2016 Ağustos Hisse Önerileri / Tera Menkul

AĞUSTOS 2016 ÖNGÖRÜLERİ

Benzerlerine göre iskontomuz tarihsel zirvelere yakın!

PORTFÖYÜMÜZÜDEN ÇIKARDIKLARIMIZ/EKLEDİKLERİMİZ:

TUPRS&ANHYT’yi portföyümüze eklerken, PETKM&GUBRF’yi çıkarıyoruz

GUBRF & PETKM’i favori  hisse listemizden çıkarırken, ANHYT & TUPRS’ı ekliyoruz. Özellikle İran’da gübre fiyatlarında görülen düşüş GUBRF’yi listeden çıkarmamızın ana nedeniydi. ANHYT, 3 yıllık F/K ortalamasına göre %21 iskontolu durumda ve 1y16 sonuçları beklentilerimizin oldukça üzerinde; bunda ise emeklilik segmentinde düzenlemelere karşın karlılığın iyi seyretmesi önemli rol oynadı.  Borsa İstanbul’daki büyüme potansiyeli oldukça yüksek hisselerden biri olan hisse için kısa vadede otomatik katılımın yürürlüğe girmesi de destekleyici olabilir. Yılbaşından bugüne PETKM  TUPRS’ın %34 üzerinde performans sağladı ve dolayısıyla güçlü 1y16 sonuçlarının fiyatlandığını düşünüyoruz. Aynı zamanda, TUPRS 6.8x  F/K çarpanı ve 6.0x FD/FAVÖK ile  3-yıllık  tarihi ortalamalarına göre sırasıyla %24 ve %59 iskontoyla işlem görüyor. Bu nedenle TUPRS’ı, PETKM’e tercih etmekteyiz.

AĞUSTOS AYI İZLENECEKLER

  • Küresel makro ortam Gelişmekte Olan Piyasalara portföy akımlarının hızlandığı Temmuz ayından pek farklı değil. ABD verileri hala çok güçlü değil ve Brexit kaynaklı kaygılar devam ediyor. 4 Ağustos’taki BoE toplantısı ve 5 Ağustos’ta açıklanacak ABD tarımdışı istihdam verileri küresel risk iştahı için en belirleyici unsurlar olacak. Eğer ABD verisi önceki ay olduğu gibi güçlü gelirse GOP için olumlu risk iştahının devam etmesini bekleriz. Genel olarak, küresel risk iştahının Türkiye piyasası için de olumlu olacağını düşünüyoruz.
  • 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye emsallerinden önemli oranda negatif ayrıştı ($ bazında MSCI EM ve MSCI EM EMEA’nın %13 altında getiri sağladı). Bu ay 19 Ağustos’ta Fitch’in not değerlendirmesi ve Moody’s’in gözden geçirmesinin sonucu (Eylül ayına da sarkabilir) takip edilecek. Fitch’ten ve Moody’s’den not indirimi beklememekle birlikte, Moody’s’in kararı için olasılıkların birbirine çok yakın odluğunu düşünüyoruz. Kredi not indirimleri piyalarca önceden satın alındığı için, olası not indiriminden önce göreceli zayıflık devam edebilir. Eğer indirim olmayacaksa, Türkiye varlıkları göreceli zayıflıklarının önemli kısmını geri alacaktır diye düşünüyoruz.
  • Türkiye-ABD ilişkilerinin seyri ile 9 Ağustos’ta gerçekleşecek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Putin’le zirvesi de yakından takip edilecek. Hisse geri alım haberleri de piyasalar için destekleyici olmaya devam edebilir.
  • Bankacılık için, 2ç16 sonuçları şu ana kadar oldukça kuvvetli görünmekte ve devamı da gelecek gibi. Ayrıca, bankacılık dışı kesimde ise hisse performanslarında sonuçlara bağlı olarak farklılık görülebilir.
  • Makro tarafta, enflasyonda ve Cari İşlemler Dengesi’nde kısa vadede olumsuz seyir görebileceksek de bunların Merkez Bankası’nın yönlendirmesi paralelinde önemli ölçüde fiyatlandığını düşünüyoruz.
  • Şu an ki değerlemeler GOP’a kıyasla F/K olarak belirgin bir iskontoya işaret etmekte. MSCI Türkiye  8.5x F/K çarpanla işlem görmekte ve bu da MSCI EM’e kıyasla %36 iskontoyu göstermekte. 3 yıllık ile 5 yıllık ortalamaların ise sırasıyla %15 ve %10 iken, maksimum iskonto oranı ise %38’di (21 Temmuz’da görüldü). Dolayısıyla olası negatif haber akışının önemli ölçüde fiyatlanmış olduğunu düşünüyoruz.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin