Para & Borsa

2014’te Döviz Ne Olur? / Garanti Yatırım

TL’de baskı sürecek

2014 ilk çeyreğinde FED’in tahvil alımlarını azaltmaya başlaması ile birlikte TL üzerindeki baskı sürecek. Yine de TCMB’nin sıkı para politikasına devam etmesi ve global ölçekte gevşek para politikalarının sürmesi ile TL’deki değer kaybının sınırlı olacağını düşünüyoruz. 2014 sonu ABD$/TL beklentimiz 2.04, €/TL beklentimiz ise 2.73.

TL, 2013 yılında döviz sepeti karşısında yaklaşık %16 değer kaybetti.

FED’in tahvil alımlarını azaltma hızına ve takvimine bağlı olarak yıl içinde kurlarda yeniden yukarı yönlü bir hareket de görmek şaşırtıcı olmayacak. Ancak yine de 2014’ün ikinci yarısının TL açısından daha olumlu geçeceğini düşünüyoruz.

FED’in tahvil alımlarını azaltmaya başlaması ile birlikte, yükselen ekonomiler para birimlerinde yeniden kayıplar görülebilir.

Bu tarihe dek TL üzerindeki baskının süreceğini, hatta TL’de yeniden değer kaybı görülebileceğini düşünüyoruz. Yine de bu kayıpların Mayıs-Aralık 2013 dönemindeki kadar yüksek olmasını beklemiyoruz.

Türkiye’de döviz kuru seviyelerini belirleyen en temel faktör, dış finansman ihtiyacı.

Her ne kadar global piyasalarda likidite bolluğu sürecek olsa da yükselen ekonomilere fon akımı eskisi gibi bol ve rahat olmayacak. Bu temel açıdan çok ciddi bir sorun yaratmasa da TL açısından önemli bir baskı unsuru olmaya devam edecek.

FED’in piyasaya likidite enjekte etmeyi durduracağı zaten büyük ölçüde satın alındı.

FED’in çıkış planının duyurulması ile birlikte, faizlerin uzun bir süre düşük tutulacağına dair çok güçlü bir sözle yönlendirme yapılması olasılığı yüksek. Bu da kurlardaki dalgalanmayı azaltacaktır. Bu çerçevede yükselen ekonomilere olan fon akışının yılın ikinci yarısında yeniden düzene girmesini bekliyoruz.

Son jeopolitik gelişmeler enerji fiyatları ve TL açısından önemli.

2014 yılı içerisinde enerji fiyatlarında gerileme görülmesi durumunda, bu cari açık ve enflasyon görünümünü olumlu etkileyerek, TL üzerindeki baskıyı bir miktar azaltacak.

Yurt içinde ise TL’nin seyrini belirleyecek aksiyonlar yine TCMB kaynaklı olacak.

TCMB, son dönemde toplam fonlama içindeki ağırlığı %35 olan 1 ay vadeli repo ihalelerine son vererek, fonlama maliyetini artırdı. Fonlama maliyetinin yükseltilmesi, gecelik faiz oranlarını da yukarı çekerek TL’yi destekleyecek. Faiz koridorunun üst bandında artışa gidilirse, TL’deki değer kazancı potansiyeli de artacak. TCMB’nin döviz satış ihaleleri ise reel sektörün döviz ihtiyacını karşılaması açısından önemli olmaya devam edecek.

Bu çerçevede, TL’de değer kaybı eğiliminin süreceğini tahmin ediyoruz. Ancak, TL zaten son 3 yılda ABD$ karşısında %31 değer kaybetmiş durumda, bu nedenle bu kötü performansın aynı oranda sürmesini de beklemiyoruz.

Garanti Yatırım Araştırma

Mali Piyasalar Stratejisi – 2014 Raporu


Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx