Para & Borsa

2016 / Kasım Cari Açık / Şeker Yatırım

Kasım Ödemeler Dengesi: Ekonomide yeniden dengelenme sinyalleri…

Kasım cari açık beklentilerin altında…

Kasım ayında ödemeler dengesi 2.3 milyar dolar cari açık verdi. (beklenti: 1.95 milyar). Böylece 12 aylık cari açık rakamı 32.6 milyar dolara civarında kalarak, değişmedi. Dolayısıyla, Mayıs 2016’dan beri devam etmekte olan cari açıkta bozulma trendi Ekim-Kasım itibariyle durmuşa benziyor.

Bu stabilizasyonda ana sebep ise hizmet dengesindeki seyahat gelirleri kaynaklı altın ve enerji dışı cari açıkta bozulmanın 12 milyar dolar civarında dengelenmeye başlaması.

Veriler, 2016 yılını 33 milyar dolar civarında (GSYH %3.9 civarı) bir cari açıkla bitireceğimizi gösteriyor.

2017 yılında ise cari açığın 38 milyar dolara (GSYH %5.0) yükselmesini bekliyoruz

Dış Finansman

Kasım’da doğrudan yatırımlarda net giriş 0.7 milyar dolar olurken portföy yatırımlarında, Kasım’da 2.7 milyar dolar tutarında net çıkış yaşamıştır. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi ve devlet iç borçlanma senetleri piyasalarında sırasıyla 1.8 milyar dolar ve 0.5 milyar dolar net satış yaptığı görülmektedir. Yurtdışında ihraç edilen tahvil ve bonolarla ilgili olarak, bankalar 0.5 milyar dolar net geri ödeme gerçekleştirmiştir.

Kasım’da TCMB rezervleri 0.8 milyar USD azalmıştır. Kasım’da net hata ve noksan kaleminde 2.7 milyar dolar giriş yaşanmıştır.

Kasım’da net hata noksan kalemindeki giriş portföy çıkışlarını telafi ediyor görünüyor.

Özel sektörün 12 ay birikimli uzun vadeli borç geri çevirme oranı Ekim’deki %136’dan %129’a geriledi. Bunun arkasında ise bankaların 12 ay birikimli uzun vadeli borç geri çevirme oranı Ekim’deki %119’dan %111’e gerilemesi var. Yılbaşında bu rakam %350’ye yakın seviyelerdeydi.

Şeker Yatırım Araştırma


İlgili aramalar:

  • cari açık 2017
  • cari açık nekadar
Etiketler: , , , , ,
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx