2014’te Döviz Ne Olur? / Garanti Yatırım

TL’de baskı sürecek

2014 ilk çeyreğinde FED’in tahvil alımlarını azaltmaya başlaması ile birlikte TL üzerindeki baskı sürecek. Yine de TCMB’nin sıkı para politikasına devam etmesi ve global ölçekte gevşek para politikalarının sürmesi ile TL’deki değer kaybının sınırlı olacağını düşünüyoruz. 2014 sonu ABD$/TL beklentimiz 2.04, €/TL beklentimiz ise 2.73.

TL, 2013 yılında döviz sepeti karşısında yaklaşık %16 değer kaybetti.

FED’in tahvil alımlarını azaltma hızına ve takvimine bağlı olarak yıl içinde kurlarda yeniden yukarı yönlü bir hareket de görmek şaşırtıcı olmayacak. Ancak yine de 2014’ün ikinci yarısının TL açısından daha olumlu geçeceğini düşünüyoruz.

FED’in tahvil alımlarını azaltmaya başlaması ile birlikte, yükselen ekonomiler para birimlerinde yeniden kayıplar görülebilir.

Bu tarihe dek TL üzerindeki baskının süreceğini, hatta TL’de yeniden değer kaybı görülebileceğini düşünüyoruz. Yine de bu kayıpların Mayıs-Aralık 2013 dönemindeki kadar yüksek olmasını beklemiyoruz.

Türkiye’de döviz kuru seviyelerini belirleyen en temel faktör, dış finansman ihtiyacı.

Her ne kadar global piyasalarda likidite bolluğu sürecek olsa da yükselen ekonomilere fon akımı eskisi gibi bol ve rahat olmayacak. Bu temel açıdan çok ciddi bir sorun yaratmasa da TL açısından önemli bir baskı unsuru olmaya devam edecek.

FED’in piyasaya likidite enjekte etmeyi durduracağı zaten büyük ölçüde satın alındı.

FED’in çıkış planının duyurulması ile birlikte, faizlerin uzun bir süre düşük tutulacağına dair çok güçlü bir sözle yönlendirme yapılması olasılığı yüksek. Bu da kurlardaki dalgalanmayı azaltacaktır. Bu çerçevede yükselen ekonomilere olan fon akışının yılın ikinci yarısında yeniden düzene girmesini bekliyoruz.

Son jeopolitik gelişmeler enerji fiyatları ve TL açısından önemli.

2014 yılı içerisinde enerji fiyatlarında gerileme görülmesi durumunda, bu cari açık ve enflasyon görünümünü olumlu etkileyerek, TL üzerindeki baskıyı bir miktar azaltacak.

Yurt içinde ise TL’nin seyrini belirleyecek aksiyonlar yine TCMB kaynaklı olacak.

TCMB, son dönemde toplam fonlama içindeki ağırlığı %35 olan 1 ay vadeli repo ihalelerine son vererek, fonlama maliyetini artırdı. Fonlama maliyetinin yükseltilmesi, gecelik faiz oranlarını da yukarı çekerek TL’yi destekleyecek. Faiz koridorunun üst bandında artışa gidilirse, TL’deki değer kazancı potansiyeli de artacak. TCMB’nin döviz satış ihaleleri ise reel sektörün döviz ihtiyacını karşılaması açısından önemli olmaya devam edecek.

Bu çerçevede, TL’de değer kaybı eğiliminin süreceğini tahmin ediyoruz. Ancak, TL zaten son 3 yılda ABD$ karşısında %31 değer kaybetmiş durumda, bu nedenle bu kötü performansın aynı oranda sürmesini de beklemiyoruz.

Garanti Yatırım Araştırma

Mali Piyasalar Stratejisi – 2014 Raporu

Finkafe'de Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir