2018/2. Çeyrek 2018 Bilanço Tahminleri / İş Yatırım

2. Çeyrek 2018 Bilanço Tahminleri

2Ç18 Net Kar Büyümeleri Zayıf TL ile Gölgelendi

Bankalar hariç şirketlerin 2Ç 18 toplu net kar rakamında, toplu ciro ve FAVÖK rakamlarında, sırasıyla %24 ve %36 artışa karşın, yıllık bazda sadece %3 oranında bir büyüme öngörüyoruz. Faaliyet karlarındaki artışın net kar rakamlarına yansımaması büyük ölçüde TL’deki sert değer kaybı dolayısıyla artan finansman giderlerinden kaynaklanmakta. Öte yandan döviz cinsi gelirleri ve /veya döviz uzun pozisyonları olan şirketler FAVÖK rakamları ile birlikte net kar rakamlarını da büyütmeyi başarıyorlar. Bunlar arasında cam sektörü şirketlerini (Soda, Trakya Cam, Sise Cam, Anadolu Cam), Ereğli Demir Çelik, Tav Havalimanları, Doğuş Oto, Ford Otosan, Tofaş Fabrika, Selçuk Ecza ve Akçansa’yı sayabiliriz. Bankaların yılın ikinci çeyreğinde ortalama yıllık bazda karlarını %10 artırmasını fakat çeyreklik bazda bu rakamların %4 aşağıya gelmesini bekliyoruz.

Bankaların ana faaliyet gelirleri güçlü kredi spredleri, TÜFEX gelirleri ve komisyon gelirleri ile ivmelenirken, özellikle kur farkı ve takibe atılan kredilerin artışıyla karşılık giderlerinin artması ve faaliyet giderlerinin görece yüksek oluşu ana faaliyet gelirlerinin net kara güçlü yansımasını engelledi. Araştırma kapsamımızdaki bankalardan Halkbank güçlü iştirak gelirleriyle karını çeyrek bazda %36 artırmasını beklerken, büyük özel bankalardın YKB, Garanti ve Akbank’ın karlılıklarının aynı dönemde %10-13 aralığında gerilemesini bekliyoruz.

İş Yatırım 2.Çeyrek 2018 Tahminleri

Rapor için tıklayın.

Önemli Uyarı: Paraborsa.Net, özel izni olmadan hiç bir kurumun günlük bülten, portföy önerisi veya herhangi bir araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin