2012 / Ocak-Ağustos Bütçe Rakamları / Oyak Yatırım

Ekonomik yavaşlama bütçe üzerinde ağırlığını hissettirmeye devam ediyor…

Temmuz-Ağustos : 1.8 milyar TL bütçe açığı (Temmuz-Ağustos 2011: 0.8 milyar TL bütçe fazlası)

Temmuz-Ağustos: 8.2 milyar TL faiz dışı fazla (Temmuz-Ağustos 2011: 8.5 milyar TL faiz dışı fazla)

Ocak-Ağustos: 8.5 milyar TL bütçe açığı (Ocak-Ağustos 2011: 2.1 milyar TL bütçe fazlası)

Ocak-Ağustos: 27.7 milyar TL faiz dışı fazla (Ocak-Ağustos 2011: 33.8 milyar TL faiz dışı fazla)

Maliye Bakanlığı Temmuz-Ağustos bütçe gerçekleşmelerini açıkladı. Öne çıkan başlıkları özetlemek gerekirse;

-Gelirler tarafında, vergi gelirleri yıllık reel bazda yatay kalırken, gelirler vergi dışı gelirlerin yardımıyla yıllık reel bazda %1 artış göstermiştir.

-Vergi alt kalemlerinin detaylarında zayıf iç talebin negatif etkileri açıkça görülmektedir.

-Ocak-Ağustos dönemine bakıldığında ise; vergi gelirIerinin %2 daraldığı, gelirlerin ise vergi dışı gelirlerin yardımıyla sadece %1 yıllık reel artış gösterebildiği görülmektedir.

-Giderler tarafında Temmuz-Ağustos döneminde, faiz dışı giderler yıllık reel bazda %3 artış göstermiştir.

-Ocak-Ağustos dönemine bakıldığında ise faiz dışı giderlerin yıllık reel bazda %6 artış gösterdiğini görmekteyiz.

Temmuz-Ağustos ayında gözlenen yatay seyir ile vergi gelirlerindeki daralma yıllık reel bazda %3’den %2’ye gerilemiştir.Fakat gelirler tarafı yıllık reel bazda %1’lik artış seviyesini korumuştur. Görülmektedir ki; zayıf iç talep bütçe üzerindeki baskısına devam etmektedir.

Giderler tarafında, faiz dışı harcamalarda Ocak-Ağustos ayında gözlenen yıllık reel bazda %6’lık artış, vergi gelirlerindeki daralma gözönüne alındığında dikkat çekmektedir. Faz dışı harcamaların ayrıntılarında, personel ve sosyal güvenlik kurumuna yapılan transferlerin manşet faiz dışı harcama artışının bir hayli üzerinde olması bütçenin harcama tarafındaki katılığın açık bir göstergesidir. Kamu eleman alımı ve sosyal güvenlik yeniden yapılandırmalarının azalan desteği düşünüldüğünde önümüzdeki dönemde iki kalemden gelen baskının artarak devam edeceğini düşünüyoruz.

Vergi gerlirleri ile faiz dışı harcamalar arasındaki fark ile son çeyrekte giderlerdeki mevsimsel artışın vergi gelirleri ile karşılanabilme gücü konusundaki belirsizlik gözönüne alındığında, son çeyrekte gelir arttırıcı önlemlerin alınacağına dair görüşümüzü tekrarlıyoruz. Medyada da Maliye Bakanlığı’nın bu tür bir vergi paketi hazırlığı içerisinde bulunduğuna dair haberler yer almıştır.

Alınacak önlemlerle 2012 yılı için hükümet tahmini olan yüzde 1.5 bütçe açığı ve yüzde 2 faiz dışı fazla hedefi tutturulmaya çalışılacaktır. 2012 yılı için bütçe açığı tahminimizi GSYH’nin yüzde 2.2’sine yükseltirken faiz dışı fazla tahminimizi GSYH’nın yüzde 1.4’üne düşürüyoruz.

OYAK Yatırım Makro Ekonomik Araştırmalar

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir