2017 Aralık Strateji Raporu / Gedik Yatırım

Aylık Strateji Bülteni – Aralık 2017

Yüksek volatiliteye hazır olmak gerekiyor

Aralık ayındaki yoğun veri takvimi ve devam eden yoğun haber akışı volatilitesi yüksek bir döneme girdiğimizin habercisi. Bu nedenle bu dönemde yüksek volatiliteye hazır olmak gerekiyor. Haber fiyatlamasının yoğun olduğu dönemlerde piyasalar ve ürünler arasındaki korelasyonların büyük oranda koptuğunu, fiyatların dönem içinde çoğu zaman açıklanamayan gerekçelerle ani ve sert şekilde değişebildiğini görüyoruz. Bu nedenle aralık ayı içinde kaldıraçların düşürülmesi ve kar alım ve stop loss için her bir ürün bazında ayrı ayrı seviyeler belirlenmesi faydalı olacağı kanaatindeyiz.

BIST konsolidasyon bölgesinde

Kasım ayı boyunca devam eden satışlar BIST 100’ün en düşük 101.490’ı görmesine ve kasım ayını 103.984’ten tamamlamasına neden oldu. Bu satışların ardından endekste kısa ve orta vadeli ortalamaların bulunduğu 106.500/107.500 aralığı yukarı yönlü hareketlere izleyeceğimiz ilk önemli bölge olacak. Aşağı yönlü hareketlere ise ABD ile yaşanan vize krizinde görülen dip seviyelerin ve 200 günlük uzun vadeli ortalamanın bulunduğu 99.200-100.500 aralığı önemli bir destek olacaktır. Bu iki bölge arasını endeks için konsolidasyon bölgesi olarak izlemek gerekiyor. Gerek devam eden haber akışı gerekse teknik göstergelerde devam eden satış eğilimi bu konsolidasyon bölgesinin yukarı kırılma ihtimalini azaltmakla birlikte, 107.500 geçilecek ve bu seviyenin üzerinde kapanışlar gerçekleşecek olursa başlayan hareketin yeni bir yükseliş trendine dönüşme ihtimali artacaktır. Bu nedenle aralık ayına başlarken negatif eğilimin devam etme olasılığını yüksek gördüğümüz endeks için bu seviyeyi yukarı yönlü bir kırılma için referans olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin altında kalındığı sürece olacak günlük yükseliş hareketlerinin satış fırsatı oluşturmaya devam edeceği kanaatindeyiz. Aşağıda ise ilk etapta ABD ile yaşanan vize krizinde gördüğümüz dip seviye olan 99.200 önemli olacaktır. Bu seviyenin altında buradaki satış baskısının kısa vadeli bir panik fiyatlamasına dönüştüğünü görebiliriz. Bu nedenle 99.200 altında ekstra temkinli olmak ve yeni konsolidasyon bölgesinin oluşmasını beklemek gerekecektir.

TL için kritik bir ay olacak

TCMB’nin aldığı aksiyonlara ve yurtdışında doların genel olarak zayıf bir performans sergilemesine karşın Dolar/TL kuru eylül ve ekim ayının ardından geçtiğimiz ayı da yükselişle tamamladı. Önceki ayı 3,79 civarından tamamlayan kur geçtiğimiz ay 3,9830’a kadar yükseldikten sonra ayı 3,92 civarından tamamladı. Kısa vadeli ortalamalarının ve eylül ayında başlayan yükseliş trendinin üzerindeki hareketini devam ettiren Dolar/TL’de izleyeceğimiz ilk önemli destek 3,90 olacak. Bu seviyenin altında kapanışlar kısa vadede 3,84’e kadar olacak bir geri çekilmeye neden olacak olsa da bu tür anlık geri çekilmelerin alım fırsatı oluşturmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Yukarıda ise geçtiğimiz haftanın zirvesi olan 3,9830 yeni güçlü direnç konumuna geçti. Bu ay TL’nin değeri için içeride enflasyon ve büyüm verisi ile Suriye konusundaki gelişmeler olacakken, kurun seyrinin daha çok ABD’den gelecek haber akışına bağlı olacağını düşünüyoruz. ABD’de vergi reformunun onaylanma olasılığının artması ve Fed faiz artışı dolara uluslararası piyasada değer katabilecekken, ABD’de görüşülmesine devam edilen İran’a yönelik yaptırımların ihlaline yönelik dava da TL’nin uluslararası arenadaki konumu üzerinde belirleyici olmaya devam edecektir. Haber akışına yönelik olarak çok geniş bir bant aralığında dalgalanma potansiyeli bulunan kurların spekülatif amaçtan çok düşük kaldıraçlı korunma amaçlı pozisyonlar için tercih edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Aylık Teknik Öneriler…

Gedik Yatırım tarafından hazırlanan 2017 Aralık Ayı Strateji Raporu için tıklayın.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN…

Önemli Uyarı: Paraborsa.Net, özel izni olmadan hiç bir kurumun günlük bülten, portföy önerisi veya herhangi bir araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Finkafe'de Paylaş