2017 Strateji Raporu / TEB Yatırım

2017 Strateji – Bankaları finans dışı şirketlere tercih ediyoruz

15 Temmuz darbe girişimi, Moody’s not indirimi, azalan tüketici güveni ve OHAL uygulaması sonucu MSCI Türkiye endeksi, yılbaşından bu yana dolar bazında MSCI Gelişmekte Olan Piyasaların %18 altında getiri sağlamıştır. Türkiye’nin getirisi darbe girişiminden bu yana dolar bazında MSCI Gelişmekte Olan Piyasaların %22 altındadır. Dolayısıyla, piyasada aşağıda bahsettiğimiz lokal sorunların çoğunun fiyatlandığını düşünüyoruz.

Bankaların 2017 tahmini F/K rasyosu 5,4x seviyesinde – karlılıklarda aşağı yönlü risklerin limitli olduğu da düşünüldüğünde – bankalar, kendi GOÜ bölgemizdeki benzerlerinden, 5 yıllık tarihi ortalama çarpanlarına göre %30’dan fazla iskontolu işlem görmektedirler. Dolayısıyla, değerlemelerin bu kadar iskontolu olduğu bu seviyeleri gözardı etmek imkansız olacaktır. BIST-100 endeks hedefimiz 91,000, %18 yukarı potansiyel sunmaktadır. Sermaye maliyeti varsayımımız ise %16,25.

Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği anlaşmasının kapsamının genişletilmesi, bankaların sendikasyon kredilerini yenilemede daha az zorluk yaşaması, yabancı sahiplik oranının özellikle sabit getirili kıymetlerde düşük seyretmesi, hazine garantili sistemle birlikte sorunlu kredilerin etkisinin sınırlı olması, bankaların 2016 ve 2017 yılı kar tahminlerinde yukarı revizyonlar olurken banka dışı hisselerin kar tahminlerinde aşağı yönlü revizyonların olması ve banka değerlemelerinin oldukça ucuz seviyelerde olması nedeniyle hisse senedi piyasası için temkinli iyimser görüşümüz bulunmakta ve finans dışı şirket hisseleri ağırlığını azaltarakbankalarda pozisyon arttırmanın doğru olacağını düşünüyoruz.

2017’de yurtiçinde önemli konular; – Anayasa değişikliği için referandum: Başkanlık referandumu Nisan 2017’de gerçekleşebilir.

– Jeopolitik riskler: Suriye ve Irak’ta yaşanan belirsizlikler ve Türk Ordusu’nun DEAŞ ile mücadelesi.

– OHAL’in sürmesi: OHAL’in sürmesi Türkiye’ye direk yatırım iştahını azaltabilir, turist sayısında beklenen artışın olmamasına neden olabilir. 15 Ocak 2017’de yeni bir 3 ay uzatmaya gidilebilir.

– Sorunlu krediler: Darbe girişimi sonrası el konulmuş ya da kapanmış şirketler ve işten çıkarmalar sonucu sorunlu kredilerde artış görülmüş, bu da ekonominin yavaşlaması ve tüketici güveninin erozyona uğramasına neden olmuştur. Bu durumun, BDDK’nın bankaları sorunlu kredileri yeniden yapılandırmaya teşvik etmesi ve bankaların bu kredilerin olası hasarlarını limitli oranda tutmasını sağlayacak yeteri kadar genel karşılıkları olmasının etkisiyle bankaların karlılığına olumsuz yansımalarını kısıtlayacağını düşünüyoruz.

– Fitch’ten olası yatırım yapılabilir kategori altına not indirimi: Olası not indirimiyle bankaların sendikasyon kredi maliyetleri 15 baz puan artabilir ve sermaye yeterlilik rasyoları 120 baz puan azalabilir.

2017 için yurtdışı tarafta önemli konular;  – FED faiz artırım fiyatlaması: TL’nin 2 yıllık ABD tahvil faizi ile pozitif korelasyonu Mayıs 2013’ten bu yana 0,906 seviyesinde.

– Çin para birimi renminbi’nin kontrollü değer kaybı: Çin büyümesinin %6,5 üstünde stabilize olması ve Çin parasının dolara karşı kontrollü değer kaybı gelişmekte olan piyasalara alım getirebilir. 

2017 için en beğendiğimiz hisseler AKBNK, GARAN, EKGYO, ENKAI, MGROS, SAHOL, TAVHL ve VESTL 

En az tercih ettiğimiz hisseler ise; PGSUS ve ARCLK

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN