2015 Türkiye Ekonomisi Tahminleri / Goldman Sachs

Goldman Sachs, enerji fiyatlarındaki gerilemenin 2015 yılında Türkiye’nin büyüme hızını arttıracağını öngördü.

TÜİK’in Çarşamba günü açıklayacak 2014 3. çeyrek GSYH rakamları öncesinde Türk ekonomisine ilişkin büyüme beklentilerini ortaya koyan Goldman Sachs, enerji fiyatlarında gerilemenin de etkisi ile 2015’de büyümenin daha da hızlanacağını öngördü.

Türk ekonomisinde büyümenin hızlandığının işaretinin 2014 3. çeyrek verileri ile birlikte görülmeye başlanacağını ifade eden Goldman Sachs, 3. çeyrekte yıllık ardışık GSYH büyüme oranın yüzde 3,5 olmasını beklediğini bildirdi. Mevsimsel etkilerden arındırılmamış verilerle büyümenin yüzde 2,9 olacağını ifade eden Goldman Sachs, bunun yüzde 2,7 seviyesindeki piyasa beklentilerinin üzerinde olduğuna işaret etti.

4. çeyrekte GSYH büyüme oranının yurtiçi talebin yönlendirdiği toparlanma ile daha da güçleneceğini öngören Goldman Sachs, 4. çeyrekte yıllık ardışık büyüme oranını yüzde 3,5-4,5 aralığında olmasını beklediklerini vurguladı.

2015 yılında ise Türkiye’nin yıllık büyüme oranının petrol fiyatlarında gevşeme ve TCMB’nin faiz indirimlerinin etkisi ile yüzde 4 olmasını beklediklerini ifade eden Goldman Sachs, ortalama ardışık büyüme oranının yüzde 5’e yaklaşmasını beklediğini belirtti. Goldman Sachs, petrol fiyatlarında yüzde 20’lik düşüşün GSYH’ya yüzde 1 katkı yapacağını öngördüklerini ifade etti.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir