2018/4.Çeyrek 2018 Bilanço Tahminleri / İş Yatırım

4.Çeyrek 2018 Bilanço Tahminleri

4Ç Kar Beklentiler : Kur şoku sonrası dengelenme

Bankalar
Yılın dördüncü çeyreği bankalar açısından ekonomideki durgunluk ve varlık kalitesindeki bozulmanın daha çok hissedildiği bir dönem oldu. Yükselen fonlama maliyetleri ve takipteki krediler için ayrılan karşılıklardaki artış bankaların karlılığında sert bir düşüşe yol açtı. Dördüncü çeyrekte bankaların net karının yıllık %25 civarında gerilemesini bekliyoruz. Tahminlerimize göre TSKB.IS (%17), VAKBN.IS (%9), YKBNK.IS (%10) geçen seneye göre karını artırmasını beklediğimiz az sayıda banka arasında yer alıyor. HALKB.IS (-%53) ve GARAN.IS (-%42) net karı en çok düşen bankalar olarak öne çıkıyor. Ekonominin küçüldüğü bir ortamda bankaların aktif kalitesinin ne derece bozulduğu ve sermaye yeterlilik oranlarının seyri karlılığın yanı sıra izlenecek ve borsa performansında etkili olacak temel değişkenler olarak öne çıkıyor.

Banka Dışı Şirketler
Ekonomideki daralma ve üçüncü çeyrekte yaşanan stok etkisinin terse dönmesi nedeniyle banka dışı şirketlerin satışlarında ve faaliyet karlılığında önceki çeyreğe göre daralma öngörüyoruz. Buna karşın kur artışı nedeniyle yıllık bazda şirketlerin FAVÖK rakamının %30 civarı artacağını tahmin ediyoruz. Uluslararası ticari mal üreten veya hizmet veren şirketlerin FAVÖK artışı borsa geneline göre daha güçlü devam edecek. Açık veya uzun döviz pozisyon miktarına göre çok oynaklık gösteren net karın ortalama %36 aratacağını tahmin ediyoruz.

Tahminlerimize göre takip listemizdeki banka dışı şirketler arasında karlılığını geçen yılı aynı çeyreğine göre en fazla arttıracağını tahmin ettiğimiz ve sene başından beri borsanın gerisinde kalan şirketler arasında THYAO.IS, (FAVÖK:% 48), ASELS.IS* (FAVÖK:%113), BIZIM.IS (FAVÖK:%62) öne çıkıyor. Karlılığındaki sert gerilemeye rağmen borsaya göre daha iyi performans gösteren şirketler arasında PETKM (FAVÖK: -%45), TOASO (FAVÖK: -%17), CIMSA (FAVÖK: -%51) dikkat çekiyor. Diğer taraftan, TTKOM.IS, MIGRS.IS, AGHOL.IS, ALARK.IS son çeyrekte Türk lirasının değer kazanmasından yararlanan şirketler olarak ayrışıyor.

Rapor için tıklayın.

Önemli Uyarı: Paraborsa.Net, özel izni olmadan hiç bir kurumun günlük bülten, portföy önerisi veya herhangi bir araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin