2018 3. Çeyrek Strateji Raporu / Bizim Menkul

Bizim Menkul Değerler 2018 3.Ç Strateji raporu

2018 3.Ç Strateji Raporu ve Varlık Dağılım Modeli

Yılın 2. Çeyreğinde ABD’nin Çin başta olmak üzere Kanada, Meksika, Avrupa Birliği ve Türkiye gibi birçok ülkeye uygulamaya başladığı ithal ürünlere ek gümrük vergileri küresel piyasaları olumsuz etkiledi.
ABD’nin Çin’e uygulamaya başladığı ek vergi uygulamalarına karşı Çin’den gelen misillemeler piyasalar tarafından dış ticaret savaşının başladığı şeklinde yorumlandı.
ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin %3,0 seviyelerinin üzerine kadar yükseldiği görülürken dolar endeksi de güçlenerek 95 seviyesinin üzerini gördü.
ABD tahvil faizlerinde yaşanan yükseliş süreci gelişmekte olan ülke paralarını olumsuz etkilerken, Türk Lirası en olumsuz etkilenen para birimlerinin başında geldi.
Fed’in 2018 yılında toplamda 4 faiz artışı yapacağı beklentisi güçlendi.
Euro Bölgesi’nde büyüme ilk çeyrekte hız keserken Avrupa Merkez Bankasının Fed’in sıkılaştırma politikalarına bir süre daha uyum sağlaması beklenmiyor.
Petrol fiyatlarındaki artış sürüyor. İkinci çeyrekte Brent tipi petrolün varili 80 dolara kadar yükseldi.

Yurtiçinde 2018 1. çeyrek GSYH büyümesi beklentileri aşarak %7,4 olarak gerçekleşti.
Yüksek gelen GSYH büyümesine bağlı olarak cari açıkta yaşanan artış endişe yaratıyor. 2018’de nispeten büyümenin normal seviyelere çekilmesi ve turizm gelirlerindeki artış cari açığı frenleyebilir.
İlk çeyrek itibariyle merkezi yönetim bütçesinde görülen bozulma devam ediyor.
Enflasyonda yaşanan hızlı yükseliş dikkat çekiyor.
İşsizlik oranının tek hanelere düşmesine rağmen tarım dışı ve genç işsizlik oranları çift hanelerde kalmaya devam ediyor.
Suriye kaynaklı gelişmeler ve ABD ile olan ilişkilerdeki gerginlik piyasaları olumsuz etkileme potansiyelini devam ettiriyor.
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları Moody’s, S&P ve Fitch tarafından Türkiye’nin kredi notunun yatırım yapılabilir seviyenin altına indirilmesi Türk varlıklarının baskı altında kalmasına neden oluyor.
2018 yılının ilk çeyreğinde genel görünüm büyümenin güçlü olduğu buna rağmen işsizlikte beklenen düşüşün elde edilemediği yönünde. Yüksek seyreden enflasyon, cari açık ve OHAL nedeniyle yılı ikinci çeyreğinde TL, gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrıştı.
TCMB, yılın 2. Çeyreğinde TL’de görülen sert değer kayıpları sonrası para politikasında sadeleşmeye giderken 2018 yılı başından bu yana toplamda 500 baz puanlık faiz artışı gerçekleştirdi.
Alınan erken seçim kararıyla birlikte ikinci çeyrekte yurtiçi piyasalarda volatilitenin arttığını gördük. Yeni hükümetin kurulması ile son bulan siyasi belirsizlikle piyasalarda bir miktar rahatlama görüldü.
Yeni hükümetin maliye politikalarında izleyeceği yol piyasaların yönünü doğrudan etkileyebilecek durumda.

Bizim Menkul Değerler tarafından hazırlanan 2018 3. Çeyrek Piyasa Stratejisi Raporu için tıklayın.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN…

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin