11. Plan ve 2023

Türkiye’yi 2023 hedeflerine, ‘daha fazla değer üreten, daha adil paylaşan, daha güçlü ve müreffeh’ bir ülke olarak taşımayı hedefleyen 11. Kalkınma Planı, ‘sürdürülebilir kalkınma’nın üç temel sac ayağı olarak, hukukun üstünlüğü, güçlü demokrasi ve sürekli geliştirilen temel hak ve hürriyetlere dayandırılması gerektiğine işaret ediyor. Türkiye’yi ‘konvansiyonel’ bir yönetim ve üretim tarzından, ‘akıl çağı’na dayalı ‘dijital’ bir yönetim ve üretim tarzına taşıyacak adımların ne olacağına dair önemli makro ipuçları taşıyan 11. Kalkınma Planı, beşeri, sosyal ve mekansal gelişmeye dayalı, refah artışı ve katma değerin adil paylaşımına dayalı bir makro ekonomik modeli önceliklendirmekte.

11. Plan, dayandığı temellere bağlı olarak, 5 temel aks, eksen üzerinden, ‘rekabetçi üretim ve verimlilik’, ‘istikrarlı ve güçlü ekonomi’, ‘nitelikli insan ve güçlü toplum’, ‘yaşanabilir şehirler ve sürdürülebilir çevre’ ve ‘hukuk devleti, demokratikleşme ve iyi yönetişim’ eksenleri üzerinden, sanayinin Türkiye Ekonomisi’nin katma değer üretiminde ağırlığını artırmasına yönelik kritik önemde bir amaca işaret ediyor. Bu amaçla, sanayi sektörünün 2019-2023 döneminde ortalama yüzde 5,7 büyümesi ve GSYH içindeki payını da yüzde 24,2 düzeyine getirmesi hedeflenmiş durumda.

Tüm sektörlerde yerli üretimin artırılması ve sanayileşmenin hızlandırılması bir yana, bilhassa imalat sanayiinde kimya, ilaç-tıbbi cihaz, makine- elektrikli teçhizat, otomotiv, elektronik ve raylı sistem araçları da öncelikli sektörler olarak yer almakta.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin