2013 Yılı Temettü Verimi Yüksek Beklenen Hisseler / Global Menkul Değerler

2013 yılının ilk yarısında, düsük getirili bir ortamda, temettü beklentileri önemli olacak.

DMKB sirketlerinin Nisan ayının ilk haftasından baslamak üzere temettü dagıtmaya baslayacaklarını öngörüyoruz. Arastırma kapsamımız içerisinde olan sirketlerin geçen yıla göre %45 artısla brüt 11.8 milyar TL temettü dagıtacagını hesapladık. Bu artısın %80’lik kısmı Telekom sirketlerinden gelmektedir (London Privy Council’in nihai kararından sonra Turkcell’in birikmis temettü dagıtımı ve Türk Telekom’un 2012T %28 oranında artan karlılıgının temettüye yansıması). Ayrıca, öreceli olan yüksek kar payı dagıtım oranı temetü ödemelerini tetikleyebilir (Kar payı dagıtım oranı: %34 vs. Geçen yıl: %31)

Arastırma kapsamımızdaki bankacılık hisseleri için, %20 temettü büyümesiyle karsılastırdıgımızda, 2012 yılıında %15 karlılık büyümesi bekliyoruz Halkbank’ın %20 oranındaki kar payı dagıtım oranı yüksek temettüleri tetikleyebilir (Geçen yıl: %15). 2012 yılında Halkbank’ın net karlıgının %22 oranında artmasını bekliyoruz. Bankanın Basel II sermaye yeterlilik rasyosu %14,6 ile iyi bir seviyede olup bu durum kar payı dagıtım oranının bu yıl daha yüksek olmasını saglayacaktır.

Halkbank’ı dahil etmezsek bankalar için yatay bir temettü performansı bekliyoruz (%12 kar büyümesi, %11 temettü büyümesine öncülük edebilir).

Holding hisseleri için 2012 yılında %86 karlılık büyümesinin %27 temettü büyümesine öncülük etmesini bekliyoruz.

2011 yılını net zararla kapatan Dogan Grup sirketlerinin 2012 yılında net kara geçmesi yüksek karlılık büyümesini de beraberinde getirebilir. Bununla birlikte Dogan Grup sirketlerinin temettü dagıtması beklenmiyor, çünkü istirakler yüksek net borçla ugrasırken ana sirket Dogan Holding büyük çapta enerji yatırımlarına odaklanmaktadır. Dogan Grup sirketlerini çıkardıgımızda 2012 yılı için tek seferlik karların eksikliginden dolayı holdinglerin karının %9 oranında daralmasını bekliyoruz. Ama yüksek kar payı dagıtım oranından dolayı %27 temettü büyümesi hasaplıyoruz: Sabancı Holding için %15 kar payı dagıtım oranı (son 3 yılın ortalamasına yakın) ve Koç Holding için ise %20 kar payı dagıtım oranı varsayıyoruz. Detaylar için Tablo 3’ü inceleyiniz.

Arastırma kapsamımızdaki sanayi hisseleri için 2012 yılında %45 karlılık büyümesiyle birlikte %54 temettü büyümesi bekliyoruz.

Temettü ödemelerindeki artıs temel olarak daha yüksek kar payı dagıtım oranlarından kaynaklanmaktadır. Hatırlanacagı üzere, karlılık büyümesinin büyük kısmı 1 milyar TL’lik katkıyla birlikte Türk Hava Yolları’ndan, düsük finansal harcamalardan dolayı telekom sirketlerinden ve göz alıcı performansdan dolayı altın madeni sirketlerinden gelmektedir. Olaganüstü performans gösteren bu sirket ve sektörleri çıkardıgımızda %16 karlılık büyümesi %24 temettü getirisine öncülük etmektedir. Bu yöndeki temettü getirisi üzerinde ise i) Tüpras’ın geçen yıl %80 olan kar payı dagıtım oranının, vergi bazlı bilançoyla UFRS bazlı bilanço arasındaki farkın azalmasından dolayı bu yıl %92 seviyesinde bekleniyor olması ve ii) Tofas’ın geçen yıl %53 olan kar payı dagıtım oranının, sirketin nakit yaratma yeteneginden dolayı bu yıl %83 seviyesinde olması faktörleri etkilidir.

Küçük ölçekli hisseler arasında ise Ayen Enerji %83 oranındaki kar payı dagıtım oranı dahilinde %9’un üzerinde temettü getirisiyle ön plana çıkmaktadır. Biz sirketin yüksek temettü performansının devam etmesini bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.