2017 2. Çeyrek Strateji Raporu / Gedik Yatırım

2017 Yılı II. Çeyrek Strateji ve Beklentiler

Dünyada Ekonomik Risklerin Yerini Politik Riskler Aldı

Yönetici Özeti

 Yurtiçi piyasalarda orta vadeli trendi belirlemede referandumun sonucu ve makro verilerden çok, jeopolitik gelişmelerin ve uluslararası piyasalardaki ana trendin etkili olacağını düşünüyoruz. Fed’in faiz artışlarına ve son aylarda bilanço küçültme söylemlerinin ön plana çıkmasına rağmen küresel likidite koşullarının kısa vadede terse dönmesini mümkün görmüyoruz.

 Bahar ve yaz aylarında başta ABD olmak üzere gelişmiş ekonomilerde hisse senetleri piyasalarında düzeltme yaşanma olasılığını artırıyor. Buna karşın hisse senedi piyasalarında olacak geri çekilmelerin, ara düzeltmeler olarak kalmaya devam edeceğini, gelişmiş ekonomilerde yüksek çarpanla değerlemelerin yılın geri kalanında da devam edeceğini düşünüyoruz.

 2016 yılında %2,9 büyüyen GSYH’nın 2017 yılında büyüme hızının %3,3 ile potansiyelin altında seyretmeye devam etmesini bekliyoruz. Enflasyonun bahar aylarında %11,5-12,0 aralığında zirve yapmasını, sonrasında kademeli bir düşüş eğilimine girmesini bekliyoruz. Baz etkisi nedeniyle bu yıl aralık ayında ve gelecek yıl ilk çeyreğin enflasyonda sert bir düşüş yaşanma ihtimalini yüksek görüyoruz. Bu beklentinin yılın son aylarında başta sabit getirililer olmak üzere TL varlıklara ilgiyi artırabileceğini düşünüyoruz.

 BIST’in barındırdığı potansiyelin daha yüksek olduğunu düşünmekle birlikte, mevcut riskleri de göz önünde bulundurduğumuzda bu yıl için 93.500 olan yıl içi zirve tahminimizi 97.500’e revize ediyoruz. Dolar/TL kurunda yılın zirvelerinin görüldüğünü düşünüyor, yıl ortalamasının ilk çeyrekte oluşan 3,69’a yakın bir şekilde 3,60-3,70 aralığında oluşmasını bekliyoruz. Yurtiçinde enflasyon ve yurtdışında Fed faiz artışı beklentisi nedeniyle faizlerde aşağı yönlü marjları sınırlı görsek de yılın son aylarında enflasyondaki düşüş beklentisinin faizleri aşağıya çekebileceğini düşünüyoruz. Gösterge tahvilde yıl sonu kapanışının yıl sonu enflasyon tahminimiz olan %9,36’nın bir miktar üzerinde %10 civarında gerçekleşmesini bekliyoruz.

BİST-100 ve GOP

 BIST’teki son yükselişlere rağmen gelişmekte olan ülkelere göre iskontolu seyir devam ediyor. İskontonun yüksek olmasında BIST’in zayıf performansı ile birlikte TL’nin zayıf performansı da etkili.

 Trump sonrası dönemde de BIST’te TL’deki değer kaybının etkisi ile dolar bazlı getiriler MSCI Gelişmekte Olan Ülkeler endeksinin altında seyrediyor.

 BIST çarpanlar bazında gelişmekte olan ülke ortalamalarına göre tarihsel olarak her zaman iskontolu olmasına karşın, son 2,5 yıldaki negatif ayrışma bu iskontoyu tarihsel ortalamaların üzerine çıkardı. Bu iskonto orta ve uzun vadeli potansiyeli artırmaktadır.

BİST-100 PD/DD ve F/K

 Çarpanlar BIST 100’ün mevcut riskleri büyük oranda yansıttığını gösteriyor. BIST 100’ün “Piyasa Değeri/Defter Değeri” oranı tarihsel ortalamaların gerisinde seyrediyor.

 Birçok ülkede hisse senetleri endekslerinin Fiyat/Kazanç oranları yukarı yönlü bir trend sergilerken, BIST’in Fiyat/Kazanç oranı aşağı yönlü bir trend izlemeye devam ediyor.

Piyasaya Yönelik Tahminler

BIST ile birlikte Dolar/TL kuru ve faiz tahminlerimizde de yukarı yönlü revizyonlar gerçekleşmiştir. Bu durum kur ve faiz beklentilerimizi göz önünde bulundurduğumuzda, BIST’in diğer piyasalardan bizim beklentilerimizden pozitif ayrışarak daha iyi bir performans sergilediğini göstermektedir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN