamı ve 17 Ağustos’taki S&P değerlendirmesi oldukça kritik olacaktır. Geçtiğimiz ay Asya piyasalarının açılışı öncesinde sığ piyasada görülen 4,97 bu aya başlarken psikolojik öneme sahip direnç konumunda, bu seviyenin üzerinde olacak kapanışların Dolar/TL’deki yukarı yönlü hareket isteğini artırabileceğini düşünüyoruz. Yoğun haber akışı ve piyasaların henüz dengelenememiş olması nedeniyle TL varlıkların taraf olduğu işlemlerde her iki yöndeki hareketlerde de temkinli olmanın faydalı olacağını görüşümüzü koruyoruz.

Aylık Teknik Öneriler…

Gedik Yatırım tarafından hazırlanan 2018 Ağustos Ayı Strateji Raporu için tıklayın.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin