2018 4. Çeyrek Strateji Raporu / Bizim Menkul

2018 4.Ç Strateji Raporu ve Varlık Dağılım Modeli

 • 3. çeyrek yurtiçi piyasalar açısından son derece çalkantılı bir dönem oldu. Başkanlık seçimi sonrasında yeni kabinenin kurulma süreci, ABD ile ilişkilerde yaşanan sıkıntılı süreç, FED faiz artışları ve gelişmekte olan ülkeler üzerine etkisi özellikle para piyasalarında volatiliteyi artırdı.
 • Yurtiçi risk unsurlarının öne çıktığı bu dönemde TL’deki değer kaybı gündeme otururken reel sektör üzerindeki etkisini de gördüğümüz bir dönem oldu. USD/TL 7,20 seviyesini aşarken Euro/TL’de 8,20 seviyelerinin üzeri görüldü. Özel sektör döviz yükümlülüğünün ve üretimdeki ithal girdi oranının yüksekliği TL’de yaşanan ani değer kaybının şirketler üzerindeki etkisini önemli derecede artırıcı etki yaparken reel sektör şirketlerinin karşılaştığı zor durumlar gündeme gelmeye başladı.
 • Türk varlıklarında görülen riskten kaçış eğilimi CDS’ lerde de kendini gösterdi. Türkiye 5 yıllık dolar bazlı CDS oranı 500 seviyesinin üzerine kadar çıkarken Türk varlıklarında görülen toparlanmanın etkisiyle düşüşe geçti.
 • İkinci çeyrekte GSYH büyümesi %5,2 olurken TL’de yaşanan değer kaybı sonrası ortaya çıkan likidite kaynaklı sıkıntılar sonrasında 3. çeyrek GSYH büyümesinin çok düşük seviyelerde gelmesi bekleniyor.
 • Uluslararası piyasalarda Türkiye özelinde ABD ile ilişkilerin gerginleşmesi gündemde yer tutarken ABD’nin Çin başta olmak üzere Kanada, Meksika, Avrupa Birliği ve Türkiye gibi birçok ülkeye uygulamaya başladığı ek gümrük vergilerinden sonra yılın 3. çeyreğinde ilave ek tarifeler getirmesiyle ticaret savaşı endişeleri küresel piyasaları olumsuz etkiledi.
 • Fed, politika faizini piyasa beklentisine paralel 25 baz puan artırarak %2,0-2,25 aralığına yükseltti. Banka, bu yıl 3. faiz artırımını gerçekleştirirken 2018 yılı toplamında 4 faiz artışı yapacağına kesin gözüyle bakılıyor. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin %3,0 (%3,26) seviyelerinin üzerine kadar yükseldiği görülürken dolar endeksi de güçlenerek 96,87 seviyesine kadar çıktı. Bu durum gelişmekte olan ülke para birimlerini olumsuz etkilerken risk primlerinin artış göstermesine sebep oldu.
 • TCMB yılın 3. çeyreğinde TL’de yaşanan hızlı değer kaybını önlemek amacıyla 625 baz puanlık sert faiz artışı gerçekleştirerek %1,75 olan politika faizini %24’e yükseltti.
 • Büyümede yaşanan yavaşlamaya paralel olarak Ağustos ayında cari fazla verilirken cari fazla verilmesine dış açıkta yaşanan düşüş ve turizm gelirlerindeki artış neden oldu. Cari fazla verilmesine rağmen ihracat gelirimizde yaşanan düşüş dikkat çekiyor.
 • Enflasyonda yaşanan hızlı yükselişe ek olarak ÜFE’de yaşanan sert artış maliyet kaynaklı baskıyı artırıyor.
 • İşsizlik oranı tekrar çift hanelere yükselirken önümüzdeki dönemde işsizlik oranındaki artışın devam etmesi bekleniyor.
 • TCMB’nin sıkı para politikasına devam etmesi, 2019-2021 yıllarını kapsayan Yeni Ekonomi Programı’nın uygulanma şekli ve ABD ile ilişkilerin normalleşme sürecine girmesi ile Türk varlıklarının olumlu yönde etkilenebileceği bir dönem olabileceğini düşünüyoruz. Bunun yanında 3. çeyrek şirket karlarının açıklanmaya başlanması hisse senetleri üzerinde önemli etkiler yapacaktır. 3. çeyrekteki düşük büyüme rakamı beklentisinin ve TL’deki değer kaybının şirket bilançolar üzerindeki etkisi merakla bekleniyor.

4.Ç 2018 Varlık Yönetim Modeli

2018 yılı 4. çeyreği için BİST Sınaî Endeksinin şu anda seyretmekte olduğu 100-120 bin bandında hareketine devam etmesi durumunda, hisse senedine %45, sabit getirili menkul kıymetlere (SGMK) %30, altına %10 ve döviz sepetine %15 ağırlık verilerek VYM portföyümüzü çeşitlendirmekten yanayız.

Bizim Menkul Değerler tarafından hazırlanan 2018 4. Çeyrek Piyasa Stratejisi Raporu için tıklayın.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN…

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin