2017 1. Çeyrek Hisse Senedi Piyasaları Stratejisi Raporu / Yatırım Finansman

Yatırım stratejisi özeti

Ana temamız: Geçtiğimiz son 2 ayda BİST-100 dar bir band aralığına sıkışırken hisse senetlerindeki volatilite daha yüksek orandaydı. Anayasa değişikliği öncesinde bu durumun pek değişmesini beklemiyoruz. Yatay endeks şartlarında hisse seçimi çok daha önemli bir hal aldı. Bu nedenle kapsamımız altındaki hisse senetlerini ve sektörleri 1Ç17 ve 2017 görünümleri açısından teker teker gözden geçirerek tahminlerimizi güncelledik. Ayrıca enflasyonist ortamda hisse senetlerine atfedilen risk priminin daralma gösterdiği gerçeğini göz önünde bulundurarak İndirgenmiş Nakit Akımı yöntemiyle değerlediğimiz hisse senetlerinde risk primini 25 bp indirerek 5.50’ye çektik.Yeni hedef fiyatlarımız takibimizde olan hisseler için yılsonuna kadar ortalama %9 getiri potansiyeli olduğunu göstermektedir. Bu oran BİST-100 için yıl sonuna kadar 98,000 seviyesine işaret etmektedir. Fakat bu yukarı potansiyel oranı bizim yıllık %16.5 olarak belirlediğimiz özsermaye maliyetinin altındadır.

2017 net kar tahminlerimizde ve tavsiyelerimizde değişiklikler: Takip listemizde olan finansdışı şirketler için 2017 ciro ve VAFÖK tahminlerimizi %3 oranında arttırırken, artan finansal gider tahminimiz nedeniyle net karları ortalama %2 oranında düşürdük. Bankalar için ise devlet desteği sayesinde iyileşen kredi kalitesi nedeniyle net kar tahminlerimizi ortalama %5 arttırdık. Tahmin ve hedef değişiklikleri neticesinde bankalar arasında HALKB’ı Endekse Paralel Getiri’den Endeks Üzeri Getiri’ye yükselttik. Finans dışı şirketlerden BIZIM, DOAS, EREGL, FROTO, TTRAK ve TCELL’i Endeks Üzeri Getiri’den Endekse Paralel Getiri’ye çekerken KRDMD ve TTKOM’u Endekse Paralel Getiri’den Endeks Üzeri Getiri’ye yükselttik. BMEKS’in halka açık piyasa değerinin eşik değerimizin altına düşmesi nedeniyle bu hisseyi takip listemizden çıkarıyoruz.

YF Model Portföy hisseleri: Model Portföy’ümüze Bolu Çimento’yu ekliyoruz. Garanti Bankası (güçlü sermaye oranları, disiplinli marj yönetimi) ve Yapı Kredi (operasyonel performansta iyileşmenin devamı, Unicredit’te gelişmeler nedeni ile aşırı satıldığını düşünüyoruz) tercih ettiğimiz bankalar arasında yer almaktadır. Bankalar dışında, portföyümüzde Bim (defansif iş modeli, gıda enflasyonunda artış beklentisi), Bolu Çimento (Çimento şirketleri arasında yüksek operasyonel karlılığı, yüksek temettü verimi), Halk GMYO (yüksek NAD iskontosu, İFM projesi ile NAD artış beklentisi), Kordsa (global satış ağı sayesinde düzenli ciro artışı, kar marjı yüksek yeni ürünlerin artan payı, artan kapasite ve düzenli temettü ödemeleri), Tofaş (yeni modeller sayesinde yüksek büyüme, defansif ihracat modeli) ve Türk Traktör (yüksek yurtiçi traktör talebi, yüksek temettü verimliliği) bulunmaktadır.

Kısa vadeli görünüm…

Küresel piyasalarda 2016 yılında ortalamaların çok üzerinde seyreden F/K çarpanları Mart ayı itibariyle tarihi ortalamalarına yakın seyretmektedir. Küresel piyasalarda hisse senetleri oldukça iyi performans göstermeleriine rağmen F/K çarpanlarındaki normalleşme net kar tahminlerindeki artıştan kaynaklandı. Kar tahminlerindeki artışın yüksek enflasyon ortamından kaynaklandığını düşünmekteyiz.

Öte yandan, hammadde üreticisi konumunda olmayan Türkiye küresel piyasalarda artan hammadde fiyatlarından olumlu etkilenmemektedir. Buna rağmen Türk hisse senetleri küresel piyasaları takip ederek yıl başından bu yana TL bazında %16, dolar bazında %13 getiri sağladı.

2016 yılında yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen (yavaşlayan ekonomik büyüme, TL ve faizlerdeki volatilite, zayıf tüketici güveni ve Orta Doğuda artan jeopolitik riskler) şirket karları 2016 yılında tatmin edici seviyedeydi ve 1Ç17 ön veriler benzer sonuçlara işaret etmektedir. Borsa İstanbul’da çoğu büyük şirketin ihracat ağırlıklı olması bu duruma katkı sağlamaktadır. Yüksek enflasyon ortamında yatırımcıların hisse senetlerine daha düşük risk primi atamasını normal karşılıyoruz. Biz de hisse seedi risk primi varsayımımızı 25bp düşürerek %5.5’e çektik. Fakat yine de mevcut fiyatlar Ortalama Sermaye Maliyetinde çok daha yüksek düşüşe işaret ettiği için mevcut fiyat seviyelerinin yüksek olduğunu düşünüyoruz.

BIST 100 Kısa Vadeli Hedefimiz

İyi Senaryo: Eylül 2016’daki kısa süreli sıçrayışı hariç tutarsak BİST-100’ün F/K’sı son 9 ayda en yüksek 9.5x çarpanını gördü. İyi seneryoda ilk hedefin tekrar bu zirveye doğru olacağını tahmin ettiğimiz için Endeks hedefimizi bu F/K çarpanının işaret ettiği 95,000 seviyesi olarak belirliyoruz. Bu seviye sadece %5 getiri potansiyeli.

Kötü Senaryo: BİST-100 F/K çarpanın kısa vadede dip seviyesinin 8.5x olacağını tahmin ediyoruz. Bu nedenle kötü senaryoda BİST-100 için dip seviyenin bu çarpanın işaret ettiği ve %6’lık aşağı yönlü potansiyel taşıyan 85,000 seviyesi olarak belirliyoruz.

Kısa vadeli hedefimiz: Bir önceki sayfada belirttiğimiz gibi, hisse senetleri şu an mevcut faiz oranlarını da göz önünde bulundurduğumuzda aşırı değerli görünmektedir. Bu nedenle kısa vadede bir düzeltme hareketi beklediğimiz için alt hedefin gerçekleşme ihtimalinin daha yüksek olduğunu düşünüyoruz.

BIST100 Hedefimizi Nasıl Belirliyoruz: Tarihi veriler üzerinden gerçekleştirdiğimiz analizimize göre, BIST100 F/K çarpanı ayda ortalama 57bp ve bir ayda en fazla 140bp değişim gösteriyor. BIST-100 için iyi ve kötü senaryo hedeflerimizi çarpanlarının uzun ve kısa vadede pik ve dip noktalarını alarak ve bir sonraki ay beklenen haber akışı sebebiyle F/K’sında beklenebilecek değişiklikleri de göz önünde bulundurarak belirliyoruz.

YF Model Portföy

Model Portföy’ümüze Bolu Çimento’yu ekliyoruz.

Şu anda Model Portföyümüz Bim, Bolu Çimento, Garanti Bankası, Halk GYO, Kordsa, Tofas, Türk Traktör ve Yapı Kredi Bankası’ndan oluşmaktadır.

Kısaca hisseleri Model Portföy’de tutma nedenlerimiz:

Bim: Defansif iş yapısı, güçlü bilanço, gıda enflasyonunda beklenen artışın benzer mağaza satışlarında yaratması beklenen olumlu etki.

Bolu Çimento: Güçlü FAVÖK marjı, yüksek temettü verimi ve altyapı projelerine sağladığı özelleştirilmiş ürünleri

Garanti Bank: Güçlü sermaye rasyoları, maliyet kontrolü çalışmaları ve volatil ortamlarda iyi yönetilen marjlar

Halk GYO: Yüksek NAD iskontosu, İFM Projesi ile NAD artışı beklentisi
Kordsa: Yurtdışı satış ağı sayesinde stabil ciro artışı, yüksek marjlı yeni ürünlerin satışlar içinde artan payı, artan kapasite ve düzenli temettü ödemeleri.

Tofas: Yeni modellerin katkısıyla artan gelir ve FAVÖK büyümesi, ihracatta al-ya da-öde kontratları ile riski azaltan iş modeli ve yüksek temettü verimi potansiyeli.

Türk Traktör: Tarım alanına artan teşvik ve destekler, yüksek yurtiçi traktör talebi, yüksek temettü verimi.

Yapı Kredi Bankası: Unicredit ile ilgili haberler nedeniyle hisse fazla satıldı, operasyonel iyileşme fiyatlara henüz yansımadı.

Model Portföyümüzün 2010 senesinden beri kümülatif getirisi mutlak olarak %15 YBBO ve BİST-100 göreceli olarak %7 YBBO’nı gösteriyor. Yılbaşından bu yana Model Portföy’ümüz %16 getiri sağladı.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN