2017 3. Çeyrek Strateji Raporu / Bizim Menkul

YÖNETİCİ ÖZETİ

 Yılın ikinci çeyreğinde yurtiçinde en önemli gündem maddesi 16 Nisan’da gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı sistemi referandumu olurken sonuçların evet yönünde çıkması ile istikrar ortamının sağlanacağının düşünülmesi özellikle Bist-100 endeksi üzerinde olumlu etkisini gösterdi.

 Referandumun sonuçlanması dışında 2016 yaşanan terör olayları, Suriye ve Irak merkezli riskler, Rusya ile ilişkiler gibi konuların sakinleşmesi ve gündemdeki yerini kaybetmesi olumlu havanın oluşmasına katkı verirken makroekonomik göstergelerdeki iyileşmeler iyimser havanın sürmesini sağlamıştır.

 İlk çeyrek GSYH büyümesi %5 gelerek tüm beklentileri aşarken sanayi üretim verilerindeki iyileşme büyümenin süreceği görüşünü desteklemiştir. Devlet teşvik ve desteklerinin olumlu etkileri görülürken TCMB’nin sıkı para politikası duruşunu koruması ve enflasyondaki kısmi iyileşme de ortaya çıkan pozitif rüzgara destek vermiştir.

 Yurtiçi etkilerin dışında yurtdışı haber akışının da gelişmekte olan ülkeler lehine gelişmesi para girişinin hızlanmasına ve TL varlıkların değer kazanmasına katkı ağlamıştır. ABD Başkanı Trump’ın seçim vaatlerini gerçekleştiremiyor oluşu ABD’de düşük büyüme, düşük faiz, zayıf dolar beklentilerini artırıken Fed’in Mart ayındaki fazi artışı sonrasındaki dönemde daha ılımlı ve güvercin olarak nitelenen yönlendirmeler yapması gelişmekte olan ülkelere para akışını hızlandırdı. Bunun yanında Fransa seçimlerinde Macron’un galip gelmesi AB’ye yönelik risk algısının düşmesini sağlamıştır.

 İkinci çeyreğe yönelik yüksek büyüme beklentisi, sıkı merkez bankası politika duruşu, enflasyonda ve işsizlikte iyileşme, turizm gelirlerinde yaşanan artış, ikinci çeyrek karlarına yönelik olumlu beklentiler yurtdışındaki olumlu havanın da sürmesi ile birlikte rekor seviyelerde seyreden Bist-100 endeksinin yükseliş trendini devam ettirebileceğine işaret ediyor. Lakin hisse senetlerinde yaşanan rallinin tahvil faizlerinde ve TL üzerinde etkisinin sınırlı kalması risk algısının da aklımızın bir kenarında tutmamız gerektiğini gösteriyor. Özellike cari açık ve bütçe açığında görülen artış trendinin devamı TL ve faizler üzerinde baskı oluşturmaya başlayabilir. Fed kaynaklı haber akışı sıkı para politikasına yönelik beklentileri arttırır ve yurtdışındaki olumlu hava gelişmekte olan piyasaların aleyhine dönerse piyasalar yurtiçindeki olumlu gelişmeleri fiyatlama konusunda istekli olmayacaklardır.

 Tüm bu gelişmelere bakarak olumlu makro ekonomik beklentilerimizin paralelinde hisse senetleri piyasasında yükseliş trendinin bir süre daha devam edeceğini düşünürken mevcut riskler itibariyle varlık dağılımında hisse senetlerinin payının bir miktar azaltılabileceğini düşünmekteyiz.

 Bu gelişmeler ışığında 2017 yılı 3 çeyreği için BİST Sınaî Endeksinin şu anda seyretmekte olduğu 115-120 bin bandında hareketine devam etmesi durumunda, hisse senedine %35, sabit getirili menkul kıymetlere (SGMK) %35, altına %10 ve döviz sepetine %20 ağırlık verilerek VYM portföyümüzü çeşitlendirmekten yanayız.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN