2017 2. Çeyrek Strateji Raporu / Bizim Menkul

ÇEYREKSEL STRATEJİ RAPORU – 2017 II. Çeyrek

YÖNETİCİ ÖZETİ

 Yılın ilk çeyreğinde küresel piyasaların en önemli 3 takip konusu ABD’nin yeni Başkanı Trump’ın vaatlerini gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceği, İngiltere’nin Brexit süreci ve FED’in yıl içinde uygulayacağı olarak karşımıza çıktı.

 Trump’ın büyüme, istihdam, vergi düzenlemeleri gibi vadettiği ekonomik programların yanında küresel ticaret anlaşmalarına karşı tepkisi, Birleşmiş Milletler ve NATO gibi uluslararası kuruluşların organizasyon yapısı ve yönetim şekli hakkında söyledikleri ve göçmenler/mülteciler ile ilgili söyledikleri de yakından takip edildi. İlk çeyrek itibariyle seçim öncesi dilinde bir nebze yumuşama görülürken ABD kurumsal yapısının da vaatlerini gerçekleştirmede Trump’a pek yardımcı olmayacağı ortaya çıktı. Bu sebeple ekonomiyi ısıtması beklenen vaatlerin 2017 yılında hızlıca hayata geçirilmesine yönelik beklentiler de bir nebze azalmış görünüyor.

 Bu süreçte Brexit süreci küresel piyasalarda çok etkili olamazken, FED sahnedeki yerini korudu. Faiz artırımlarının sayısı konusunda belirsizliklerin sürdüğü noktada FED’in bilanço küçültme sürecine ne zaman ve hangi boyutta başlayacağı tartışmaları da gündemdeki yerini aldı. Bu süreçte ABD ve FED tarafından gelen haber akışları ile beraber Dolar kurunun küresel para birimleri karşısında değer kayıpları yaşadığını izledik.

 Küresel piyasalarda ana gündem ABD merkezli olurken yılın ilk çeyreğinde yurtiçinde ise yeni cumhurbaşkanlığı sistemi referandum süreci ana gündem haline geldi. Referandum sürecinde anketlerden net olarak “Evet” yönlü sonuçların gelmemesi hisse senedi piyasalarında referandum sonucunun satın alınmasına mani oldu. Bununla beraber TCMB’nin Ocak itibariyle para piyasalarına müdahalesi ve fonlama maliyetini yukarı çekmesi ile TL’nin değer kazanmaya başlamasına olumlu tepki veren hisse senetleri piyasası küresel piyasaların da etkisiyle 91.000 seviyelerine kadar yükseldi.

 Sert değer kayıplarıyla başladığı 2017’de TCMB müdahalesi ve Fitch belirsizliğinin (kredi notu indirimi) sona ermesi sonrasında nefes alan TL, sonraki dönemde kırılganlığını bir nebze üzerinden atmıştır. Bu dönemde 3,94 seviyelerine kadar çıkan dolar kuru ilk çeyreği 3,63 seviyesinden kapatmıştır. Aynı döneme 3,99 seviyesini ören Euro/TL ilk çeyreği 3,87 seviyesinden kapattı.

 Önümüzdeki dönemde referandum belirsizliğinin ortadan kalkmış olmasının özellikle hisse senedi piyasalarına olumlu yansıyabileceğini düşünüyoruz. Olumsuz gelen ekonomik veriler piyasaların olumsuz fiyatlamasına sebep olabilecekken, şirket karlarında bir önceki yıla göre yaşanacak artışlar endeksin güçlü kalmasını sağlayabilir. TCMB’nin almış olduğu önlemler ve ABD haber akışının bir nebze yavaşlaması TL üzerindeki baskıyı azaltmış olduğundan 2. Çeyrek dönemde TL üzerinde çok sert hareketler beklemiyoruz. Bu dönemde yabancıların TL için yazdıkları AL raporları da yurtdışı bakışın olumluya kaydığına işaret ediyor. Altın tarafında uluslararası piyasada son dönemde yaşanan yükseliş trendinin ikinci çeyrekte tersine dönmeyeceğini düşünmekteyiz.

 Bu gelişmeler ışığında 2017 yılı ilk çeyreği için BİST Sınaî Endeksinin şu anda seyretmekte olduğu 90-95 bin bandında hareketine devam etmesi durumunda, hisse senedine %45, sabit getirili menkul kıymetlere (SGMK) %35, altına %10 ve döviz sepetine %10 ağırlık verilerek VYM portföyümüzü çeşitlendirmekten yanayız.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN