2017 / Kasım Cari Açık / Şeker Yatırım

Kasım ayı ödemeler dengesi: Duraklayan sermaye girişleriyle rezervler 3,9 milyar $ geriledi

Kasım ayında cari açık 3,9 milyar $’lık piyasa beklentisi ve bizim 4,1 milyar $’lık tahminimizin üzerinde 4,2 milyar $ seviyesinde gerçekleşti. Bu sonuçla, 12 aylık birikimli cari açık da 41,7 milyar $’dan 43,7 milyar $’a yükseldi. Tahminlerin üzerinde gelen açık rakamının temel olarak, faiz ödemeleri ve doğrudan yatırımlardan kar transferleri gibi kalemleri içeren gelir dengesindeki 1,0 milyar $’lık açıktan kaynaklandığını görüyoruz. Öte yandan, 12 aylık birikimli açıktaki yükseliş de ithalattaki ivmelenmeden kaynaklanıyor.

Sermaye hesabındaki görüntü Ekim’e göre tamamen değişti
Ekim’de 5,0 milyar $ artan resmi rezervler Kasım ayında 3,9 milyar $’lık düşüş kaydetmiştir. Ekim’de 5,0 milyar $’lık sermaye girişine karşın, Kasım’da 0,5 milyar $’lık çıkış yaşanması bu sonucu doğurmuştur. Sermaye hareketlerine bakıldığında, Kasım’da özellikle özel sektörün yurtdışı pazarlardan borçlanmasında bir bozulma olduğu görülüyor. Şöyle ki, bankalar ve reel sektör şirketleri Ekim’de yurtdışı piyasalardan 4,0 milyar $’ı kredi, 1,7 milyar $’ı da tahvil ihracı yoluyla olmak üzere 5,7 milyar $ borçlanmışken, Kasım’da net 0,7 milyar $ kredi ve 1,0 milyar $ da tahvil olmak üzere 1,7 milyar $ borç ödemesi gerçekleştirdiler.

TL bono ve hisse senetlerine Ekim’de olduğu gibi sermaye girişi olmazken (hatta toplamda 0,1 milyar $’lık çıkış oldu), doğrudan yatırımlarda da net giriş sadece 0,3 milyar $ oldu (Ekim’de 1,5 milyar $ idi). Net hata-noksan da Ekim’deki 2,7 milyar $’a karşılık Kasım’da 0,8 milyar $ oldu. Sermaye hareketlerinin genelinde yaşanan bu bozulmaya bağlı olarak Ekim’de 5,0 milyar $ artan rezervler, Kasım’da 3,9 milyar $ geriledi.

Cari açık yılbaşından bu yana büyük ölçüde portföy girişleri ile finanse edildi
Ocak – Kasım döneminde, 39,4 milyar $’lık cari açığa karşılık, sermaye girişleri 37,7 milyar $’a ulaştı. Bunun dışında, kayıt-dışı sermaye girişlerinin (net hata noksan) 2,3 milyar $’a ulaşmasıyla, resmi rezervler 0,6 milyar $ artış kaydetti.

Cari açık, Ocak-Kasım döneminde büyük ölçüde, 23,9 milyar dolara ulaşan portföy yatırımları (Hazine’nin ve özel sektörün eurobond ihraçları da dâhil olmak üzere) ile finanse edilmiştir. Detaylarına bakıldığında; Hazine’nin gerçekleştirdiği 5,3 milyar $ değerindeki net eurobond ihracının yanı sıra hisse senetleri ve DİBS’lere sırasıyla 3,1 milyar $ ve 7,5 milyar $’lık giriş kaydedilmiştir. Banka ve şirketlerin eurobond ihraçları da 7,4 milyar $ seviyesinde gerçekleşmiştir (geçen yılın aynı döneminde 3,6 milyar $).

Öte yandan, banka ve şirketlerinde yurtdışından sağladıkları krediler geçen yılın düşük rakamlarından (8,6 milyar $) daha da gerileyerek 4,6 milyar $ civarında gerçekleşmiştir. Sonuç olarak; özel sektör toplam borçlanması, Ocak – Kasım döneminde 12,1 milyar $ olarak gerçekleşmiştir (2016 yılının aynı döneminde 12,3 milyar $).

Son iki yıldan bu yana özel sektör uluslararası borçlanması hızla daraldı
Özel sektörün yurtdışı piyasalardan toplam borçlanması son iki yılda hızlı bir şekilde daralmıştır. 12 aylık birikimli toplam borçlanma Kasım ayı itibariyle $10,1 milyar $’a ulaşmıştır. Bu rakam, 2013 – 2015 arasında ulaşılan 30-35 milyar $’lık borçlanma seviyelerinin oldukça altındadır.

Sürdürülebilir büyüme için yurtdışından borçlanma kapasitesi kritik önem taşımaktadır
Bankacılık sektöründe kredi/mevduat oranının %125 civarında seyrettiği bir dönemde, özel sektörün yurtdışından borçlanma kapasitesi, 2017’de kredi garanti fonunun desteklediği büyümenin sürdürülebilirliği açısından önem taşımaktadır.

Cari açık 2017 sonunda GSYH’nin %5,6’sına ulaşabilir
Gümrük Bakanlığı tarafından açıklanan geçici veriler, Aralık ayında tarihi rekor seviyesindeki 23,4 milyar $’lık ithalata bağlı olarak 9,5 milyar $’lık dış ticaret açığına işaret etmektedir. Buna göre, cari açığın da 7,8 milyar $ civarında gerçekleşebileceğini düşünüyoruz (Aralık 2016: 4,3 milyar $). Bu da 2017 yılı cari açığının 47 milyar $ civarında (GSYH’nin %5,6’sı) olabileceği anlamına geliyor. Önceki tahminimiz, cari açığın sene sonunda 44-45 milyar $ civarında olmasıydı.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!