2017 Mayıs Hisse Önerileri / Yatırım Finansman

Yatırım Finansman Mayıs Model Portföyü

Model Portföy’ümüzden Türk Traktör’ü çıkarıp yerine Aksa Enerji’yi ekliyoruz. Türk Traktör 5 Ocak tarihinden bu yana nominal olarak %19 getiri sağlarken BİST-100’ün %4 altında performans gösterdi. Şirket’in tahminlerin altında gelen 1Ç17 sonuçları sonrasında hisseyi Model Portföy’den çıkarıyoruz.

Şu anda Model Portföyümüz Aksa Enerji, Bim, Bolu Çimento, Garanti Bankası, Halk GYO, Kordsa, Tofas, ve Yapı Kredi Bankası’ndan oluşmaktadır.

Kısaca hisseleri Model Portföy’de tutma nedenlerimiz:

Aksa Enerji: Afrika yatırımları ile elde edilen döviz bazlı Türkiye’ye göre çok daha yüksek ortalama elektrik fiyatları ile karlılık artışı, varlık satışlarıyla düşen borçluluk, cazip fiyat.

Bim: Defansif iş yapısı, güçlü bilanço, gıda enflasyonunda beklenen artışın benzer mağaza satışlarında yaratması beklenen olumlu etki.

Bolu Çimento: Güçlü FAVÖK marjı, yüksek temettü verimi ve altyapı projelerine sağladığı özelleştirilmiş ürünler.

Garanti Bank: Güçlü sermaye rasyoları, maliyet kontrolü çalışmaları ve volatil ortamlarda iyi yönetilen marjlar

Halk GYO: Yüksek NAD iskontosu, İFM Projesi ile NAD artışı beklentisi

Kordsa: Yurtdışı satış ağı sayesinde stabil ciro artışı, yüksek marjlı yeni ürünlerin satışlar içinde artan payı, artan kapasite ve düzenli temettü ödemeleri.

Tofas: Yeni modellerin katkısıyla artan gelir ve FAVÖK büyümesi, ihracatta al-ya da-öde kontratları ile riski azaltan iş modeli ve yüksek temettü verimi potansiyeli.

Yapı Kredi Bankası: Unicredit ile ilgili haberler nedeniyle hisse fazla satıldı, operasyonel iyileşme fiyatlara henüz yansımadı.

Model Portföyümüzün 2010 senesinden beri kümülatif getirisi mutlak olarak %16 YBBO ve BİST-100 göreceli olarak %7 YBBO’nı gösteriyor. Son Strateji raporumuzdan bu yana Model Portföy’ümüz %6 getiri sağlarken BİST-100’ün bu dönemde getirisi %5 seviyesindeydi.

Raporun tamamı için tıklayın.

Önemli Uyarı:ParaBorsa.Net, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.