2017/Ekim Euro Bölgesi Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)

Muammer Demir – 16.11.2017

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) yayımladığı rapora göre, Ekim ayında Euro Bölgesi tüketici fiyat endeksi (TÜFE) final verisi piyasa beklentisine paralel aylık bazda yüzde 0,1 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,4 oranında artış gösterdi. Eylül ayı TÜFE verisi aylık bazda yüzde 0,4 ve yıllık bazda yüzde 1,5 olarak açıklanmıştı. Enerji, gıda, alkol ve tütün grubunun hariç tutulduğu Çekirdek TÜFE verisinde Ekim ayında yüzde 0,1 oranında azalış görülürken yıllık bazda beklentilere paralel yüzde 0,9 oranında artış kaydedildi. Eylül ayı Çekirdek TÜFE verisi aylık bazda yüzde 0,4 ve yıllık bazda yüzde 0,9 olarak açıklanmıştı. Raporun detaylarını incelediğimizde, üye ülkeler arasında TÜFE verisi Ekim ayında,  Litvanya yüzde 4,2 ile en fazla artışın yaşandığı görülürken bu artışı sırasıyla yüzde 4,0 ile Estonya ve yüzde 2,7 ile Letonya’nın takip ettiği görülmekte. Üye ülkeler arasında Ekim ayında TÜFE verisinde en az artış yaşananlar, Kıbrıs yüzde 0,4, Finlandiya yüzde 0,5, İrlanda yüzde 0,5 ve Yunanistan yüzde 0,5 olarak gerçekleştiği görülüyor.

Raporun ayrıntılarında, 2017 yılı Ekim ayında yıllık bazda değişim oranlarını incelediğimizde, enerji grubu yüzde 3, gıda,alkol ve tütün grubu yüzde 2,3, hizmetler grubu yüzde 1,2 ve enerji dışı sanayi malları yüzde 0,4 artış kaydedildiği görülmekte. Gruplarda yaşanan artışın yıllık bazda enflasyon rakamına olumlu katkı yaptığı görülüyor. Enflasyon verisi alt bileşenlerini incelediğimizde, yıllık bazda konaklama hizmetleri yüzde 4,9, süt,peynir ve yumurta grubu yüzde 4,2 ve ulaştırma yakıtları yüzde 3,6 artış ile enflasyon verisine pozitif katkı sağlarken telekominikasyon yüzde 2 düşüş ile enflasyon verisine negatif etki yaptığı görülmekte. Avrupa Merkez Bankası (ECB) para politikası enflasyon hedeflemesi yüzde 2 olarak açıklanmıştı. 2017 yılı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre enflasyon ve çekirdek enflasyon verisinde ivme kaybının yaşandığı görülmekte. Açıklanan Ekim ayı tüketici fiyat endeksi raporunda, enflasyon verisininde yaşanan artışın tabana yayılmaya devam ettiği görülürken yıllık bazda yüzde 1,4 artışın hala ECB’nin enflasyon hedeflemesinin uzağında olduğu görülüyor. ECB Ekim ayı toplantısı sonrasında ECB Başkanı Draghi’nin yaptığı açıklamalarda, yılsonuna doğru enflasyon verisinde geçici düşüşlerin yaşanabileceğini fakat orta vadede enflasyon rakamında yükselişlerin yaşanmasını ve ECB hedefine yaklaşılacağının tahmin edildiğini belirtmişti. Açıklanan veri sonrasında Euro’da sınırlı fiyat hareketlerinin yaşandığı görülüyor.

Muammer Demir
Araştırma Uzmanı
AHL Forex
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin