2017 Strateji Raporu / Yatırım Finansman

Kusursuz fırtınanın ardından…

Hisse senetleri açısından zorlu bir yılı geride bırakırken…
FED’in faiz artıracağına dair endişeler ile ABD seçimleri, 2016 yılının ikinci yarısında gelişmekte olan ülkelere olan risk iştahını zayıflattı. Türk varlıkları ise hem jeopolitik hem de politik nedenlerden dolayı negatif bir ayrışma yaşadı. 2016 yılında hisse senetleri gelişmekte olan ülkelere göre %18 düşük performans gösterdi (Türkiye %11’lik kayıp yaşarken GOÜ’ler %9 arttı). Türk varlıklarının ayrışması Mayıs ayı başında Başbakan Davutoğlu’nun istifası ile başladı ve 15 Temmuz’daki başarısız darbe girişimi ile daha da tetiklenmiş oldu. 23 Eylül’de Moody’s’in not indirimi ise bu ayrışmayı en belirgin hale getiren durum oldu ve MSCI Türkiye en düşük seviyelerine geriledi. Böylece, Türkiye ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki fark daha da açılmış oldu. Tüm bunlara ek olarak, Suriye ile artan gerilim de düşük performansı destekledi. Ancak, 2016’nın son günlerinde Rusya ve Türkiye arasında Suriye’de ateşkes konusunda anlaşılması bu yönde gelen olumlu bir haber akışı oldu. Bu gelişmeler göz önüne alındığında, 2016 yılında BIST-100 endeksi %9 değer kazanırken sanayi endeksi bankacılık endeksine göre %7 daha iyi bir performans gösterdi.

2017’de zorluklar devam edebilir…
Zorlu bir yılı geride bıraktık. Ancak, 2016’dan 2017’nin ilk yarısına taşınan bazı konular söz konusu. Ekonomide yavaşlama, TL’deki değer kaybı ile doğan reel sektör borcu, anayasa değişikliği gelişmeleri, kredi notu değerlendirmeleri ve jeopolitik riskler kısa vadede izlenmesi gereken temel sorunlar arasında yer almaktadır. Büyümeye dair göstergeler 4. çeyrekte çok olumlu gelişmedi. Biz 2016 yılı için GSYİH büyümesini %2,5 bekliyoruz. 2017 yılında teşvik paketinin büyümeye katkısının 40 baz puan hesaplıyoruz ve, GYSİH büyümesinin %3,3’e yükselmesini öngörüyoruz. 27 Ocak’ta Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi derece notu hakkındaki görüşünü açıklamasını bekliyoruz. Yakın vadede Fitch’in muhtemel bir not indirimi endişesi ile, TL varlıklardaki toparlanma eğiliminin sınrlı kalacağını düşünüyoruz.

2016 senesindeki %8’lik artışın ardından 2017’de kapsamımızdaki şirketlerde %23 kar artışı bekliyoruz…
Güçlü net kar büyümesi tahminlerimiz görece düşük döviz zararlarından ve satış gelirlerindeki %21’lik büyümeden (2016 yılı için %8’lik bir büyüme bekliyoruz) kaynaklanmaktadır. FAVÖK büyümesinin ise 2016 yılında %1’lik daralma sonrasında 2017 yılında %23 artmasını beklemekteyiz. Finans dışı sektörler için beklediğimiz %47’lik kar artışının yanında, finans şirketleri için 2017 yılında %3 kar artışı öngörüyoruz. Bu düşük artışta, bankaların 2016 yılındaki yüksek baz etkisi etkili olmaktadır. Genel karşılık oranlarındaki düşüş ve takipteki krediler için yeniden yapılandırma imkanı, bankacılık sektörü kar görünümü açısından aşağı yönlü riskleri sınırlamaktadır. Döviz cinsinden gelire sahip şirketler 2017 yılında TL’nin değer kaybetmesinden oldukça olumlu bir şekilde fayda sağlayacaktır. Bu çerçevede, MSCI Türkiye’nin MSCI GÖÜ’lere göre %36’lık bir iskontoya sahip olduğu düşünüldüğünde Türk varlıklarının GÖÜ’lere göre daha cazip hale geldiğini düşünüyoruz.

12 aylık BIST-100 hedefimiz 89.600 puan seviyesindedir…
İndirgenmiş nakit akımlarında baz yılının ötelenmesi, yeni sermaye maliyeti tahminlerimizi (100 baz puan artışla %16,75’e yükseldi) dengelemektedir. Bu nedenle, 12-aylık BIST-100 endeksi hedefimizi %18’lik artış potansiyeli ile 89,600 olarak devam ettiriyoruz. 2017 yılı önemli gündem maddelerini göz önünde bulundurduğumuzda, endeks performansı açısından yılın ikinci yarısının ilk yarısına göre daha iyi geçeceğini düşünmekteyiz. 2017 için Model Portföyümüz BIMAS, CIMSA, GARAN, TOASO, TTRAK ve YKBNK’tan oluşmaktadır.

Yatırım Finansman Model Portföy

2016 yılında YF Model Portföy %6 getiri sağlarken BİST-100 Endeksinin %3 altında kalmıştır. Geçtiğimiz altı yılda kümülatif getirimiz nominal bazda %14 bileşik ortalama yıllık büyüme oranında (YBBO) ve relatif bazda %7 YBBO gösterdi.

Mevcut durumda Model Portföyümüzde Bim (artan gıda enflasyonu, hızlanan ciro artışı, borçsuz bilanço), Çimsa (artan kapasite, varlık satışları ile gelecek nakit akışı ve çift haneli temettü verimi), Garanti Bankası (yüksek sermaye rasyosu, maliyet düşürme planları, dalgalı dönemlerde başarılı marj yönetimi), Tofaş (yeni modellerin ciro ve FAVÖK’e katkısı, al ya da öde kontratları ile düşük riskli iş modeli, cazip temettü verimi), Türk Traktör (devletin tarım sektörüne artan desteği, yüksek temettü verimi) and Yapı Kredi Bankası (Unicredit ile ilgili haberler nedeniyle fazla satıldığını düşünüyoruz, operasyonel iyileşme ise fiyatlara yansımadı).

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN