2012 / Aralık Dış Ticaret Açığı Yorumu – Gedik Yatırım

Gedik Yatırım 2012 / Aralık Dış Ticaret Açığı Yorumu

TÜİK’in açıkladığı verilere göre Aralık ayında ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre %1.4 artarak 12,6 milyar $ olurken, ithalat %3.7 azalarak 19.8 milyar $ olarak gerçekleşti. Böylece Aralık ayında aylık dış ticaret açığı %11.6 azalarak 8,1 milyar $’dan 7,2 milyar $’a geriledi. İhracatın, ithalatı karşılama oranı ise 2012 yılı Aralık ayında, 2011 yılı Aralık ayındaki %60,6’dan %63,8’e yükseldi.

AB’nin ihracat içindeki payı 2011 yılı Aralık ayındaki % 41,7’den %39,2’ye gerilerken, en fazla ihracat yapılan ülke 2011 yılı Aralık ayına göre %10.6 artışla 1 milyar $ ile Irak oldu. En fazla ithalat yapılan ülke ise 2011-Aralık ayına göre %2.9 azalışla 2,5 milyar $ ile Rusya oldu. Aralık ayında fasılalar bazında da en büyük ihracat kalemi “motorlu kara taşıtları ve aksam parçaları” (1,4 milyar $) olurken, ithalatta en büyük kalem “mineral yağlar ve yakıtlar” (5,1 milyar $) oldu.Dış ticaret açığının ithalattaki daralmadan kaynaklı olarak beklentilerin altında gelmesi, cari açıktaki iyileşmenin bir süre daha devam edebileceğine işaret ediyor. Öte yandan ithalatta –özellikle sanayinin temel girdilerinde- görülen daralma, bu yıl iç talepte canlanma beklentisini az da olsa negatif etkileyecek gibi görülüyor. Dikkat çeken bir diğer nokta da yıl boyunca dış ticaret açığına pozitif katkı yapan altın ihracatının Aralık’ta da Kasım ayında olduğu gibi gerilemeyi sürdürmesidir.

Raporun tamamı için tıklayın.

Gedik Yatırım 2013 Şubat Aylık Bülteni

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir