2012 / 2. Çeyrek Büyüme Rakamları / Oyak Yatırım

GSYH artışı ikinci çeyrekte %2.9’da kaldı.

• Özel tüketim 2009 sonundan beri ilk defa küçülmüştür.
• Ekonominin hız kesmeye devam etmektedir…
• Yatırım harcamalarında sert düşüş dikkat çekmektedir.
• TCMB’nin büyüme odaklı politikası sürecektir.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2012 yılı 2Ç’de gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) bir önceki yıl aynı döneme göre sabit fiyatlarla %2.9 arttı. Artış, net ihracatın oldukça güçlü katkısına rağmen özel tüketim ve yatırım harcamalarındaki zayıflama sonucu beklentilerin altında kaldı. Yılın ilk yarısında ise büyüme %3.1 oldu. Mevsimsellikten ve takvim etkisinden arındırılmış büyüme, 2012 2Ç’de, ilk çeyreğe göre %1.8 oldu.

YORUM:

2012 yılı 2Ç’de, büyüme beklentinin bir miktar altında kaldı. Büyümenin, içinde altını da barındıran ihracat kaynaklı olduğu görülmektedir. Tüketim, %0.5 oranında yıllık daralmıştır. Özel sektör yatırımlarındaki yıllık bazda değişim de negatifte kalmıştır. Dolayısıyla, büyüme kamu harcamaları ve ihracat kaynaklıdır. Yılın üçüncü çeyreğine dair ise, Temmuz ve Ağustos verileri zayıflamanın sürdüğüne işaret etmektedir. TCMB de zaten bu nedenle Temmuz’dan beri para politikasını gevşeterek faizleri (TL’nin fonlama maliyetini) indirmeye başlamıştır. Bu ortamda bir taraftan genişletici maliye politikaları (kamu harcamaları) ve para politikası (faiz indirimi) ile büyüme desteklenmeye çalışılacaktır. 2012 GSYH büyüme tahminimiz %3 düzeyindedir.

OYAK Yatırım Makro Ekonomik Araştırmalar

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir